Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co robić w majówkę w Łęczycy i okolicy? Mamy sprawdzone pomysły na weekend majowy

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Co robić w majówkę w Łęczycy i okolicy? Mamy sprawdzone pomysły na weekend majowy -->
Co robić w majówkę w Łęczycy i okolicy? Mamy sprawdzone pomysły na weekend majowy -->
Drewniane grodzisko, archikolegiata, skansen, orientarium, lunapark czy termy. Mamy dla Was garść pomysłów na weekend majowy w Łęczycy i regionie. Polecamy też ciekawe miejsca na majowe wycieczki z całą rodziną. Zobaczcie, co będzie się działo i gdzie warto się bawić w najbliższy weekend!

Jeśli ktoś liczy na majówkę w Łęczycy – musi wyjechać

Niestety w Łęczycy nie zaplanowano wielu atrakcji. Uroczystości 3 maja rozpoczną się o godzinie 11.30 na placu Tadeusza Kościuszki. Tam zorganizowany zostanie ceremoniał wojskowy oraz przemówienia zaproszonych gości i władz miasta. Swój program patriotyczny zaprezentują uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy (ul. Ozorkowskie Przedmieście). Następnie o godz. 12 w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy odbędzie się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny.

Od 1 do 3 maja zamknięty dla zwiedzających będzie także zamek łęczycki. Miło pospacerować będzie można natomiast nad zalewem i w parku.

Tum - grodzisko, skansen, archikolegiata i muzeum!

W Tumie pod Łęczycą miłośnicy historii mogą zwiedzić otwarte niedawno drewniane grodzisko. Obecnie udostępniona zwiedzającym częściowa rekonstrukcja grodu jest próbą odzwierciedlenia jego wyglądu z pierwszej połowy XIV wieku. Na obiekcie zobaczyć możemy: wieżę na majdanie, wieżę bramną, studnię z żurawiem, budynek gospodarczy i most wjazdowy. Do budowli tych obiektów wykorzystano tysiąc metrów sześciennych drewna dębowego ociosanego ręcznie oraz kamień polny na zaprawie gliniano-wapiennej. ZOBACZ TAKŻE: Tłumy na otwarciu grodziska. Inwestycja kosztowała 12 mln zł

W pobliżu ułożona została również kładka edukacyjno-widokowa łącząca istniejący skansen w Kwiatkówku z grodziskiem w Tumie. W skansenie zobaczyć możemy natomiast rekonstrukcję wiejskiej chałupy wraz z wyposażeniem, stodołę, wiatrak, kuźnię, olejarnię, piece chlebowy i garncarski. WIĘCEJ - TUTAJ

- 1 maja wspólnie o godz. 12:00 ustawimy naszego 200-letniego Koźlaka do wiatru, a pomocników młynarza nagrodzimy drobnym upominkiem. 2 maja dla pierwszych 30 gości, którzy kupując bilet wstępu wypowiedzą hasło „Dzień Flagi RP", otrzymają w Skansenie przewodnik po atrakcjach turystycznych województwa łódzkiego. 3 maja dla pierwszych 30 gości którzy kupując bilet wstępu wypowiedzą hasło „Konstytucja” otrzymają w Skansenie przewodnik po atrakcjach turystycznych województwa łódzkiego - czytamy na stronie skansenu.

UWAGA na grodzisku płatność tylko kartą, w skansenie płatność gotówką lub kartą.

W Tumie koniecznie trzeba zobaczyć archikolegiatę. Świątynia należy do najlepiej zachowanych budowli architektury romańskiej w Polsce. Archikolegiata w Tumie to trójnawowa bazylika z dwiema absydami. Masywną, świątynię od zachodu wieńczą dwie wysokie czworoboczne narożne wieże, a od wschodu dwie baszty. Kiedy dobrze się przyjrzymy, na jej murze znajdziemy ślady olbrzymich łap. A konkretnie czarcich pazurów. Ostatnio świątynia wpisana została na listę Pomników Historii.

Archikolegiatę w Tumie można zwiedzać od środy do soboty w godz. 10 – 18 oraz w niedzielę w godz. 13.15 – 18. Koniecznie trzeba odwiedzić także pierwsze przykościelne muzeum w diecezji łowickiej (te same godz. otwarcia, co świątyni). Można zobaczyć tam: kielichy, monstrancje, krzyż późnoromański wykonany z mosiądzu czy romańską płaskorzeźbę Chrystusa. W gablotach znajdują się księgi liturgiczne, mitry biskupów, kapa z jedwabnej tafty, papieska sutanna, medale pamiątkowe. WIĘCEJ - TUTAJ

Moc majówkowych atrakcji w Kutnie!

W Kutnie majówka rozpocznie się już w sobotę (30 kwietnia). Na placu Piłsudskiego rozstawiony zostanie jarmark majowy oraz foodtrucki. Spróbować będzie można klasycznych dań streetfoodowych takich jak hot dogi, burgery czy frytki. Nad Ochnią rozłożony zostanie lunapark. Będą liczne karuzele i trampoliny. Atrakcje te dostępne będą do wtorku, 3 maja.

Majówka z Bareją

1 maja (Święto Pracy) w Kutnie zorganizowana zostanie Majówka z Bareją. O godz. 12.03 na ul. Barei odbędzie się uroczysty pochód do Kutnowskiego Domu Kultury (Stanisława Żółkiewskiego). Następnie przed KDK nastąpi oficjalne otwarcie Majówki. Do Kutna przyjadą także bohaterzy filmów Stanisława Barei: Ewa Błaszczyk, Mieczysław Hryniewicz, Marek Siudym, Marcel Szytenchelm. Spotkanie z aktorami zaplanowano o godz. 13.17 w sali widowiskowej KDK. Imprezie towarzyszyć będą liczne wystawy i konkursy nawiązujące do filmów Barei. Nie może zabraknąć także VII Nostalgicznej wycieczki autobusowej po Kutnie. Przewodnicy z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zabiorą chętnych na wycieczkę śladami kutnowskich absurdów (godz. 13.20; 14.03; 14.45; 15.23; 16.01; 16.43; 17.15). Od 14 do 16 w parku Traugutta zorganizowane zostaną gry i zabawy dla dzieci i całych rodzin przywołujące podwórkowe zabawy naszych rodziców i dziadków. Od godz. 14.15 przed Kutnowskim Domem Kultury rozstawiona zostanie kuchnia polowa, natomiast od 16 odbędzie się Taneczny Podwieczorek dla Dorosłych. Podczas imprezy wybrana zostanie królowa i król zlotu. Na gości czekać będą konkursy wiedzowe. O godz. 18 zaplanowano oficjalne zakończenie majówki. Rozstawione zostanie stoisko z watą cukrową, lodami bambino, goframi i oranżadą. Będzie można zrobić sobie także pamiątkową fotografię z Białym Misiem czy retro zdjęcie na fotościance.

Będzie też patriotycznie

2 maja o godz. 11.30 zaplanowano przemarsz ze 100-metrową flagą z placu Piłsudskiego na plac Wolności. Tam nastąpi podniesienie flagi na maszt, odegrany zostanie także hymn państwowy. Punktualnie o 13 zorganizowany zostanie bieg kub biało-czerwonej.

3 maja w 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowana zostanie msza święta za ojczyznę w kościele pw. św. Wawrzyńca w Kutnie. Godzinę później uroczystości przeniosą się na plac Wolności. Tam nastąpi oficjalne przemówienie prezydenta Kutna, zaprezentowane zostaną także tańce narodowe przez przedszkolaków oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. Nie zabraknie także tradycyjnego już pokazu konfetti i serpentyn. Na zakończenie zaplanowano krótki koncert orkiestry dętej. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa sprzętu strażackiego z okazji 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej.

Otwarcie term w Poddębicach

Termalną Majówkę i wielkie otwarcie Term Poddębice zaplanowano na niedzielę (Adama Mickiewicza 19). Atrakcjami imprezy będą występy lokalnych artystów oraz gwiazd. Na scenie wystąpią Trubadurzy, Robert Janowski, Shaun Baker&Jessica Jean oraz C-Bool. Do dyspozycji gości będzie siedem basenów termalnych znajdujących się na zewnątrz i wewnątrz. Ofertę uzupełniają strefy SPA oraz saun. Koncertom będą towarzyszyć festiwal smaków, food trucki, festiwal kolorów oraz strefa zabaw dla dzieci.

Orientarium w Łodzi

W czasie majówki warto wybrać się do łódzkiego Orientarium przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi (Konstantynowska 8/10). To ogromny kompleks z fauną i florą Azji Południowo-Wschodniej, kosztujący 262 mln zł. Zamieszka w nim 35 gatunków zwierząt i ponad 180 gatunków ryb w strefie oceanicznej. Atrakcją Orientarium będą przede wszystkim duże zwierzęta azjatyckie: słonie indyjskie, para krokodyli gawialowych czy trójka orangutanów sumatrzańskich. Będą też mniejsze gatunki, m.in. gibony, langury jawajskie, binturongi, myszojelenie oraz niedźwiedzie malajskie. Nad głowami zwiedzających będą latać azjatyckie ptaki.

Majówka w Uniejowie

Na majówkę zaprasza także Uniejów. Tutaj do 8 maja termy proponują gościom promocję "3 za 2", czyli bilet trzygodzinny w cenie dwugodzinnego. Dodatkowo w weekend 30 kwietnia - 1 maja (w sobotę w godz. od 11 do 19, w niedzielę od 11 do 18.30, okolice Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich) Uniejów zaprasza na „Majówkę z Misją Przygoda”. W programie m.in. wystawa zabytkowych samochodów, pokazy grup rekonstrukcyjnych, zlot poszukiwaczy i żywe lekcje historii w postaci walk rycerskich czy pokazów sokolniczych).

Zoo Borysew

Będąc w okolicy warto zajrzeć do kolejnej turystycznej atrakcji powiatu poddębickiego – Zoo Borysew. Tu na gości czekają najmłodsi mieszkańcy – na świat przyszły bowiem surykatki, kozy, wielbłądzica Zoja i lew Malibu, który jeszcze czeka na swój pierwszy spacer, ale już teraz można go oglądać online. W długi majowy weekend opiekunowie zwierząt zaproszą do wspólnego rozwiązywania quizów i zagadek, najbardziej aktywni będą mogli pomóc trenerom w karmieniu żyrafy czy pelikanów.

Tanecznie w Witoni

Dla tych, którzy wolą spędzić majówkę tanecznie, popularny klub Banderoza w Witoni (ul. Dworcowa) organizuje dwie imprezy. W sobotę na scenie wystąpi Dejw. Gościem specjalnym będzie dj Malos. W poniedziałek natomiast gwiazdą imprezy będzie zespół Letni Chamski Podryw. Podczas wydarzenia otwarte zostaną ogródki taneczne przy klubie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto