Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusz Wsparcia Kultury: Po burzy medialnej w Ministerstwie Kultury trwa ponowna weryfikacja wniosków. Kiedy wypłaty z puli 400 mln zł

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Fundusz Wsparcia Kultury: Po burzy medialnej w Ministerstwie Kultury trwa ponowna weryfikacja wniosków. Kiedy wypłaty z puli 400 mln zł
Fundusz Wsparcia Kultury: Po burzy medialnej w Ministerstwie Kultury trwa ponowna weryfikacja wniosków. Kiedy wypłaty z puli 400 mln zł Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
- Nie ma (przynajmniej wedle założeń przyjętych przez FWK) możliwości, żeby artysta czy zespół skonsumowali te środki na prywatne potrzeby - informuje nas Ministerstwo Kultury. Ponowna weryfikacja listy beneficjentów trwa.

Podział ponad 400 mln zł dla branży kulturalnej wywołał w ostatni weekend burzę. Wątpliwości wzbudziło m.in. znalezienie się na liście beneficjentów znanych osób a także firm, które nie zajmują się działalnością, która kwalifikowałaby się do pomocy z FWK. Ostatecznie minister kultury prof. Piotr Gliński postanowił wstrzymać wypłaty i skierować listę do ponownej weryfikacji. Prace jeszcze nie zostały zakończone.

Centrum Informacyjne MKDNiS odpowiedziało na część naszych wątpliwości dotyczących przyznania świadczeń w ramach Funduszu Wsparcia Kultury (FWK).

- Pojawiły się głosy, że założenia rozporządzenia ws. pomocy dla branży od początku były wadliwe, choćby poprzez włożenie do jednego worka teatrów, kin, ogólnie rzecz biorąc instytucji, z osobami fizycznymi czy małymi firmami prywatnymi a także w kwestii wysokości procentowej rekompensaty zamiast np. kwotowej? Jak MKDNiS na takie zarzuty odpowiada?

- Te zarzuty są chybione. Przede wszystkim FWK nie obejmował kin, a teatry oraz podmioty prowadzące działalność w obszarze muzyki i tańca oraz zaplecza scenotechnicznego. Rekompensata była procentowa, samorządowe instytucje artystyczne mogły się ubiegać o rekompensatę do wysokości 40% utraconych przychodów netto; organizacje pozarządowe (NGO) – do wysokości 50% przychodów netto; przedsiębiorcy (w tym usługodawcy wspomagający tę działalność przez organizację zaplecza technicznego) do 50% przychodów netto. Od tej wartości należało odjąć wartość pomocy już otrzymanej w ramach działań antycovidowych.

- Najwięcej kontrowersji w opinii publicznej budzi przyznanie pieniędzy tzw. artystom-celebrytom, którzy mają inne źródła utrzymania często w zupełności wystarczającej na życie na poziomie. Jakie jest stanowisko MKDNiS?

- W kontrze do stwierdzenia o wspieraniu „znanych i bogatych” stoją konkretne liczby mówiące o przyznaniu łącznie środków z Funduszu aż 448 przedsiębiorcom na kwotę 90 959 964 zł oraz 1166 firmom świadczącym usługi zaplecza scenotechnicznego - na kwotę 175 235 109 zł. Zatem większość z puli 400 mln zł. Trzeba przy tym podkreślić, że ci „znani i bogaci” to tak naprawdę przedsiębiorstwa, mające na utrzymaniu wiele osób (niekoniecznie zatrudnionych na etatach). Ponoszą oni m.in. koszty sprzętu, kredytów, leasingów czy siedziby.

Trzeba podkreślić, że beneficjenci Funduszu są zobligowani do ścisłego rozliczenia się do 15.01.2021 r. z zadeklarowanych kosztów kwalifikowalnych i przypisanych im we wniosku wydatków. Zatem nie ma (przynajmniej wedle założeń przyjętych przez FWK) możliwości, żeby artysta czy zespół skonsumowali te środki na prywatne potrzeby. Wnioski przeszły ocenę również pod kątem planowanych projektów, które, jeśli się nie odbędą lub odbędą się w innej niż zadeklarowana formie, to środki będą podlegały zwrotowi do Funduszu. To, na co zostaną przeznaczone środki, również podlegało ocenie.

W poniedziałek i wtorek w mediach częstym gościem był prof. Piotr Gliński, który zapowiedział szybkie prace nad "feralną listą". W środę nie pojawiła się żadna nowa informacja w sprawie pracy nad weryfikacją listy. Centrum Informacyjne MKDNiS odesłało nas do komunikatu resortu z 16.11.2020, który brzmi następująco:

"Trwa weryfikacja formalna wniosków złożonych do Funduszu Wsparcia Kultury. Reguła działań antykryzysowych w całej Europie w obliczu pandemii zakłada jak najszybsze rozdysponowanie środków, tak by pomoc była skuteczna i ratowała instytucje przed bankructwem. Szczegółowa i skrupulatna weryfikacja wydatkowania środków ma w takich sytuacjach miejsce przy ich rozliczeniu – jest to moment kontroli, który może skutkować decyzją o konieczności zwrotu, jeżeli stwierdzone zostaną nieprawidłowości. Taką regułę przyjęliśmy też w kontekście FWK.

Wysokość dotacji dla samorządowych instytucji artystycznych wynika z ich wniosków i możliwości wydatkowania środków zgodnie z ustawą o finansach publicznych. Warto pamiętać, że instytucje samorządowe oraz współprowadzone przez MKiDN otrzymują dotacje podmiotowe, które pokrywają część kosztów ich funkcjonowania, a jednocześnie wiele z nich ma budżety oparte o dochody ze sprzedaży biletów - i to właśnie brak tych dochodów będziemy pokrywać z FWK.

Dokładamy starań, aby weryfikacja została przeprowadzona możliwie sprawnie i jednocześnie drobiazgowo. Zgodnie z głównym założeniem FWK - naszym celem jest wsparcie całego sektora kultury dotkniętego skutkami epidemii.

Kolejne spotkanie ws. Funduszu Wsparcia Kultury odbędzie się jutro".

Wiceminister kultury Jarosław Sellin, gość Radia Zet powiedział w środę, że na pewno ten program zostanie zrealizowany. - To jest potrzebne. Nie można pozostawić instytucji artystycznych, samorządowych, pozarządowych bez pomocy. One mają realne straty - poinformował.

W całej dyskusji wokół dofinansowania branży programem FWK pojawia się tajemniczy algorytm. - Za algorytm odpowiedzialny jest Instytut Teatralny i Instytut Muzyki i Tańca. To od nich wyszedł też sam postulat, żeby zdobyć pieniądze na pomoc artystom - podał.

Jak dodał wiceminister, MKDNiS zależy, by pieniądze w ramach Funduszu Wsparcia Kultury trafiły do beneficjentów jeszcze w tym roku.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fundusz Wsparcia Kultury: Po burzy medialnej w Ministerstwie Kultury trwa ponowna weryfikacja wniosków. Kiedy wypłaty z puli 400 mln zł - Portal i.pl

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto