Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Kultury w Łęczycy otrzymał dofinansowanie na organizację Koncertu Piosenek Powstańczych

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Dom Kultury w Łęczycy otrzymał dofinansowanie na organizację Koncertu Piosenek Powstańczych
Dom Kultury w Łęczycy otrzymał dofinansowanie na organizację Koncertu Piosenek Powstańczych J. Kaźmierczak
Dom Kultury w Łęczycy zdobył dofinansowanie z programu „Niepodległa” 2023. Pieniądze przeznaczone zostaną na organizację Koncertu Piosenek Powstańczych pod tytułem „Ziutek – Powstaniec z Łęczycy”.

Wyjątkowy koncert w Łęczycy

Pomysł, który zyskał uznanie i otrzymał dotację w wysokości 10 tysięcy złotych, to realizacja Koncertu Piosenek Powstańczych pod tytułem „Ziutek – Powstaniec z Łęczycy”. Autorem większości wybranych do koncertu piosenek jest pochodzący z Łęczycy poeta – Józef Szczepański ps. Ziutek.

Program "Niepodległa" wspiera działania o charakterze kulturowym, artystycznym, edukacyjnym, upamiętniające wydarzenia i ludzi ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej i tworzącej historię narodową.

Przypomnijmy, Józef Szczepański ps. Ziutek to honorowy obywatel Łęczycy. Szczepański mimo młodego wieku szybko zdał sobie sprawę z obowiązków wobec Ojczyzny. Należał do tak zwanego pokolenia Kolumbów. Podczas II wojny światowej uczęszczał na tajne komplety organizowane przez dyrektora gimnazjum im. Władysława IV w Warszawie. Wyrazem patriotycznej i heroicznej postawy „Ziutka” było zaangażowanie w działalność konspiracyjną od 1942 roku. Współpracował i aktywnie uczestniczył w konspiracyjnych akcjach grup szturmowych Szarych Szeregów. Był uczestnikiem licznych akcji bojowych. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskiem. Był dowódcą drużyny w oddziale „Parasol”. W czasie walk powstańczych uczestniczył w działaniach zbrojnych na Woli w rejonie ul. Wolskiej, Żytniej, pl. Kercelego i cmentarzy wolskich. Przez ruiny getta warszawskiego przedostał się na Stare Miasto, wówczas 29 sierpnia napisał swój ostatni wiersz „Czerwona zaraza”. Zmarł 10 września 1944 roku w wyniku odniesionych ran. Oddał swe życie broniąc Warszawy – walcząc o wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej. Pośmiertnie został awansowany do stopnia oficerskiego podporucznika.

Józef Andrzej Szczepański to również poeta okresu wojennego. Tworzył w czasie trwania walk powstańczych. Jednym ze znanych wierszy Józefa A. Szczepańskiego jest „Pałacyk Michla” – utwór wyjątkowy, którego zdaniem było podtrzymanie na duchu i zagrzewanie do boju żołnierzy Armii Krajowej walczącej o wyzwolenie stolicy.

Wkrótce szczegóły wydarzenia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto