Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archikolegiata w Tumie wpisana na listę Pomników Historii

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Archikolegiata w Tumie wpisana na listę Pomników Historii
Archikolegiata w Tumie wpisana na listę Pomników Historii J. Kaźmierczak
Archikolegiata w Tumie koło Łęczycy trafiła na prezydencką listę Pomników Historii. Świątynia należy do najlepiej zachowanych budowli architektury romańskiej w Polsce.

Archikolegiata w Tumie trafiła na listę Pomników Historii!

W piątek podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii.

- To dla mnie zawsze radosna i bardzo ważna uroczystość, bo w mojej służbie prezydenckiej pamięć historyczna i jej związek z teraźniejszością mają istotne znaczenie dla przyszłości naszego kraju, dla budowania postaw obywatelskich i patriotycznych, które są niezwykle istotne - mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Janusz Mielczarek, starosta łęczycki, biskup Andrzej Dziuba, Włodzimierz Frankowski, wójt gminy Góra św. Małgorzaty oraz Krzysztof Tempczyk, proboszcz parafii w Tumie.

Świątynia została wzniesiona w połowie XII wieku i jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych obiektów architektury sakralnej.

Przypomnijmy, Archikolegiata w Tumie to trójnawowa bazylika z dwiema absydami. Masywną świątynię od zachodu wieńczą dwie wysokie, czworoboczne narożne wieże, a od wschodu dwie baszty. Kiedy dobrze się przyjrzymy, na jej murze znajdziemy ślady olbrzymich łap. A konkretnie czarcich pazurów.

Świątynia zbudowana jest z kamienia i granitowej kostki, natomiast naroża wieża i obramowania okien wykonane są z piaskowca. Prostokątna nawa główna zamknięta jest od wschodu niewielkim, prostokątnym prezbiterium zakończonym półkolistą apsydą. Wnętrze podzielone jest 10 filarami międzynawowymi, które odwołują się do 10 przykazań Bożych jako filary wiary.

Wchodząc do świątyni widzimy małe okienko zakończone półłukiem w stylu romańskim, co przypomina o obronnym charakterze świątyni. W dolnych partiach wież i baszt znajdują się szczeliny, pierwotnie uważane przez badaczy i monografistów kolegiaty za strzelnice, nadające budowli obronny charakter. W świątyni znajdują się relikwie m.in. Biskupa męczennika i pierwszego patrona Polski – św. Wojciecha, a także św. Aleksego, św. Jana Pawła II oraz św. Maksymiliana Kolbego.

Dziewięć nowych Pomników Historii

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków. Terminem tym określa się zabytek o szczególnym znaczeniu dla kultury. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W tym roku na listę Pomników Historii trafiły jeszcze:

  • Jabłeczna– prawosławny klasztor św. Onufrego
  • Kraków – zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta
  • Małujowice – kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła
  • Opatów – zespół kolegiaty pod wezwaniem św. Marcina Biskupa
  • Radom – zespół klasztorny Bernardynów
  • Stoczek Klasztorny – Sanktuarium Matki Pokoju
  • Supraśl – klasztor Męski Zwiastowania NMP
  • Warszawa – gmach dawnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto