Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Łęczycy dostała czytak. Książki mogą przeczytać niewidomi

Redakcja
Fot. Agnieszka Jędrzejczak
Osoby niewidome lub słabowidzące od nowego roku mogą "przeczytać" książkę w łęczyckiej bibliotece. Wszystko dzięki urządzeniu, które potocznie nazywane jest czytakiem. Każda osoba niewidoma lub słabowidząca może przyjść do biblioteki i wypożyczyć pozycję, na jaką tylko ma ochotę.

Pełna nazwa urządzenia brzmi: cyfrowy odtwarzacz książek multimedialnych NPN. W praktyce nikt jednak takiej nazwy nie używa. Wszyscy zwą go czytakiem, bo pozwala osobom niewidomym i niedowidzącym czytać książki bez pomocy innych osób.

Jak to działa? Urządzenie posiada wymienną kartę pamięci. Na karcie mieści się około dziesięciu audiobooków, które można odsłuchiwać w dowolnym momencie: w autobusie albo w pociągu. Odsłuchiwany tekst można nie tylko przewijać, ale także zwiększać tempo jego odtwarzania.

- Urządzenie dostaliśmy za darmo na okres dwóch lat, dzięki porozumieniu ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix - mówi Aneta Pucek, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy.

Razem z czytakiem biblioteka otrzymała audiobooki, ma ich około 900. Na liście do wypożyczenia znalazły się: klasyka, książki historyczne, kryminalne, romanse oraz pozycje z literatury nowoczesnej. Niewidomi mogą wypożyczyć między innymi "Chłopca z latawcem" Khaleda Hosseiniego, "Gwiazdę południa" Juliusza Verne'a, "M jak Mickiewicz" Tomasza Łubieńskiego czy "Tańczącą Euredykę. Wspomnienia o Annie German" Marioli Pryzwan.
Stowarzyszenie Larix udostępniło także kilka nowości cyfrowych. Osoby niewidome mogą wypożyczyć również jedną z najbardziej poczytnych książek - "Wywiad z władzą" Oriany Fallaci, "Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945 roku" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy "Morelowe konfitury" rosyjskiego pisarza Aleksandra Sołżenicyna.

Odczytywane książki można słuchać na dwa sposoby - przez podłączone słuchawki bądź wbudowany głośnik. Można też wybrać kilka opcji odsłuchania. Wszystkie audiobooki, które chciałby wypożyczyć czytelnik, zapisywane są na karcie pamięci czytaka. Nie każdy jednak może zgłosić się po urządzenie.

- Zgodnie z regulaminem, czytak możemy wypożyczyć osobie, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności, z uwzględnieniem wady wzroku - dodaje dyrektor Pucek.
Każdy chętny czytelnik przed wypożyczeniem czytaka musi także podpisać dokument, który mówi o odpowiedzialności za wypożyczany sprzęt. Pracownicy biblioteki wytłumaczą czytelnikowi, jak korzystać z urządzenia. Dostanie też instrukcję obsługi ze specjalnym dużym drukiem. Czytak będzie można wypożyczyć nie dłużej niż na dwa miesiące.

Urządzenie, ułatwiające czytanie lektur osobom, które mają problem ze wzrokiem, to nowość w łęczyckiej bibliotece. Nie każdego stać na takie urządzenie, bowiem kosztuje ono około 1,6 tys. złotych. Jeśli ktoś jednak ma w domu własny czytak, może przyjść do biblioteki, by ta wgrała mu audiobook. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy do tej pory nie była w tak dużym stopniu przystosowana do potrzeb osób niewidomych. Ale nie była też zupełnie obojętna na ich los. W swoich zasobach miała książki ze specjalnym powiększonym drukiem. Niestety, coraz trudniej zdobyć takie pozycje.

- Wydawnictwa rezygnują już z powiększonych druków w książkach, więc sprowadzamy coraz mniej takich książek. Pojawia się także problem pomieszczenia tych publikacji, bo większy druk oznacza grubszą książkę i potrzeba więcej miejsca, by ją przechować- tłumaczy dyrektor biblioteki.

Nie brakowało jednak chętnych na tego rodzaju publikacje. O większy druki wciąż pytają głównie osoby starsze, choć młodzież też chętniej wybiera takie książki.
- Książki z większym drukiem czyta się o wiele łatwiej, ale sam chętnie wypożyczyłbym taki czytak z audiobookiem - przyznaje Tomek, czytelnik biblioteki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto