Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz dla ewangelików i cmentarz żydowski w Łęczycy [ZDJĘCIA]

Justyna Sobczak
Jedna z najs­tarszych fotografii cmen­tarza dla ewangelików w Łęczycy wyko­nana w 1939 roku. Na pier­wszym planie widać groby niemiec­kich żołnierzy. Zdję­cie pochodzi z pub­likacji Łęczyca zapom­ni­ana: pocztówki, fotografie i ryciny (Łęczyca 2007)
Jedna z najs­tarszych fotografii cmen­tarza dla ewangelików w Łęczycy wyko­nana w 1939 roku. Na pier­wszym planie widać groby niemiec­kich żołnierzy. Zdję­cie pochodzi z pub­likacji Łęczyca zapom­ni­ana: pocztówki, fotografie i ryciny (Łęczyca 2007)
Cmen­tarz ewangelicko- augsburski w Łęczycy założono najprawdopodobniej na przełomie XVIII i XIX wieku. Został zaznaczony na planie folwarku Borki z 1801 roku, w rejonie dzisiejszych ulicy Gór­niczej i Pol­nej. Cmentarz zaj­muje około 1000 mkw. W mieście przy obecnej ul. Jerzego Popiełuszki znajdował się też cmentarz żydowski. Został zlikwidowany w czasie II wojny światowej przez nazistów, a później teren ten przeznaczono pod zabudowę mieszkaniową.

Ten pierwszy, który jest przy ul. Górniczej, wydaje się być zapomniany przez wielu mieszkańców. Straszą obrośnięte mchem nagrobki czy potłuczone tablice zabytkowych grobów. Powstanie cmentarza datuje się na lata 40 XIX wieku i związane jest z osadnictwem niemieckich kolonistów. Społeczność ewangelicka odgrywała wtedy ważną rolę w życiu gospodarczym Łęczycy.

Po II wojnie światowej cmentarz utożsamiany był z Niemcami i długo nosił piętno cmentarza niemieckiego. W tym okresie społeczność ewangelicka w Łęczycy zmniejszyła się. Wielu mieszkańców sądziło, że na cmentarzu pochowani są żołnierze niemieccy, którzy mordowali Polaków.

Na cmentarzu pochowano m.in. Adama Szuberta (zmarł w 1844 roku) uczestnika bitwy pod Raszynem, naczelnika powiatu łęczyckiego, bliskich Jadwigi Grodzkiej czy bogatych przedsiębiorców. Jest także kwatera z okresu I wojny światowej.

Zapomnianym cmentarzem jest także cmentarz żydowski, choć ten już nie istnieje. Powstał w II poł. XV wieku, zlikwidowali go naziści podczas II wojny światowej. Cmentarz znajdował się przy obecnej ulicy ks. Jerzego Popiełuszki.

Obszar kirkutu znacznie poszerzono w l. 30. XIX w. W czasie konfliktu między częścią Gminy Żydowskiej w Łęczycy a rabinem Malbimem "buntowników" chowano na starej części cmentarza. Zlikwidowany przez nazistów podczas II wojny światowej - po wojnie teren przeznaczono pod zabudowę mieszkaniową.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto