Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja ulic w Łęczycy. Wypełnij ankietę i wybierz nazwę ulicy

Justyna Sobczak
Dwie łęczyckie ulice zmienią swoje nazwy w związku z ustawą o dekomunizacji. Do 16 sierpnia mieszkańcy mogą wypełniać specjalne ankiety, w których zostały przedstawione propozycje nowych nazw.

Dokonanie zmian nakazuje ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy ulic, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów. Zgodnie z prawem będzie można ich używać tak długo, aż stracą ważność. Zmiany muszą być dokonane przez jednostki samorządu terytorialnego w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie, dokładnie do 2 września.

W Łęczycy dekomunizacja dotyczy dwóch ulic: Hanki Sawickiej oraz Związku Walki Młodych. Mieszkańcy mogą dokonać wyboru nowych nazw dzięki specjalnej ankiecie, którą przygotował Urząd Miejski w Łęczycy.

Propozycje nowych nazw ulic:

1. ul. Józefa Szczepańskiego
Honorowy Obywatel Miasta Łęczycy. Pseudonim „Ziutek”, uczestnik Powstania Warszawskiego oraz licznych akcji bojowych. Dowódca drużyny w oddziale „Parasol”, autor wiersza „Czerwona zaraza”.

2. ul. Marii Ginter
Honorowy Obywatel Miasta Łęczycy. Uczestniczka ruchu oporu w czasie II wojny światowej, biorąca czynny udział w powstaniu warszawskim. W latach okupacji niemieckiej była działaczką konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej, Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej. Pełniła rolę łączniczki w Powstaniu Warszawskim.

3. ul. Antoniego Jana Szyllera
Urodzony 30.05.1906 roku w Łęczycy. Służył w personelu naziemnym jednostek lotniczych Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

4. ul. Związku Walki Zbrojnej
Konspiracyjna organizacja wojskowa. Siły Zbrojne w Kraju podczas II wojny światowej, w okresie od 13 listopada 1939 roku do 14 lutego 1942 roku, a następnie przemianowane na Armię Krajową.

5. ul. Lucyny Sztompki
Rodowita łęczycanka, wieloletni dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Łęczycy, nauczyciel młodzieży łęczyckiej, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej, wielki społecznik, współautorka wielu publikacji związanych z naszym regionem.

6. ul. Michała Rawicza Witanowskiego
Wybitny regionalista, krajoznawca i historyk. Mieszkaniec miasta Łęczycy. Założyciel wielu lokalnych organizacji kulturalnych. Autor pierwszej monografii miasta Łęczycy z 1898 roku, dzięki której Łęczyca stała się znanym miastem nie tylko w Polsce ale i poza granicami. Powyższy katalog propozycji ulic jest otwarty, co oznacza że mieszkańcy miasta mogą zgłaszać swoje propozycje.

Propozycje nowych nazw ulic. ANKIETA. TUTAJ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto