Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amerykańskie F22 w bazie NATO w Łasku. Już wylatują na swoje misje

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Osiem amerykańskich myśliwców F22, jakie stacjonują obecnie na lotnisku w Łasku, już prowadzi misje, jakie przydzielono im w ramach natowskiej tarczy powietrznej.

Amerykańskie F22 już w Łasku

F22 w Polsce mają prowadzić misję Air Shielding, czyli tarczy powietrznej nad wschodnią flanką NATO. Patrolują niebo od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne. Startują i lądują na lotnisku 32 Bazy Lotnictwa taktycznego w Łasku.

Samoloty należące do Sił powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki F22 Raptors przyleciały w czwartek, 4 sierpnia do bazy w Łasku. Myśliwce wykonują misję NATO Air Shielding, która ma chronić terytoria krajów NATO przed zagrożeniem powietrznym i rakietowym.

5 sierpnia, w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w łasku, generał Jarosław Mika i generał James Hecker powitali samoloty F22 Raptor, jak informuje 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, którego częścią jest 32 BLT.

Generał Jarosław Mika to Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i generał James Hecker to Dowódca Sił Powietrznych USA w Europie i Sił Powietrznych w Afryce, Dowódca Sojuszniczego Dowództwa Lotniczego, spotkali się w 32BLT w Łasku, by wspólnie powitać samoloty F-22 Raptor, które zostały wysłane do Polski z 90 Eskadry Myśliwskiej w Bazie Elmendorf-Richardson na Alasce.

- Misja ta zapewni pilotom i załogom SBAMD (Surface-Based Air & Missile Defense) możliwość wspólnego szkolenia w środowisku wielodomenowym, zwiększając interoperacyjność sojuszników i państw partnerskich NATO - informuje dowództwo.

NATO Air Shielding jest misją czysto obronną, której celem jest osłona i ochrona terytorium i populacji Sojuszu.

Myśliwiec F22

Nowoczesne myśliwce armii USA, które stacjonują na co dzień w Bazie Elmendorf-Richardson na Alasce. To maszyny z 90. Eskadry Myśliwców USA.

F22 Raptor to myśliwiec piątej generacji zaprojektowany głównie do walk powietrznych. Konstrukcja pochodzi z lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsze seryjne F-22 trafiły do służby w US Air Force w 2003 roku.

Raptory mają podwójny silnik. Prędkość maksymalna bez użycia dopalaczy wynosi 1,5 Ma, natomiast prędkość maksymalna to 1,8 Ma, czyli między 1800 a 2000 km/h. Przyjmuje się, że prędkość dźwięku to 1225 km/h.

Raptor jest samolotem wysokomanewrowym, zarówno przy szybkościach ponaddźwiękowych, jak i poddźwiękowych. Naddźwiękowy F22 jest w stanie na chwilę obecną pokonać wszystkie maszyny przeciwnika i większość istniejących rakiet ziemia-powietrze. F22 może też wyznaczać cele dla współpracujących F15 i F16.

F22 ma wysoką niewykrywalność dla radarów. Składa się na to między innymi ogólny kształt, zastosowanie technologii radar absorbent material (RAM).

32 BLT NATO w Łasku

32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku funkcjonuje w ramach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z dowództwem w Poznaniu. Jest bazą NATO, w której stacjonuje część polskich samolotów wielozadaniowych F16.

Te samoloty w polskich Siłach Powietrznych są od listopada 2006 roku. 32 BLT powstała 1 stycznia 2001 roku, a status bazy NATO ma od 2010 roku. Lotniska, na których stacjonują polskie F-16 pozyskały nowoczesną infrastrukturę i dziś są jednymi z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Myśliwce należące do 2 SLT stacjonują w 31 BLT w Krzesinach oraz w 32 BLT w Łasku.

Polskie samolot F-16 to łącznie 48 maszyn. W tym 36 jednomiejscowych F-16C Block52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block52+. Na lotnisku w Łasku stacjonuje eskadra szesnastu polskich F16.

Na lotnisku w Łasku od 2012 roku odbywają się cykliczne ćwiczenie Aviation Detachment Rotation. Polscy i amerykańscy lotnicy będą wykonywać wspólnie misje powietrzne z wykorzystaniem samolotów F15 i F16 w ramach rotacyjnej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Amerykańskie F22 w bazie NATO w Łasku. Już wylatują na swoje misje - Zduńska Wola Nasze Miasto

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto