Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są małe, ale bardzo niebezpieczne. Sanepid ostrzega przed kleszczami

Justyna Sobczak
Wzmożonej aktywności tych małych pajęczaków nie wolno lekceważyć. Wcale nie trzeba zapuszczać się głęboko w las, by stać się ofiarą krwiożerczego insekta.

Budzą się do życia wczesną wiosną, gdy temperatura w ciągu doby przekroczy 5–7 stopni C i pozostają aktywne aż do późnej jesieni. Zamieszkują obszary roślinne, zwłaszcza lasy liściaste i mieszane, łąki, polany oraz zarośla w pobliżu jezior i rzek. Pojawiają się także w parkach i na działkach.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w całej Polsce w 2017 r. stwierdzono 21516 przypadków zachorowań na boreliozę (w 2016 r. – 20200) oraz 282 przypadki zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (w 2016 r. – 283). W województwie łódzkim w 2017 roku odnotowano 637 przypadków zachorowań na boleriozę i 6 zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.

Co zrobić po ukąszeniu kleszcza?

Jeżeli okaże się, że kleszcz zdążył zagnieździć się na naszym ciele, trzeba go jak najszybciej usunąć - można to zrobić w domu, przy pomocy pęsety i środków dezynfekujących, lub u lekarza. Potem należy bacznie obserwować miejsce po ukąszeniu.

Samo ukąszenie kleszcza nie jest tak groźne, jak choroby przez niego przenoszone. Poprzez bliski kontakt z tym niepozornym pajęczakiem możemy się nabawić np. boreliozy czy kleszczowego zapalenia opon mózgowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto