Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Tak wyglądała Łęczyca w latach 1939 - 1945 ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
październik 1939, ulica Panieńska
październik 1939, ulica Panieńska Fotopolska.eu
84 lata temu wybuchł największy konflikt w dziejach ludzkości. 1 września 1939 r. roku Niemcy napadły niepodległą, wolną Polskę. Zobacz, jak wyglądała Łęczyca w czasie II wojny światowej.

Łęczyca w czasie II wojny światowej

Dla Łęczycy II Wojna Światowa rozpoczęła się rankiem 1 września 1939 roku, kiedy to niemiecki samolot, między stacjami Gawrony i Łęczycą, zaatakował pociąg jadący z Gdyni do Łodzi. Następne dni przyniosły zwiększającą się liczbę rannych żołnierzy oraz cywilów. Łęczyca stała się azylem dla ludzi masowo wypędzanych z Wielkopolski.

- 3 września nasze miasto odczuło silny atak nieprzyjaciela – Niemcy zrzucili ok. 100 bomb. Tego dnia na skutek ataków zginęło sześciu łęczycan, a kilkanaście osób zostało rannych. Po zrzuceniu bomb, samoloty prowadziły ostrzał z broni pokładowej, atakując obiekty i ich otoczenie - czytamy na stronie UM w Łęczycy.

Jak możemy przeczytać w książce pt. "Łęczyca. Dzieje miasta", z około 3650 Żydów, zamieszkujących Łęczycę przed wojną tylko nieliczni przeżyli holokaust.

- Już w pierwszych dniach wojny, obok ludności polskiej, w egzekucjach ginęli też Żydzi. Łęczyca znalazła się pod okupacją niemiecką i od razu rozpoczęły się prześladowania. Najpierw zmuszono Żydów do odgruzowywania i porządkowania miasta. W grudniu 1939 roku zakazano im handlu. Niemcy zaczęli przyjmować na własność wszelkie nieruchomości, które należały do Polaków i Żydów. (...) W końcu nakazano Żydom nosić na prawym ramieniu opaskę żółtego koloru. W grudniu 1939 roku opaski zamieniono na żółte gwiazdy Dawida. Niemieccy naziści chcieli też wymazać ślady obecności Żydów w mieście, które było już przecież miastem niemieckim (Łęczyca to Lentschütz). W lutym 1940 roku podpalono tzw. dużą synagogę - czytamy w artykule Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej.

Na fotografiach umieszczonych w naszej galerii zobaczyć możecie Państwo m.in. getto, synagogę, zniszczony budynek dawnego kolegium jezuickiego (obecnie budynek starostwa) czy kirkut. Zdjęcia pochodzą z serwisu fotopolska.eu

październik 1939, ulica Panieńska

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Tak wyglądała Łęczy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto