Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z renowacją grobu Ferdynanda Dworzaczka? Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej informuje

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Na zdjęciu po lewej Ferdynand Dworzaczek. Lekarz, przyrodnik, filozof. Uważany jest za jednego z prekursorów polskiej kardiologii.
Na zdjęciu po lewej Ferdynand Dworzaczek. Lekarz, przyrodnik, filozof. Uważany jest za jednego z prekursorów polskiej kardiologii. nadesłane TMZŁ w Łęczycy
Dzięki hojności odwiedzających łęczycką nekropolię podczas ubiegłorocznej kwesty udało się zebrać pieniądze na renowacją grobu Ferdynanda Dworzaczka. Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej informuje, na jakim etapie jest inicjatywa.

Co z renowacją pomnika?

- Z początkiem roku 2023 zamknęliśmy proces pozyskania niezbędnych zgód i opinii. Czekając na warunki pozwalające na podjęcie prac nie marnowaliśmy czasu. Wystąpiliśmy do Instytutu Pamięci Narodowej o dofinansowanie remontu. Nasz wniosek uzyskał akceptację, a otrzymana z IPN dotacja powinna w całości pokryć koszty przedsięwzięcia. Aktualnie, w oczekiwaniu na suchą i słoneczną pogodę wybierzemy wykonawcę, a pieniądze z kwesty 2022 będziemy mogli przeznaczyć na remont kolejnego zabytku. O wszystkim będziemy informować na bieżąco - informuje Monika Borkowska, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej.

Kim był Ferdynand Dworzaczek?

Ferdynand Gotard Karol Dworzaczek (1804-1877) był lekarzem, przyrodnikiem i filozofem. Uważany jest za jednego z prekursorów polskiej kardiologii. Nauki pobierał na Uniwersytecie Warszawskim oraz uczelniach w Berlinie, Lipsku i na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie uzyskał stopień doktora medycyny. W latach 1830-1831 był lekarzem wojskowym i za działalność w powstaniu listopadowym został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari. Po roku 1831 na emigracji dokształcał się w Getyndze, Heidelbergu i Paryżu. Po powrocie do Warszawy został młodszym lekarzem, a następnie naczelnym lekarzem Szpitala Ewangelickiego, będąc w tym czasie nauczycielem samego Tytusa Chałubińskiego. Pomagał biednym, którym w aptekach „na rachunek jego dawano im darmo lekarstwa”.

Utrata wzroku wymusiła zaprzestanie praktyki lekarskiej. Po opuszczeniu Warszawy, w latach 50-tych XIX wieku przybył na Ziemię Łęczycką. Początkowo zamieszkał w Zawadzie, by ostatecznie osiąść w Topoli Królewskiej, gdzie zajął się tworzeniem artykułów, głównie z filozofii.

Grób Dworzaczka został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto