Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Łęczycy. Głosowanie potrwa do środy PROJEKTY

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Budżet obywatelski Łęczycy. Głosowanie potrwa do środy
Budżet obywatelski Łęczycy. Głosowanie potrwa do środy J. Kaźmierczak
Do najbliższej środy (5 października) trwa głosownie w Budżecie Obywatelskim Łęczycy 2023. Mieszkańcy mogą wybrać jeden z sześciu projektów.

Głosowanie odbywa się jedynie w formie papierowej, na specjalnie przygotowanych kartach do głosowania, na których są umieszczone numery i nazwy projektów. Swój głos można oddać w godzinach pracy Urzędu Miejskiego (pon., śr., 7.30-15.30, wt. 7.30-17.00).

- Karty do głosowania są dwustronne, na drugiej stronie karty należy złożyć podpis oraz podać datę wypełnienia karty. Karty będą wydawane przez pracownika urzędu. Kart nie będzie można wynosić poza siedzibę urzędu - informują miejscy urzędnicy.

Projekt Nr 1. Biblioteka w plenerze

Opis projektu: Projekt polega na zakupie książek dla dzieci i dorosłych, czytników ebooków, mobilnego wózka na książki oraz leżaków, parasoli, namiotu w celu utworzenia biblioteki w plenerze wykorzystując tereny zielone.

Plenerowa biblioteka może być wykorzystywana podczas Majówki Zdrowia, w grach terenowych, kiermaszach, itp. Będzie sprzyjać w nawiązywaniu kontaktów i ośmieleniu mieszkańców do sięgania po książki.

Projekt ten pomoże uświadomić rodzicom, jak ważny dla dziecka jest kontakt z literaturą. Pozwoli również przyjemnie spędzić czas mieszkańcom miasta, a szczególnie opiekunom z dziećmi.

Proponowana lokalizacja projektu: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy
Szacunkowy koszt: 35 000,00 zł

Projekt Nr 2. Cykl spotkań dla seniorów miasta Łęczyca (Organizator – Łęczycki Uniwersytet Trzeciego Wieku)

Opis projektu: Zadanie polegać będzie na organizowaniu spotkań seniorów z policjantem, strażakiem czy bankowcem, aby dowiedzieć się jak nie dać się oszukać m.in. „na wnuczka:, jak nie zatruć się czadem, jak bezpiecznie pobierać pieniądze z banku. Seniorzy chętnie dowiedzieliby się jak dbać o swoje zdrowie, jak radzić sobie z samotnością, depresją, jak pielęgnować seniora w zdrowiu i chorobie. Dlatego potrzebna są także spotkania z pracownikiem MOPS w Łęczycy pielęgniarką środowiskową, rehabilitantem, lekarzami.

Cykl spotkań ma mieć charakter edukacyjny, każde ze spotkań będzie nagłośnione w miejscowej telewizji Vectra, Boruta, na Facebooku, na stronie Łęczyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz będą wywieszane ogłoszenia w blokach spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot.

Tematy spotkań będzie można zgłaszać w siedzibie Łęczyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na kilka dni przed planowanym spotkaniem. Każdy z uczestników otrzyma na spotkaniu tematyczną ulotkę.

Proponowana lokalizacja projektu: Dom Kultury w Łęczycy
Szacunkowy koszt: 20 000,00 zł

Projekt Nr 3. Wymiana chodnika na ulicy Kwiatowej w Łęczycy

Opis projektu: Celem projektu jest usunięcie istniejącego chodnika wraz z utylizacją materiałów oraz położenie kostki brukowej „6” 10×20 szary prostokąt, na podsypce piaskowo – cementowej wraz z obrzeżami lub krawężnikami.

Prace zapewniłyby bezpieczeństwo dojścia do posesji mieszczących się nie tylko przy ul. Kwiatowej, ale i pozostałych ulic „Osiedla Kwiatowego”. Oprócz bezpieczeństwa realizacja projektu zdecydowanie poprawiłaby walory estetyczne Miasta Łęczyca.

Proponowana lokalizacja projektu: ulica Kwiatowa w Łęczycy
Szacunkowy koszt: 95 000,00 zł

Projekt Nr 4. Łęczyckie diabełki – ustawienie na terenie Miasta Łęczyca figur diabła Boruty

Opis projektu: Łęczyca kojarzona jest z legenda o diable Borucie. Zamiarem projektu jest uatrakcyjnienie turystyki poprzez ustawienie na terenie Miasta Łęczyca figur diabła Boruty z lanego brązu o wysokości od 30 do 50 cm. Figurki będą przedstawiać diabła symbolizującego różne profesje.

Dodatkowo zostanie wydrukowane ok. 1000 sztuk mapy miasta z punktami, w których znajdują się figurki, na odwrocie mapy będzie zawarta krótka charakterystyka danej postaci.

Proponowana lokalizacja projektu: 9 punktów na terenie Miasta Łęczyca: przed Urzędem Miejskim, Ratusz, Zamek, Park Miejski (przy dwóch wejściach do parku), Al. Jana Pawła II, Ścieżka edukacyjna przy Zalewach miejskich, Szkoła Podstawowa nr 3, wejście na Stadion Miejski, Fontanna na Pl. Kościuszki.

Szacunkowy koszt: 98 000,00 zł

Projekt Nr 5. Droga dojazdowa do garaży ul. Dworcowa

Opis projektu: Celem projektu jest utwardzenie i wyrównanie drogi dojazdowej do garaży położonych przy osiedlu „Zacisze” przy ul. Dworcowej.

Według mieszkańców naprawa poprawi stan drogi dojazdowej do garaży zarówno dla pojazdów, jak i pieszych. Ponadto poprawi to wizerunek całego osiedla oraz ułatwi dojście do ścieżki spacerowej i funkcjonowanie garaży.

Proponowana lokalizacja projektu: ul. Dworcowa nr działek 424/10, 1292/21, 1292/37
Szacunkowy koszt: 100 000,00 zł

Projekt Nr 8. „Psia strefa” – budowa ogrodzonego wybiegu dla psów z urządzeniami do zabaw i rekreacji

Opis projektu: Celem projektu jest budowa ogrodzonego wybiegu dla psów, na terenie którego właściciele czworonogów będą mogli spuszczać psy ze smyczy i pozwolić na ich bezpieczną rekreację.

Według wnioskodawcy w Łęczycy brakuje przestrzeni, w której psy mogą swobodnie biegać, bawić się, nie stwarzając jednocześnie zagrożenia dla pieszych, w tym dzieci czy osób starszych. Na terenie „Psiej Strefy” proponuje się instalację urządzeń służących do zabawy, m.in. kładki, podestu, palików do slalomu, tunelu itp. oraz obiektów małej architektury, jak: ławki dla właścicieli czy kosze na śmieci i zwierzęce nieczystości. Miejsce to służyć będzie ekspertom od behawiorystyki w celu tresury psów i ich właściwego wychowywania.

Budowa „Psiej Strefy” pozwoli na swobodne „wybieganie się” czworonogów, może również przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia miasta.

Proponowana lokalizacja projektu: Teren tzw. „Starego Parku” w Łęczycy
Szacunkowy koszt: 100 000,00 zł

Przypomnijmy, w ubiegłym roku zorganizowano pierwszą edycję budżetu obywatelskiego. Na wszystkie projekty oddano wówczas zaledwie 330 głosów, w tym 266 głosów ważnych. Najwięcej głosów uzyskały wtedy dwa projekty: zakup książek i audiobooków dla Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy oraz plac zabaw przy ul. Belwederskiej 38. Łączny koszt obu projektów nie przekraczał kwoty 100 tys. zł, stąd zdecydowano o wyborze dwóch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto