Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Ci powstańcy zostali pochowani w Łęczycy

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Ci powstańcy zostali pochowani w Łęczycy
160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Ci powstańcy zostali pochowani w Łęczycy Joanna Kaźmierczak
W tym roku obchodzimy 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Rozpoczęło się ono 22 stycznia 1863r. atakiem powstańców na rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. Następnie rozszerzyło się na tereny Litwy, Białorusi i Ukrainy. Walki miały charakter partyzancki i wzięło w nich udział ponad 350 tysięcy osób.

Powstańcy styczniowi pochowani w Łęczycy

W tym czasie doszło do około 1200 potyczek, a najsłynniejsze z nich to bitwa pod Siemiatyczami i Węgrowem. Był to najdłużej trwający i najbardziej masowy zryw w historii XIX wiecznej Polski.

Niestety również jego końcowy bilans był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych, ponad 669 wykonanych przez Rosjan wyroków śmierci, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków oraz wzmożona rusyfikacja ziem polskich. Symboliczną datą zakończenia powstania jest 5 sierpnia 1864r.

Epizody Powstania Styczniowego łączą się również z bohaterami związanymi z naszym miastem. Tutaj są pochowani na cmentarzach: parafialnym przy ul. Kaliskiej oraz ewangelicko-augsburskim przy ul. Górniczej. 23 stycznia o godz. 12.00 Władze Miasta Łęczycy złożą kwiaty na grobach powstańców, by uczcić pamięć bohaterów.

Groby Powstańców Styczniowych na cmentarzu rzymskokatolickim w Łęczycy:

  • Remigiusz Białkiewicz [ur. 1846/1847 r. w Grójcu (?) – zm. 27.05.1916 r. w Łęczycy]. Uczestnik Powstania Styczniowego. Pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Kaliskiej w Łęczycy.
  • Feliks Wojciech Fijałkowski (ur. 04.1843 r. – zm. 03.1919 r.). Uczestnik Powstania Styczniowego. Walczył w potyczce pod Krośniewicami 30 sierpnia 1863 r. Pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Kaliskiej w Łęczycy.
  • Klemens Wolski (ur. ok. 1793 r. – zm. 18.01.1871 r. w Łęczycy). Żołnierz 8 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego. Uczestnik wojny z Rosją w 1812 r, Powstaniec Styczniowy. Pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Kaliskiej w Łęczycy.
  • Wincenty Nowak (ur. 1841 r. w Jędrzejowie – zm. 16.05.1907 r. w Łęczycy), uczestnik Powstania Styczniowego. Walczył w oddziałach pułkownika Zygmunta Chmieleńskiego vel Chmielińskiego. Pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Kaliskiej w Łęczycy (kw. C).
  • Augustyn Thugutt (ur. 1822 r. w Warszawie – zm. 12. 04.1880 r. w Łęczycy). Uczestnik Powstania Styczniowego. Udzielał pomocy powstańcom, pracując jako lekarz w szpitalu w Radzyminie pod Warszawą. Za udział w Powstaniu został karnie usunięty ze szpitala. Pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Kaliskiej.
  • Stanisław Morawski (ur. 07.02.1841 r. w Ciężkowie – zm. 26.02.1932 r. w Łęczycy). Uczestnik Powstania Styczniowego. Służył pod dowództwem generała Edwarda Taczanowskiego, walcząc m.in. pod Dalikowem. Pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Kaliskiej w Łęczycy.

Cmentarz ewangelicko-augsburski w Łęczycy

  • Władysław Boetticher (ur. 18.02.1844 r. w Nieborowie, zm. 09.10.1930 r. w Leśmierzu) – uczestnik Powstania Styczniowego. Walczył najpierw w partii pułkownika Ludwika Oborskiego, później w Kawalerii Łęczyckiej pod dowództwem Władysława Wardęskiego. Kawaler Krzyża Walecznych. Pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim (grobowiec rodzinny) w Łęczycy przy ul. Górniczej.
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto