18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobić z wyposażeniem, które zostaje w mieszkaniu?

Redakcja
Polskapresse
Zbywając swoją nieruchomość, warto zastanowić się nad wyposażeniem, jakie chcemy ewentualnie pozostawić: które z elementów mają wartość i chcemy za nie dodatkową opłatę, a które możemy pozostawić w cenie.

W zależności od tego, jakiej wysokości będą negocjacje cenowe, powinniśmy przygotować się na rozpatrzenie propozycji. Najczęściej spotykane sytuacje to:

1. Klient, który jest potencjalnie zainteresowany kupnem nieruchomości negocjuje cenę znacznie odbiegając od wartości ofertowej, jaką podali właściciele. Dodatkowo chce, żeby pozostawić całe wyposażenie jakie znajduje się w nieruchomości. Wówczas właściciele albo przystają na propozycję cenową, za to wyposażenie jest dodatkowo płatne, albo następuję korekta cenowa na korzyść właścicieli, a wyposażenie pozostaje bez dopłaty.

2. Kolejnym przykładem są klienci, którzy nie negocjują ceny i pozostają przy wartości ofertowej. Wyposażenie jakie jest w nieruchomości zupełnie ich nie interesuje i proszą o jego usunięcie do dnia przekazania nieruchomości.

Czytaj także: Skuteczna sprzedaż nieruchomości w Internecie

3. Innym przykładem są klienci, którzy wolą pozostać przy cenie, jaką proponują właściciele lub ewentualnie poddać ją małej korekcie, a wyposażenie jak najbardziej chcą, aby pozostało na stanie.

4. Spotykamy również też takie przypadki, gdy wyposażenie jest dla obu stron zbędnym problemem i wówczas negocjacje cenowe zależą od tego, która ze stron weźmie na siebie ciężar wyposażenia pozostającego na nieruchomości (wywiezienie lub sprzedanie).

Na przykładzie zaistniałych sytuacji śmiało możemy powiedzieć, że nie należy zbyt wcześnie rezygnować z transakcji ze względu na wyposażenie, jakie się w niej znajduje. Pamiętajmy o tym, że nabywamy nieruchomość, a nie to, co w niej dodatkowo znajdziemy.

Czasem nie warto upierać się „przy swoim” i kłaść ciężar całej transakcji na kwestie postawienia lodówki czy okapu. Zdarza się tak, że mało znaczący szczegół doprowadzi do rozpadu transakcji.

Można się spotkać również z sytuacjami, gdy właściciele pozostawiają wyposażenie w nieruchomości w dobrym stanie, a strona nabywająca nie chce przyjąć bezwartościowych - według niej - rzeczy, jak np. stołek, szafka, sofa. Później okazuje się, że uprzednio wymienione rzeczy przydałyby się, a na nowe wyposażenie brakuje nabywcy środków. Sprzęty, które uprzednio nie miały wartości i były bezużyteczne, nagle staja się niezbędne i wartościowe.

Istotnym elementem jest to, że w momencie oględzin nieruchomości i podjęcia decyzji o zakupie warto spisać wszystkie ustalenia wraz z elementami wyposażenia, jakie pozostaje w cenie. To zaoszczędzi nam niepotrzebnych niedomówień i roszczeń którejś ze storn transakcji.

Zobacz też: Podatek od sprzedaży nieruchomości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto