Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimą nie bądź obojętny na los bezdomnych ludzi i zwierząt. Gdzie udać się po pomoc?

Łukasz Janikowski
Zimą nie bądźmy obojętni na los osób bezdomnych. W zeszłym roku w Polsce zamarzło ponad 100 osób!
Zimą nie bądźmy obojętni na los osób bezdomnych. W zeszłym roku w Polsce zamarzło ponad 100 osób! archiwum/naszemiasto.pl
Straż miejska w Łęczycy przypomina, by podczas nadchodzących zimowych miesięcy nie być obojętnym na los bezdomnych. Podczas ubiegłorocznej zimy w Polsce zamarzło ponad 100 osób. Większość z nich to ludzie pozbawieni dachu nad głową. Zginęli, bo wstydzili się prosić o pomoc, nie chcieli jej - albo nie wiedzieli, gdzie ją uzyskać.

Pomoc osobom bezdomnych to bardzo trudne zadanie – zwłaszcza, że w wielu przypadkach osoby żyjące na ulicy nie chcą jej od nikogo. Mimo to trzeba próbować ich ratować przed śmiercią z wychłodzenia.

– Z naszego doświadczenia wiemy, że niektórzy na pewno odmówią przewiezienia do ciepłej noclegowni, jednak nie ustajemy w staraniach, by odnajdywać ludzi przebywających w zagrażających ich życiu warunkach i oferować pomoc – informuje komendant Straży Miejskie w Łęczycy Tomasz Olczyk.

Co roku Straż Miejska oraz pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łęczycy przeprowadzają liczenie bezdomnych. Odwiedzają miejsca, w których osoby bez dachu nad głową mogą przebywać, m.in. park, ogródki działkowe. Na terenie naszego miasta bezdomnych jest osiemnaścioro. Dziewięcioro z nich mieszka u krewnych, dwoje nie chce przyjąć pomocy, jedna osoba wyjechała do Parzęczewa, natomiast sześcioro przebywa w Ośrodku Pomocy Wzajemnie Potrzebni MONAR-MARKOT w Ozorkowie, przy ul. Żwirki 1A.

– W schronisku dla bezdomnych w Ozorkowie, oprócz zakwaterowania, bezdomny ma zapewnioną odzież, środki czystości, tymczasowy meldunek, opiekę zdrowotną, a także terapię leczenia uzależnień od alkoholu. Osobom, które nie chcą zdecydować się na pobyt w schronisku, pracownicy socjalni zapewniają nieodpłatne posiłki, zasiłki celowe oraz talony na jedzenie – informuje Mariusz Mieczyński, zastępca Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łęczycy.

Jeśli prognozy pogody informują o kilkunastostopniowych mrozach, zwracajmy uwagę na bezdomnych. Gdy zobaczymy taką osobę śpiącą na ławce, zadzwońmy pod jeden z poniższych numerów alarmowych:

Pogotowie Ratunkowe – 999
Policji – 997
Straż Miejska w Łęczycy – 24 721 03 36; 510 099 252

Podczas siarczystych mrozów pamiętajmy o dokarmianiu bezpańskich psów i kotów. Jeśli zauważymy błąkające się po ulicy zwierzę, zadzwońmy do Jednostki Budżetowej „Zieleń Miejska” lub Straży Miejskiej, która odłowi psiaka i zawiezie do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Łęczycy.

– Nasze schronisko jest przygotowane na zimę. Każdy pies ma zapewnione ciepłe posłanie, dodatkowo aby chronić czworonogi przed mrozem boksy zostały wyścielone słomą. Dziękujemy za każdą otrzymaną pomoc od placówek oświatowych czy zaprzyjaźnionych sklepów, które na rzecz naszego przytuliska przeprowadzają zbiórkę karmy i zabawek. Zakłady karne w Garbalinie i Płocku przekazały psiakom wybrakowane koce i materace. Wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni – mówi Karol Niewiadomski, dyrektor Jednostki Budżetowej „Zieleń Miejska”.

Na naszą pomoc podczas minusowych temperatur liczą także koty. Musimy jednak odróżnić kota wolno żyjącego od kota bezdomnego. Ten drugi został porzucony przez ludzi lub gdzieś się zabłąkał, natomiast kot wolno żyjący, wychował się i przebywał poza siedliskami ludzkimi. Koty wolno żyjące zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu.

– Takie koty nie są zwierzętami bezdomnymi, nie wolno ich wyłapywać ani wywozić. Nie zamykajmy im bram do budynków mieszkalnych oraz okienek piwnicznych. Pomoże im to przetrwać trudne warunki atmosferyczne, a ich obecność zapobiegnie zagnieżdżaniu i rozmnażaniu gryzoni. Jeśli leży nam na sercu ich dobro, chrońmy dzikie koty przed ludzką i psią agresją, zapewniajmy im dostęp do wody pitnej oraz pokarmu, zadbajmy także o ich schronienie. Jeśli jednak nie możemy im pomóc, nie przeszkadzajmy im żyć – dodaje Tomasz Olczyk, komendant Straży Miejskiej w Łęczycy.

Co zrobić w sytuacji, gdy znajdziemy bezdomne małe kocięta, które wraz z kocią mamą zostały wyrzucone przez właściciela? Choć w naszym mieście nie ma przytuliska dla kotów, funkcjonariusze Straży Miejskiej pomagają w znalezieniu domów zastępczych.

– W ostatnim miesiącu mieliśmy cztery takie przypadki, mieszkańcy dzwonili z prośbą o interwencję, gdy widzieli, że koty przebywają w złych warunkach. Po ich odłowieniu lub odebraniu właścicielowi, który nie potrafił zapewnić im odpowiedniego bytu, zwierzęta trafiały do gabinetu weterynaryjnego, a następnie szukaliśmy im domu. Szczęśliwie pięcioro kociąt trafiło do nowych właścicieli – dodaje Tomasz Olczyk.

O tym, że łęczycanie mają ogromne serca, świadczy sytuacja z początku grudnia. Na naszej stronie internetowej oraz profilu facebookowym zamieściliśmy informację o poszukiwaniu domu dla trzech szczeniaków, odebranych przez Straż Miejską, z domu, w którym nie miały zapewnionych odpowiednich warunków.

– Psiaki w błyskawicznym tempie znalazły nowe domy. Nasze schronisko odwiedziło wielu łęczycan, którzy dowiedziawszy się, że pieski zostały wzięte, przygarniali psy, które nieco dłużej czekały na nowy dom. Mam tylko nadzieję, że liczne adopcyjne, które niezmiernie cieszą mnie i pracowników schroniska, nie są spowodowane zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, a czworonóg nie jest prezentem pod choinkę, a chęcią znalezienia przyjaciela na całe życie. Przygarniając psa, weźmy pod uwagę, że jego wzięcie do domu, a następnie porzucenie, bo nie spełnia naszych wymagań, złamie psie serce – mówi Karol Niewiadomski, dyrektor Jednostki Budżetowej „Zieleń Miejska”

Siarczyste mrozy przed nami, szczypiący w nosy i uszy mróz nie doskwiera tylko nam. Rozejrzyjmy się wokół i zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, jak i zwierzęta, które nie potrafią się przed nim obronić. Tak po ludzku. Sprawmy, by tegoroczne ujemne temperatury nie zebrały w naszym mieście śmiertelnych żniw.

(info: UM Łęczyca)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto