Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10. urodziny Skansenu Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku. Był tort, muzyka i tańce! ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Tak świętowano 10-lecie Skansenu "Łęczycka Zagroda Chłopska" w Kwiatkówku --> ZDJĘCIA
Tak świętowano 10-lecie Skansenu "Łęczycka Zagroda Chłopska" w Kwiatkówku --> ZDJĘCIA Joanna Kaźmierczak
Skansen "Łęczycka Zagroda Chłopska" w Kwiatkówku ma już 10 lat. Z tej okazji Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przygotowało bezpłatne atrakcje na turystów. Nie zabrakło jubileuszowego tortu, pokazów rzemieślniczych oraz występów zespołu ludowego.

Skansen ma już 10 lat!

W niedzielę (16 lipca) w Skansenie "Łęczycka Zagroda Chłopska" w Kwiatkówku świętowano 10. urodziny tego wyjątkowego obiektu. Nie zabrakło podziękowań oraz pysznego jubileuszowego tortu. Poczęstunek regionalny przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Góry św. Małgorzaty. Na scenie wystąpił zespół ludowy Bałdrzychowianie. Zespół do wspólnej zabawy zaprosił również uczestników wydarzenia. Zorganizowano także m.in. pokazy kowalstwa.

- Dokładnie 13 lipca 2013 roku nastąpiło uroczyste otwarcie skansenu. Po 10 latach spotykamy się na podsumowaniu działalności tego obiektu. To również czas na podziękowania dla pracowników oraz wspólne świętowanie. Skansen, który jest związany z ziemią łęczycką, przede wszystkim słynie z wiatraka, który ma już 200 lat. Funkcjonował on do lat 50-60 XX wieku. (...) Serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzania naszego skansenu - powiedział nam Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

WIDEO: Tak świętowano 10. urodziny skansenu w Kwiatkówku

od 16 lat

Najmłodsi mogli wziąć udział w dawnych grach i zabawach oraz namalować "Laurkę dla Skansenu". Podczas uroczystości otwarto także wystawę fotograficzną "Ze skansenem za pan brat".

W skansenie można obejrzeć glinianą chałupę krytą strzechą, stojącą niegdyś we wsi Chorki w gminie Grabów wraz z wyposażeniem, wielofunkcyjny budynek inwentarski i stodołę ze wsi Łęka (gm. Łęczyca). Zobaczyć możemy także wiatrak, który jeszcze kilkanaście lat temu stał we wsi Zawada, kuźnię, olejarnię, studnię, piece chlebowy i garncarski.

- To obiekty, które znajdowały się w obrębie gospodarstw. Możemy zobaczyć, jak dawniej wyglądało życie na ziemi łęczyckiej - dodaje Dominik Płaza.

Cennik

Przypomnijmy, w sezonie letnim (kwiecień – wrzesień) skansen otwarty jest od wtorku do niedzieli w godz. 11 – 18. We wtorki wstęp do obiektu jest bezpłatny. Bilet normalny kosztuje 20 złotych, natomiast ulgowy 14 zł. Można wykupić wspólny bilet, który upoważnia do zwiedzania łódzkiego muzeum, skansenu oraz grodziska w Tumie (normalny 25 zł, ulgowy 18 zł).

Będąc w skansenie koniecznie trzeba odwiedzić również zrekonstruowane grodzisko w Tumie, Archikolegiatę NMP i św. Aleksego w Tumie oraz przykościelne muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto