Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bobry zamieszkały w stawach pana Jana. Gryzonie powodują duże szkody ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Zwierzęta te są pod ochroną więc sprawa trafiła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.
Zwierzęta te są pod ochroną więc sprawa trafiła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. Joanna Kaźmierczak
W stawach pana Jana Michałkiewicza z Topoli Szlacheckiej pół roku temu pojawiły się bobry. Wodne gryzonie w zarybionym zbiorniku budują tamy z gałęzi. Zwierzęta te są pod ochroną więc sprawa trafiła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

Bobry zamieszkały w stawach pana Jana

Do naszej redakcji zgłosił się zaniepokojony Czytelnik, który poprosił o interwencję w sprawie bobrów, które zadomowiły się w dwóch jego stawach.

- Od pół roku bobry mieszkają w moich stawach. Robią tamy i zapory. Do stawu znoszą wielkie patyki i gałęzie, a także kukurydzę. Ostatnio, jak były takie opady musiałem zniszczyć tamy, ponieważ bałem się, że woda wyleje. Jakiś czas temu nawet dwa bobry złowiłem na wędkę. Łowiłem wówczas na kukurydzę. W Urzędzie Gminy w Łęczycy zaproponowało mi dwa rozwiązania albo odszkodowanie, albo wybicie gryzoni. Odszkodowanie mnie nie ratuje, ponieważ mam stawy zarybione, a nawet nie mogę zarzucić sieci, bo przecież przegryzą ją bobry - powiedział nam Jan Michałkiewicz z Topoli Szlacheckiej (gm. Łęczyca), ojciec właściciela gospodarstwa.
Sprawa bobrów z Topoli trafiła już do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

- Pan Tomasz Michałkiewicz (syn pana Jana) w przesłanej korespondencji prosi o dokonanie odstrzału bobrów europejskich Castor fiber na terenie wskazanej działki, położonej w miejscowości Topola Szlachecka. Prośba umotywowana została szkodami w stawie spowodowanymi przez bory. (…) Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody oraz rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt w odniesieniu do tego gatunku, obowiązuje zakaz umyślnego zabijania. (...) Zezwolenie na odstrzał osobników bobra europejskiego wydawane jest w wyjątkowych sytuacjach, gdy inne, alternatywne sposoby ograniczenia szkód wyrządzonych przez te zwierzęta (np. rozbiórka tam, zabezpieczanie siatką drzew i skarp stawu itd.) zostaną wyczerpane i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów - powiedział nam Arkadiusz Malec, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi. - Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez bobry w gospodarstwach rolnych, leśnych i rybackich oraz w mieniu. Odpowiedzialność ta nie obejmuje utraconych korzyści. Na wniosek osób poszkodowanych, regionalny dyrektor ochrony środowiska dokonuje oględzin i szacowania szkód, a także ustala wysokość odszkodowania i wypłaca je. (…) Pracownicy RDOŚ w Łodzi uzgadniają termin dokonania oględzin i oszacowania szkód, wyliczają kwotę odszkodowania, a następnie po otrzymaniu środków budżetowych na ten cel, zostaje dokonana wypłata odszkodowania.

W tej sprawie RDOŚ w Łodzi wystosuje bezpośrednio do Tomasza Michałkiewicza pismo, w którym poinformuje o możliwych ścieżkach postępowania w stosunku do osobników bobra europejskiego.

Bóbr europejski to jeden z największych gryzoni występujących w Europie. Może ważyć nawet 30 kg i mieć długość do 110 cm. Bóbr wiedzie nocny tryb życia. Dlatego trudno dojrzeć go w ciągu dnia. Ten gryzoń potrafi przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do jednego metra.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto