Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bożonarodzeniowe kolędowanie w domu. Najpiękniejsze polskie kolędy. Najlepsza świąteczna muzyka na Boże Narodzenie

Redakcja
Wspólne śpiewanie i słuchanie kolęd w gronie rodziny czy przyjaciół może nam sprawić mnóstwo radości w czasie Bożego Narodzenia.
Wspólne śpiewanie i słuchanie kolęd w gronie rodziny czy przyjaciół może nam sprawić mnóstwo radości w czasie Bożego Narodzenia. wavebreakmediamicro/123RF.com
Boże Narodzenie kojarzy nam się z opłatkiem, prezentami, świąteczną choinką i pysznymi potrawami. Najważniejsze są jednak świąteczne spotkania się z rodziną i przyjaciółmi. Bożonarodzeniowe chwile staną się jeszcze bardziej magiczne, gdy nie będziemy zapominać o kultywowaniu tradycji. Już podczas Wigilii warto zainicjować rodzinne śpiewanie kolęd. Sprawdź, skąd wywodzi się ten zwyczaj i jak zachęcić gości do wspólnego kolędowania.

Spis treści

Tradycja kolędowania – skąd się wywodzi ten zwyczaj?

Śpiewanie i słuchanie kolęd to jedna z najpiękniejszych świątecznych tradycji w religii chrześcijańskiej. Niestety większość z nas o tym zapomina. Skupiamy się na kupowaniu gwiazdkowych prezentów, świątecznych dekoracjach i bożonarodzeniowym menu, a w czasie rodzinnych spotkań włączamy jedynie popularne i często miałkie bożonarodzeniowe składanki muzyczne. Komercjalizacja świąt sprawiła, że w wielu polskich domach zniknął już na dobre zwyczaj słuchania i śpiewania kolęd.

Niewielu z nas wie, że najstarsza polska kolęda, „Zdrów bądź królu anielski”, powstała już w pierwsze połowie XV wieku, a jej autorem był św. Franciszek z Asyżu. Natomiast sama słowo „kolęda” wywodzi się z łaciny (kalendae) i w kalendarzu juliańskim oznacza pierwszy dzień miesiąca. Dawni Słowianie tak też określali pierwszy dzień roku i noworoczne prezenty. Z biegiem lat słowem „kolęda” zaczęto nazywać pieśni bożonarodzeniowe (ok. XIX wieku) i zwyczaj chodzenia po domach w tym okresie, m.in. wizytę duszpasterza. Najwięcej tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek powstało w XVII i XVIII wieku w klasztorach karmelitańskich, benedyktyńskich i franciszkańskich.

Najpiękniejsze polskie kolędy na Boże Narodzenie. Gdzie znaleźć teksty kolęd do wspólnego śpiewania?

Każdy z nas potrafi zanucić choć jeden fragment kolędy, warto więc w czasie świątecznych spotkań w rodzinnym gronie wrócić do tych pięknych utworów i wspólnie pokolędować.

Teksty tradycyjnych kolęd bez problemu znajdziemy w Internecie, więc wymówka, że nie znamy i nie pamiętamy słów, nie jest dobrym argumentem, żeby zrezygnować z rodzinnego śpiewania kolęd w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Świąteczne muzykowanie w rodzinnym gronie. Jak zaaranżować bożonarodzeniowe spotkanie z kolędami w tle?

Gdy już pobiesiadujemy przy mieniącej się barwami choince i suto zastawionym świątecznym stole w Wigilię czy inne dni, zaproponujmy gościom wspólne śpiewanie kolęd. Jeśli nikt nie będzie się kwapił i nie znajdzie się osoba, która rozpocznie świąteczne muzykowanie, warto posiłkować się stronami internetowymi. W sieci znajdziemy m.in. podkłady muzyczne i kolędy czy pastorałki w wersji karaoke.

Wykorzystanie profesjonalnej linii melodycznej i tekstów, które możemy wyświetlić na ekranie telewizora czy komputera na pewno pomoże przełamać pierwsze lody. Często, któryś z domowników gra na instrumencie, warto więc go poprosić o akompaniowanie podczas kolędowania.

Muzyczna oprawa na Boże Narodzenie: tak zadbasz o świąteczną i magiczną atmosferę

Jeśli nie możemy namówić domowników i gości do wspólnego śpiewania kolęd, warto za pomocą pięknej muzyki zadbać o świąteczny nastrój.

W bożonarodzeniowy klimat wprowadzą nas utwory wybrzmiewające z m.in.:

  • płyt winylowych ze świątecznym standardami i pastorałkami, które możemy odtworzyć na gramofonie;
  • płyt CD z kolędami i klimatyczną muzyką, które uruchomimy w odtwarzaczu;
  • muzycznych serwisów streamingowych (m.in. Spotify, Tidal, Deezer, YouTube Music, Apple Music czy Amazon Music Unlimited) – kolęd i świąteczne piosenki możemy słuchać z głośników, parując się z nimi za pomocą technologii Bluetooth;
  • stacji radiowych;
  • świątecznych aplikacji telefonicznych;
  • telewizyjnych kanałów muzycznych.

To też może Cię zainteresować: Jak zrobić świątecznego skrzata?

Nastrojowe światło w domu i ogrodzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Bożonarodzeniowe kolędowanie w domu. Najpiękniejsze polskie kolędy. Najlepsza świąteczna muzyka na Boże Narodzenie - RegioDom.pl

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto