MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Filmowcy z Hamm realizują w Kaliszu film o rzece Prośnie

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Filmowcy z Hamm realizują w Kaliszu film o rzece Prośnie
Filmowcy z Hamm realizują w Kaliszu film o rzece Prośnie Marcelina Pietrzak, Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta
W ramach międzynarodowego projektu Robert Biermann i Tim Wegner, filmowcy i miłośnicy przyrody z niemieckiego Hamm, miasta partnerskiego Kalisza, odwiedzili nasze miasto by móc zebrać materiały do serii filmów dokumentalnych, pokazujących bioróżnorodność systemów rzecznych ich rodzinnego miasta oraz miast zaprzyjaźnionych.

W ratuszu goście, którzy przybyli wraz z Ewą Ćwiertnią, koordynatorką z Internationaler Club Hamms, spotkali się z prezydentem Krystianem Kinastowskim, przedstawicielami Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza oraz Maciejem Garbowiczem, twórcą i liderem grupy "Prosna od źródeł".

- Rzeka to ogromny potencjał dla każdego miasta. Kalisz przez całe dekady nie wykorzystywał tego potencjału. Dlatego w ostatnich latach zaczęliśmy przywracać Prosnę mieszkańcom. Stała się ona miejscem rekreacji kaliszan i gości z innych miast. Tutaj pływają na kajakach, rowerach wodnych, SUP-ach. Trasami wzdłuż wałów spacerują, biegają, jeżdżą na rowerach i rolkach. Rozpoczęliśmy też budowę kaliskich bulwarów, których pierwszy odcinek powstał przy Moście Teatralnym. Rzeka i jej otoczenie zaczęły żyć! Na koniec każdych wakacji organizujemy Święto Rzeki Prosny, podczas którego sportowcy z całego kraju rywalizują na - bliskiej rzece - trasie triathlonu, a wieczorami wszyscy słuchamy koncertów muzyków, występujących na scenie pływającej po Prośnie w teatrze. Nareszcie korzystamy z potencjału naszej rzeki - powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Podczas swojej wizyty członkowie delegacji wielokrotnie mogli obserwować współżycie miasta z rzeką na wielu jej odcinkach. W centrum zobaczyli działanie Małej Elektrowni Wodnej i Przystani Kalisz. Pojechali również zbadać górny odcinek Prosny w Żydowie oraz miejsce, w którym spotyka się ze Swędrnią. Pokazane zostały im efekty działania lokalnej fauny i flory wodnej na współczesny kształt miasta oraz czynniki naturalne, które zadecydowały o lokacji grodu na Zawodziu.

Niemieccy goście wzięli udział w spotkaniu z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, którzy przedstawili perspektywę młodego pokolenia na temat tego, co w lokalnej przyrodzie jest bogactwem naszego miasta. Delegacja, po poznaniu historii Kalisza przez zwiedzenie ekspozycji multimedialnej w ratuszu, wzięła też udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu – zasadzeniu następcy dębu Asnyka w kaliskim Parku Miejskim.

Produktem końcowym międzynarodowego projektu będzie film dokumentalny o bogactwie flory i fauny w rzekach ziemi kaliskiej. Jego premiera przewidziana jest na 2025 rok.

Zobacz także:

Powiatowo-Miejsko-Gminny Dzień Kobiet w Kaliszu. Tłumy przybyły na koncert Cleo do Areny

Powiatowo-Miejsko-Gminny Dzień Kobiet w Kaliszu. Tłumy przyb...

VIII Pielgrzymka Sołtysów do Sanktuarium św. Józefa. Do Kalisza zjechali sołtysi z całej Wielkopolski

VIII Pielgrzymka Sołtysów do Sanktuarium św. Józefa. Do Kali...

Wystawa makiet kolei wąskotorowej w Żelazkowie

Wystawa makiet kolei wąskotorowej w Żelazkowie


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto