Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dewastowali zabytkowy budynek na Pradze-Północ. Okazało się, że to dzieci. Przez głupotę nieletnich mogło ucierpieć niemowlę

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Nieletni wybijali kamieniami szyby w zabytkowym budynku Gimnazjum Roesnerowej
Nieletni wybijali kamieniami szyby w zabytkowym budynku Gimnazjum Roesnerowej Straż Miejska
Nieletni chuligani wybijali kamieniami szyby w zabytkowym budynku Gimnazjum Roesnerowej, znajdującym się przy ulicy Kawęczyńskiej 12. Odłamki szyb spadły na ulicę tuż obok niemowlęcego wózka. Przerażeni rodzice dziecka zawiadomili służby. W sprawie zatrzymano chłopców w wieku 13, 12 i 10 lat. Cała trójka została przekazana policji.

W piątek 19 kwietnia, przy ulicy Kawęczyńskiej na warszawskiej Pradze-Północ doszło do bardzo niebezpiecznego zdarzenia. Około godziny 16:00 małżeństwo spacerujące z niemowlęciem w wózku usłyszało ogromny huk, a po chwili ze stojącego obok budynku spadł na ziemię grad szklanych odłamków. Przestraszona rodzina zadzwoniła na numer alarmowy 986. Pod wskazany adres udali się strażnicy miejscy z VI Oddziału Terenowego.

Gdy funkcjonariusze przybyli na miejsce, ujrzeli grupkę chuliganów. Młodzi chłopcy nagle zaczęli uciekać. Dwóch z nich zostało ujętych przez mundurowych. Okazało się, że za pomocą kamieni, wybijali szyby w zabytkowym budynku Gimnazjum Roesnerowej przy ulicy Kawęczyńskiej 12.

Obaj to nieletni mieszkańcy Pragi Północ i uczniowie tamtejszych szkół podstawowych. Jeden ma 13, drugi 12 lat. Jak zeznała kolejna osoba, przechodnie zwracali dzieciom uwagę, jednak zostali zwymyślani. Wezwano policję. Gdy ta dotarła na miejsce, strażnikom udało się ująć jeszcze jednego z chuliganów, którego wśród gapiów wskazali świadkowie. Miał zaledwie 10 lat. Cała trójka została przekazana policji - informuje Straż Miejska.

Zabytkowy budynek

Budynek Gimnazjum Roesnerowej przy Kawęczyńskiej 12, zwany przez przedwojennych mieszkańców Pragi "szkołą tramwajarzy” ma ciekawą historię. Powstał pod koniec lat 20-tych XX wieku. Początkowo należał do żydowskiej rodziny Datyner. Miał być fabryką, jednak przedsięwzięcie upadło i nieruchomość została zlicytowana. Nowa właścicielka - Halina Roesner, utworzyła w nim gimnazjum tzw. Szkołę Tramwajarzy, a w 1938 r. Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Po zajęciu Pragi we wrześniu 1944 roku Armia Czerwona ulokowała tu Trybunał Wojenny i prokuraturę. W piwnicach do dziś zachowały się charakterystyczne drzwi do celi z tzw. "judaszem”. Po zakończeniu wojny w budynku ulokowano pierwsze na Pradze żeńskie liceum, a pod koniec lat 50 hotel Ochotniczych Hufców Pracy.

Przez ostatnie kilka lat budynek nie był użytkowany.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto