Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eskadra amerykańskich myśliwców F22 w bazie w Łasku. Zostaną kilka miesięcy

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Eskadra amerykańskich myśliwców F22 stacjonuje w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w w Łasku. 12 samolotów i około 300 osób personelu zostanie w Polsce na kilka miesięcy.

Eskadra F22 w bazie w Łasku

W 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku stacjonuje obecnie 12 amerykańskich F22. Myśliwce wykonują zadania wspólnie z polskimi F16. W bazie NATO w Łasku zostaną co najmniej przez kilka miesięcy.

F22 w Polsce prowadzą misję Air Shielding, czyli tarczy powietrznej nad wschodnią flanką NATO. Patrolują niebo od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne. Osłaniają państwa nadbałtyckie, Słowację i Rumunię. Chronią sojuszników NATO przed zagrożeniem powietrznym i rakietowym

Samoloty Sił powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki F22 Raptors przyleciały z bazy na Alasce. Stacjonują w Polsce od 4 sierpnia. Zostały wysłane do Polski z 90 Eskadry Myśliwskiej z Bazy Elmendorf-Richardson na Alasce.

Raptory po raz pierwszy stacjonują w Europie i wykonują tu misje bojowe. Do tej pory F22 osłaniały jedynie terytorium Stanów Zjednoczonych. Latają z pełnym uzbrojeniem. F22 współpracują z polskimi F16. Jak podkreśla dowódca 32 BLT, przylot Raptorów jest dowodem zaufania dla sojuszników USA.

- Świadczy to o tym, że nasz sojusznik bardzo poważnie traktuje wzmocnienie wschodniej flanki NATO, zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Madrycie - wyjaśnia płk pil. Piotr Ostrouch, dowódca 32 BLT. - Również wszystkie nasze F16 są zaangażowane w misje bojowe nad Polską.

Zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Madrycie, to Rosja została uznana za główne zagrożenie, w obliczy jej agresji na Ukrainę, do jakiej doszło 24 lutego 2022 roku.

Myśliwce F22 wykonują swoje zadania współdziałając w Europie z polskimi F16, ale także z myśliwcami 18 Tayfun stacjonującymi w Wielkiej Brytanii, jak wyjaśnia pułkownik pilot Michael Kendall, dowódca eskadry F22 przebywającej w Łasku.

Jak podkreślają amerykańscy piloci, w Europie mają do czynienia z innym rodzajem misji. Na Alasce głównie latają nad oceanem, loty bojowe w Europie przede wszystkim odbywają się nad lądem. To dla nich nowe doświadczenie.

Myśliwiec F22 po raz pierwszy poza USA

Nowoczesne myśliwce armii USA, które stacjonują na co dzień w Bazie Elmendorf-Richardson na Alasce. To maszyny z 90. Eskadry Myśliwców USA.

F22 Raptor to myśliwiec piątej generacji zaprojektowany głównie do walk powietrznych. Konstrukcja pochodzi z lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsze seryjne F-22 trafiły do służby w US Air Force w 2003 roku. Do tej pory wyprodukowano ich 189. Służą tylko w siłach powietrznych USA.

Raptory mają podwójny silnik. Prędkość maksymalna bez użycia dopalaczy wynosi 1,5 Ma, natomiast prędkość maksymalna to 1,8 Ma, czyli między 1800 a 2000 km/h. Przyjmuje się, że prędkość dźwięku to 1225 km/h.

Raptor jest samolotem wysokomanewrowym, zarówno przy szybkościach ponaddźwiękowych, jak i poddźwiękowych. Naddźwiękowy F22 jest w stanie na chwilę obecną pokonać wszystkie maszyny przeciwnika i większość istniejących rakiet ziemia-powietrze. F22 może też wyznaczać cele dla współpracujących F15 i F16.

F22 ma wysoką niewykrywalność dla radarów. Składa się na to między innymi ogólny kształt, zastosowanie technologii radar absorbent material (RAM).

32 BLT NATO w Łasku

32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku funkcjonuje w ramach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z dowództwem w Poznaniu. Jest bazą NATO, w której stacjonuje część polskich samolotów wielozadaniowych F16.

Te samoloty w polskich Siłach Powietrznych są od listopada 2006 roku. 32 BLT powstała 1 stycznia 2001 roku, a status bazy NATO ma od 2010 roku. Lotniska, na których stacjonują polskie F-16 pozyskały nowoczesną infrastrukturę i dziś są jednymi z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Myśliwce należące do 2 SLT stacjonują w 31 BLT w Krzesinach oraz w 32 BLT w Łasku.

Polskie samolot F-16 to łącznie 48 maszyn. W tym 36 jednomiejscowych F-16C Block52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block52+. Na lotnisku w Łasku stacjonuje eskadra szesnastu polskich F16.

Na lotnisku w Łasku od 2012 roku odbywają się cykliczne ćwiczenie Aviation Detachment Rotation. W tym roku stacjonowały tu już amerykańskie samoloty F15 oraz F18.

Eskadra amerykańskich myśliwców F22 w bazie w Łasku. Zostaną...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Eskadra amerykańskich myśliwców F22 w bazie w Łasku. Zostaną kilka miesięcy - Zduńska Wola Nasze Miasto

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto