Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniejów dołączy do powiatu łęczyckiego?

EM
Termy Uniejów
Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek chce zmienić przynależność terytorialną uzdrowiska z powiatu poddębickiego na powiat łęczycki

Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek swój pomysł argumentuje tym, że oba miasta mają wspólne więzy historyczne, a zmiana ta przyniesie korzyści dla obu powiatów.

- Przejście Uniejowa do powiatu łęczyckiego byłoby powrotem do historycznych ziem - zauważa Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa. - Uniejów zawsze był mocno związany z ziemią sieradzko-łęczycką. Dziś znów coraz mocniej wiążemy się z Łęczycą.

Ryszard Rytter, starosta powiatu poddębickiego decyzję Józefa Kaczmarka uważa za próbę zdyskredytowania jego osoby i wyraz wzajemnej niechęci, podkreślając jednocześnie, że współpraca obu włodarzy nie układa się od dłuższego czasu.

Natomiast Wojciech Zdziarski, starosta powiatu łęczyckiego jest zadowolony z propozycji Kaczmarka.

O rozszerzeniu granic powiatu myślałem już od dawna. Rozmowy z burmistrzem Uniejowa w tej sprawie trwały od około półtorej roku. Obaj stwierdziliśmy, że nasza współpraca układa się nad wyraz dobrze

- mówi Wojciech Zdziarski, starosta łęczycki.

Podobnie swoją decyzję argumentuje burmistrz Uniejowa.
- Współpracowaliśmy z gminą Świnice Warckie z powiatu łęczyckiego w ramach działającej na rzecz obszarów wiejskich lokalnej grupy „Między Wartą a Nerem”.

Zresztą już od kilku lat należymy do Związku Gmin Powiatu Łęczyckiego. Prowadzimy wspólny projekt ŁUK turystyczny Łęczyca-Uniejów-Kłodawa i razem z Łęczycą prezentujemy się na targach -przekonuje Józef Kaczmarek.

Dobra współpraca to nie jedyny argument przemawiający za przeniesieniem Uniejowa do powiatu łęczyckiego.

- Powiat poddębicki ciągle zadłuża się. Dlatego totalną głupotą byłoby pozostanie w powiecie, który za chwilę może być nierentowny. Odejście Uniejowa może tylko temu powiatowi pomóc - zapewnia Kaczmarek. - Powiaty miały być związkami samorządowymi gmin, a u nas gminy są szantażowane przez powiaty. Takim ewidentnym przykładem jest brak zgody starosty na umieszczenie karetki pogotowia w Uniejowie. Ta decyzja sprawiła, że kilka tysięcy ludzi przyjeżdżających każdego dnia do uzdrowiska jest pozbawiona opieki- oburza się burmistrz Uniejowa i dodaje, że przejście do Łęczycy, do której jest zdecydowanie dalej niż do Poddębic, może pomóc w tej sytuacji, ponieważ ze względu na czas dojazdu karetki z jednego miasta do drugiego, potrzebna będzie podstacja pogotowia.

Oprócz pomysłu potrzebna jest akceptacja mieszkańców, którzy powinni zdecydować czy chcą zmienić przynależność terytorialną.

- Chcielibyśmy, aby mieszkańcy Uniejowa poparli ten pomysł. Ostatni raz o tej sprawie rozmawialiśmy tuż po wyborach samorządowych-dodaje Wojciech Zdziarski.

O tym czy mieszkańcy Uniejowa przystaną na pomysł samorządowców zdecydują konsultacje społeczne.
Niebawem w naszej gminie odbędą się wybory sołtysów. Ten czas wykorzystamy na konsultacje społeczne w sprawie przynależności gminy Uniejów. Przyjętą w tej kwestii uchwałę rady gminy musi później zaopiniować rada powiatu i sejmik województwa

- wyjaśnia burmistrz Kaczmarek.

Jeśli sprawy potoczą się po myśli włodarza uzdrowiskowego Uniejowa i wszystkie formalności zostaną uregulowane to do 31 marca stosowny wniosek ma trafić do Rady Ministrów.

Warto dodać, że w 2012 roku Uniejów uzyskał status uzdrowiska. Podstawą do nadania takiego statusu były właściwości miejscowych ciepłych wód leczniczych. Zawierają one m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod, którego zawartość, co ciekawe, jest taka jak w Morzu bałtyckim. To głównie cieplicom przypisuje się dynamiczny rozwój Uniejowa, który w ostatnich latach wyrósł na jedną z największych atrakcji turystycznych regionu łódzkiego. Działa tam największy w Polsce kompleks basenów termalnych.

Oprócz największej atrakcji, którą niewątpliwie są termy, turystów przyciąga szereg innych, jak choćby Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich. W budowli z XIV turyści mogą wykupić noclegi. Przenocować można także w Zagrodzie Młynarskiej- zespole budynków muzealno-noclegowych. Nawiązując do średniowiecznych tradycji dużym zainteresowaniem cieszy się Kasztel rycerski. Pokazy walk rycerskich, degustacje miodów pitnych czy kąpiele w Łaźniach Kasztelańskich pozostają na długo w pamięci. Fani sportu z kolei mogą próbować swoich sił na jednym z boisk im. Włodzimierza Smolarka.​
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto