Iditarod Trail Race to jeden z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów. 18 marca odbyła się jego 42. edycja. Zobaczcie zdjęcia z dalekiej Alaski.

Ta galeria należy do serwisu Hallo - rozrywkowej części portali naszemiasto.pl. Kliknij i sprawdź!Wyścig psich zaprzęgów Iditarod jest obecnie w pełni komercyjnymi zawodami. To jedna z największych imprez sportowych na Alasce. Każdego roku startuje więcej niż 50 maszerów. Każdy zaprzęg składa się z 12-16 psów, przy czym warunkiem klasyfikacji na mecie jest posiadanie w zaprzęgu minimum 6 psów.

Tradycyjny start odbywa się w miejscowości Anchorage, po czym oficjalnie zaprzęgi startują w położonej około 113 km na północ miejscowości Willow. Meta natomiast znajduje się w miasteczku Nome. Najlepsi maszerzy ze swoimi psami pokonują około 1850 kilometrów w około 9 - 10 dni.

W kilku pierwszych wyścigach zwycięzcy potrzebowali na pokonanie tej trasy 20 dni. Rekord (8 dni, 22:46:02) należy do Martina Busera, który czterokrotnie wygrał te zawody. W 2002 roku jako jedyny człowiek pokonał trasę poniżej dziewięciu dni. Rick Swenson wygrał Iditarod 5 razy i dotychczas nikt mu nie dorównał, jest też jedynym maszerem który wygrał ten wyścig w trzech różnych dekadach - w 1977, 1979, 1981, 1982 i 1991 roku. Pierwszą kobietą, która ukończyła Iditarod była w 1974 roku Mary Shields, natomiast pierwszą kobietą która wygrała Iditarod była w 1985 roku Libby Riddles.

Liderujący pies lub psy zwycięskiego zaprzęgu otrzymują tytuł "Golden Harness". Zobaczcie zdjęcia z tegorocznej edycji wyścigu.

Hallo

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!