Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Daszynie wybudują elektrociepłownię za 45 mln zł?

Łukasz Janikowski
Zbigniew Wojtera, wójt gminy Daszyna, nie zraża się początkowymi trudnościami
Zbigniew Wojtera, wójt gminy Daszyna, nie zraża się początkowymi trudnościami archiwum/naszemiasto.pl
Włodarze gminy Daszyna, która od lat realizuje inwestycje proekologiczne, najwyraźniej kierują się zasadą ,że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Gmina przygotowuje się do inwestycji, która jeśli dojdzie do skutku, będzie największą z dotychczas zrealizowanych przedsięwzięć.

Właśnie zakończył się pierwszy przetarg na wykonanie w formule „zaprojektuj i wybuduj“ dokumentacji projektowej i robót budowlanych związanych z budową elektrociepłowni opalanej słomą w gminie Daszyna. Niestety okazało się, że zainteresowani wykonawcy wycenili przedsięwzięcie znacznie drożej niż inwestor i przynajmniej na razie postępowanie nie przyniosło korzystnego rozstrzygnięcia. Gmina wyceniła inwestycję na ponad 45 mln zł.

- Projekt jest wynikiem wygranego międzynarodowego konkursu, dzięki któremu mamy na niego środki - mówi Zbigniew Wojtera, Wójt gminy Daszyna. - Najtańsza firma złożyła ofertę wartą prawie 57 mln zł, było za drogo i nie mogliśmy jej wybrać. W sumie inwestycją zainteresowane były cztery podmioty, szukamy teraz rozwiązania, jak zmienić zakres inwestycji, by wyjść naprzeciw oferentom.

Planowana elektrociepłownia w Daszynie ma wytwarzać energię cieplną i elektryczną w oparciu o odnawialne źródła energii. Obecnie na terenie miejscowości Daszyna funkcjonuje system grzewczy zasilany z lokalnej ciepłowni opalanej biomasą - moc 600 kW i awaryjnie gazem ziemnym - moc 349 kW. W związku ze znaczącym wzrostem zapotrzebowania na energię cieplną i chłodniczą, związanym m.in.z budową chłodni spożywczej oraz chęcią podłączania się do lokalnej sieci ciepłowniczej nowych odbiorców w gminie podjęto decyzję o budowie nowego źródła energii, współpracującego z istniejącą kotłownią na biomasę i gaz ziemny. Kotły przyszłego zakładu także mają być opalane biomasą, której w rolniczej gminie brakowało nie będzie. Moc pracującej w elektrociepłowni turbiny parowej oszacowano na min. 1,1 MW, a moc kotła parowego na 7 MW.

Więcej w dzisiejszym "Naszym Tygodniku: Kutno, Łęczyca", dodatku do piątkowego wydania "Dziennika Łódzkiego"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto