Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Must have gospodarza – piła łańcuchowa. Jaką wybrać?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Piła łańcuchowa, zwana inaczej pilarką, przyda się właściwie każdemu, kto wykonuje jakiekolwiek prace związane z drzewem czy drewnem. I nieważne czy będzie to wycinka drzew w lesie, czy przygotowywanie drewna na opał - to urządzenie ułatwi i przyspieszy działania. Pod warunkiem, że wybierze się je z głową. Sprzęt ten przyda się do przygotowywania desek, do cięcia więźby dachowej czy tworzenia konstrukcji drewnianych a także do majsterkowania, przycinania gałęzi i okrzesywania drzew. Obracający się na prowadnicy łańcuch w okamgnieniu wykona to, co robiłbyś w nieporównywalnie dłuższym czasie piłą ręczną.

Piły łańcuchowe dzielimy przede wszystkim według silnika, który napędza urządzenie.

Silnik spalinowy
Urządzenia, które sprawdzą się przy bardziej zaawansowanych pracach, a to ze względu na swoją moc. Mają większy potencjał niż te na prąd. Z racji przeznaczenia, posiadają zazwyczaj dłuższe prowadnice łańcucha – 30 – 50 centymetrów. Napędza je przeważnie dwusuwowy silnik zasilany mieszanką benzyny i oleju. Piła spalinowa ma też inny olbrzymi atut – mobilność. Zabierzesz ją tam, gdzie nie masz dostępu do elektryczności lub nie chcesz żeby plątał się kabel zasilający. Ten rodzaj sprzętu jest również bardziej wytrzymały dzięki solidniejszej konstrukcji i precyzyjniejszemu wykonaniu.

Minusem urządzenia może być jego ciężar. Silnik spalinowy oraz pojemniki na benzynę i olej ważą swoje. „Spalinówka” jest też droższa w eksploatacji i serwisowaniu, bo jak w każdym bardziej złożonym sprzęcie – trzeba regularnie robić mu przeglądy. Skup się również na tym urządzeniu, jeżeli nie przeszkadza Ci hałas podczas pracy. Ale to można zniwelować zaopatrując się w słuchawki ochronne.

Silnik elektryczny
W tej kategorii urządzeń znikają wszystkie wady wymienione powyżej. Z racji braku wydzielanych spalin, można z nich korzystać wewnątrz zamkniętych pomieszczeń. Są też dzięki temu bardziej znośne, jeśli zamierzamy ciąć dłużej. W tej kwestii przeważa również kultura pracy - bardziej cicha praca, ale i mniejsze drgania wyzwalane przez silnik elektryczny.

Ten sprzęt przeznaczony jest do lżejszych i mniej wymagających prac wokół domu, gdyż będzie ograniczony długością kabla lub przedłużacza. Również słabsze silniki mogą nie poradzić sobie z intensywną wycinką grubych drzew. Jednak z drugiej strony, z racji mniejszej wagi, lepiej sprawdzą się do bardziej skomplikowanych i precyzyjnych prac. Najczęściej spotyka się pilarki z prowadnicą o zakresie długości 30 – 40 centymetrów.
Wśród pił elektrycznych, są jeszcze akumulatorowe. Nie cieszą się zbyt dużą popularnością, gdyż z baterią dużo ważą, a ta bardzo długo się ładuje. Cechuje je też niska moc. Zaletą jest możliwość zabrania lub wciągnięcia je w miejsca, gdzie inne sprzęty nie sięgną lub będą za ciężkie do wprowadzenia.

Parametry pilarek dobieraj zawsze według swoich potrzeb. Unikniesz wtedy sytuacji, gdy wydasz na piłę krocie, a okaże się, że nie potrzebujesz aż tak zaawansowanego lub mocnego sprzętu albo gdy kupisz sprzęt zbyt słaby do założonych pracować

Moc pilarek
W piłach spalinowych wyrażana w koniach mechanicznych (KM), a w elektrycznych w kilowatach (kW). Można je ze sobą porównywać konwertując jednostki do wspólnych: 1 kW (1000 W) = 1,4 KM. Do podcinania drobnych gałązek, rzeźbienia, prac wokół domu i nacinania wystarczy niewielka moc: 1,5 – 2,5 KM. Do trudniejszych zadań, jak cięcie pniaków na opał, czy okazjonalna praca w lesie albo cząstkowanie większych pniaków, wybierz urządzenie o mocy do 5 KM. Jeżeli natomiast zamierzasz większość czasu ciąć w lesie, potrzebujesz najmocniejszego sprzętu z zakresu mocy 5 – 9 KM. Takich urządzeń używają pracownicy leśni, drwale, ale i ratownicy usuwający skutki kataklizmów.

Długość prowadnicy
Prowadnica to część piły, na której obraca się łańcuch. Długość wcale nie musi świadczyć o większej przydatności. Ale o większych możliwościach już na pewno. Jeżeli będziesz wykonywał proste prace hobbystyczne lub estetyczne, jak podcinanie gałązek, to wystarczy ostrze do 35 cm. Gdy zechcesz pociąć drewno opałowe już wstępnie przygotowane lub wyciąć od czasu do czasu drzewo, wtedy sprawdzi się długość 35 – 40 cm. Do bardziej zaawansowanych i profesjonalnych, a nawet zarobkowych prac, wybieraj ostrza powyżej tej wartości. Zawodowi drwale używają nawet pił z prowadnicami o długości 100 cm.

Pojemność silnika
W pilarkach spalinowych odgrywa kluczową rolę. Zazwyczaj im większa pojemność skokowa silnika (tak jak w pojazdach), tym większa powinna być jego moc. To przekłada się na jakość i komfort pracy, ale również i na spalanie. Większe jednostki pochłoną więcej benzyny. Ale jeśli posługujesz się tym urządzeniem umiejętnie, zaoszczędzisz paliwo, tak jak podczas ekonomicznej jazdy samochodem. Zatem przy ciężkich pracach małe piły „namęczą” się bardziej, więc ich spalanie będzie duże. Zaś do drobnych czynności, moc większych pilarek będzie nieadekwatna i również ucierpi na tym ekonomiczność sprzętu. Oczywiście ciągła praca na wysokich obrotach, nie zwalniając ich w okresie bezczynności, też wpływa na konsumpcję paliwa. Teoretycznie najlepiej wybierać piły z największymi zbiornikami na benzynę, ale wtedy wzrośnie ich waga. Zatem zastanów się najpierw czy dasz radę dźwignąć taki ciężar.

Waga
Jak już ustaliliśmy – sprzęt elektryczny, ale nie akumulatorowy, będzie lżejszy. Jeśli więc np. planujesz budowę lub remont domu, takie urządzenie sprawdzi się lepiej. Częstsze manewry, również na wysokościach, staną się łatwiejsze i szybsze w wykonaniu dzięki niższej wadze. Jeżeli natomiast większość czynności będziesz wykonywał na ziemi, możesz śmiało wybrać „spalinówkę”, bo zawsze możesz ją odłożyć, by dać rękom odpocząć. Piły na prąd ważą zazwyczaj ok 3 – 4 kg. Natomiast te napędzane benzyną 4,5 kg i więcej.

Inne parametry
Te urządzenia są bardziej sprytne, niż by nam się wydawało. Oprócz tych oczywistych, mają sporo innych funkcji. Ciekawą jest np. ta, ułatwiająca rozruch pilarki, by nie szarpać się z nią za długo lub pamięć ostatniego uruchamiania, co upraszcza włączanie urządzenia po krótkim okresie bezczynności.
Napinacze łańcucha zapobiegają jego spadaniu, zrywaniu, a przez to tępieniu się. Natomiast specjalne sprężyny mocowane wewnątrz urządzenia niwelują drgania i stabilizują sprzęt.
Również kluczową rolę odgrywają funkcje bezpieczeństwa, jak hamulec, który unieruchamia prowadnicę lub blokada gazu, by nie rozpędzić pilarki przypadkowo.
W większości sprzętów montuje się już bardzo ergonomiczne i wygodne uchwyty, ale już tylko w niektórych specjalne osłony rąk.
W przypadku pilarek elektrycznych, sprawdź długość kabla zasilającego i ewentualnie dokup przedłużacz, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak zwykle przy wyborze tego typu sprzętów, kluczowe będzie określenie w jakich sytuacjach i do jakich prac będzie wykorzystywany. Sprzęt najdroższy nie musi odpowiadać Twoim preferencjom, bo może wystarczy wydać o połowę mniej, żeby mieć urządzenie adekwatne do swoich potrzeb.

Pilarka spalinowa Nac TT-CS4500 – bardzo dobra cena za mocny sprzęt. Silnik o pojemności 45 cm3 i mocy 2,45 KM upora się z pracami na drobnych i średnich obiektach. 10500 obrotów na minutę poradzi sobie nawet z cięższymi wyzwaniami. Prowadnica o długości 40 cm pozwoli na szybkie cięcia bez przestojów i bez oporów. Duży pojemnik na paliwo (550 ml) pozwoli na długą i nieprzerwaną pracę.

Pilarka elektryczna Bosch AKE 35 S – pilarka również przeznaczona do prac mniejszego i średniego kalibru. Moc 1800 W przekłada się na 2,5 KM, co w połączeniu z dużą prędkością łańcucha – 9 m/s upora się nawet z grubymi pniami. Prowadnica o długości 35 cm jest optymalna zarówno do cięższych jak i bardzo precyzyjnych prac. Ma hamulec odrzutowy, wytrzymałą obudowę i system ułatwiający jednoręczną wymianę i napięcie łańcucha – te cechy czynią z pilarki Bosch idealne urządzenie dla początkujących.

Piła spalinowa Makita EA3500S35B – lekka (4,4 kg) i mocna (2,3 KM) piła bardzo wysokiej klasy i jakości. Prosta obsługa i boczny napinacz łańcucha sprawiają, że będzie idealna na początek przygody z tego typu sprzętem. Pracę uprości też ułatwiony ponowny rozruch. Świetne tłumienie drgań oraz obniżony poziom hałasu poprawią komfort korzystania z urządzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto