Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego zakończyli wykopaliska.Teraz etap budowy PPK

Mateusz Lipiński
Mateusz Lipiński
Z ostatnim dniem października Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zakończyło wykopaliska w Tumie. Archeolodzy przekopali już pół hektara wokół grodziska i zakończyli pierwszy etap realizacji Piastowskiego Parku Kulturowego.

Znalezione przedmioty zostaną teraz poddane badaniom w Łodzi. Informacji o kolejnych odkryciach możemy spodziewać się na wiosnę. Pracownicy muzeum zrobią znaleziskom zdjęcia rentgenowskie i dokładnie je przebadają. Wykopane eksponaty nie są czyszczone z ziemi na miejscu, ze względu na ryzyko ich uszkodzenia.

- Cały kompleks w Tumie, czyli sam gród i osada przygrodowa to obszar 2 ha. Przebadaliśmy 25 proc. kompleksu i resztę póki co zostawiamy kolejnym pokoleniom badaczy - opowiada Ryszard Grygiel, dyrektor MAiE w Łodzi.

Przeprowadzenie badań na lokacji było warunkiem konserwatorskim i etap ten można uznać za zamknięty. Teraz rozpoczyna się kolejny etap projektu Piastowskiego Parku Kulturowego. W Tumie stawiany jest zabytkowy wiatrak z przełomu XIX i XX wieku, a wkrótce powstanie dalsza zabudowa kompleksu historycznej osady.

- Odtworzymy XIX-wieczny budynek mieszkalny i gospodarczy oraz tzw. olejarnię, w której będzie można zobaczyć, jak dawniej tłoczono olej z roślin. Budynki będą gliniane, bo to właśnie glina była najpopularniejszym budulcem w XIX-wiecznej wsi na Ziemi Łęczyckiej - mówi dyrektor.

Wiosną rozpocznie się budowa pawilonu muzealnego, w którym oprócz ekspozycji związanych z grodziskiem, znajdą się pracownie muzeum. - Będzie to Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi Oddział Zamiejscowy w Tumie. W pawilonie na parterze znajdzie się część dla zwiedzających z wszelkimi eksponatami związanymi z grodziskiem i bogatą historią Tumu, a w górnej części pracownie konserwatorskie i magazyny - dodaje Grygiel.

Pawilon muzealny pełnić ma ogromną rolę edukacyjną. Oprócz możliwości obejrzenia najcenniejszych znalezisk, muzeum oferować będzie salę konferencyjną, gdzie będzie można zobaczyć różne projekcje multimedialne, związane z historią Tumu i narodzinami Rzeczypospolitej.

W 2012 r. powstanie pawilon w stanie surowym, a w 2013 r. rozpocznie się jego wyposażanie. W Tumie powstanie też nowa droga, łącząca archikolegiatę z rezerwatem oraz droga wewnętrzna między skansenem XIX-wiecznej wsi a grodziskiem na Szwedzkiej Górze. Cały projekt Piastowskiego Parku Kulturowego ma zostać zakończony w 2015 r.

- Nasza ostatnia ekspedycja była niezwykle udana. Kiedy prześwietlimy znaleziska, z pewnością będą kolejne niespodzianki - twierdzi Grygiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto