Fundacja DKMS znalazła dawców także w ZSP nr 1 w Łęczycy!

Łukasz Janikowski
Dzień Dawcy w ZSP nr 1 w Łęczycy
Dzień Dawcy w ZSP nr 1 w Łęczycy Nadesłane/Anna Błaszczyk
Udostępnij:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łęczycy odwiedzili przedstawiciele Fundacji DKMS Polska zajmującej się pozyskiwaniem potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas III Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej zainteresowani wpisaniem się do Bazy Dawców Komórek Macierzystych. Także w tej szkole DKMS znalazł dawców!

– Podczas prelekcji uczniowie uzyskali informacje dotyczące działalności Fundacji DKMS Polska oraz sposobów pozyskiwania dawców komórek macierzystych oraz szpiku kostnego. – mówi Anna Błaszczyk, opiekun Szkolnego Koła PCK przy ZSP nr 1 w Łęczycy. – Dowiedzieli się, kto może zostać dawcą, jakie schorzenia i przyjmowane leki dyskwalifikują potencjalnego dawcę. Wolontariusze DKMS przybliżyli uczniom, jak przebiega proces pobrania komórek macierzystych bądź szpiku kostnego, jak się do niego przygotować oraz jakie ryzyko się z tym wiąże. Młodzież obejrzała również spoty reklamowe zachęcające do dołączenia do grona potencjalnych Dawców oraz relacje Dawców i pacjentów, którzy wrócili do zdrowia dzięki działalności Fundacji.

Po części teoretycznej wolontariusze Fundacji pobrali od młodzieży deklaracje oraz wymazy z wewnętrznej części policzka, na podstawie których, po sporządzeniu profili genetycznych uczniów, zostaną oni wpisani do Bazy Dawców Komórek Macierzystych. Jeśli znajdzie się osoba potrzebująca, nazywana "genetycznym bliźniakiem" potencjalnego dawcy, DKMS kontaktuje się z dawcą w celu sprawdzenia gotowości dawcy do udzielenia pomocy.

– Ilość oraz rodzaj pytań i wątpliwości zgłaszanych przedstawicielom Fundacji DKMS Polska świadczy o dojrzałości uczniów oraz poczuciu odpowiedzialności za podejmowane decyzje. – kontynuuje Anna Błaszczyk. – Uczniowie, którzy podczas spotkania nadal wahali się, jaką decyzję podjąć dowiedzieli się, iż informacje dotyczące wpisu do Bazy widnieją na stronie www Fundacji (http://www.dkms.pl). Na stronie tej można również zamówić pakiet rejestracyjny, który Fundacja przesyła bezpłatnie potencjalnemu Dawcy. Pakiet wraz z samodzielnie pobranym wymazem należy odesłać Fundacji drogą pocztową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wisła Kraków opuszcza Ekstraklasę

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie