Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gala wręczenia nagród im. Benedykta Polaka. Była delegacja z Łęczycy i powiatu ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Gala wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka. Była delegacja z Łęczycy i powiatu
Gala wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka. Była delegacja z Łęczycy i powiatu UM Łęczyca/Starostwo Powiatowe w Łęczycy
W sobotę (24 czerwca) w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka. Była to już dziewiąta edycja prestiżowego wydarzenia, podczas którego wyróżniani są naukowcy z Polski i świata za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, morzu, powietrzu i kosmosie.

Za nami gala wręczenia nagród im. Benedykta Polaka

Ustanowienie Nagrody im. Benedykta Polaka ma swoje korzenie w Łęczycy, w której to 28 maja 2014 roku uroczyście podpisano porozumienie o ustanowieniu i realizacji tego cyklicznego wydarzenia. Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Oddziałem Polskim The Explorers Club, Towarzystwem Naukowym Warszawskim, Starostwem Powiatowym w Łęczycy oraz Urzędem Miejskim w Łęczycy.

Podczas uroczystości w Warszawie Łęczycę oraz powiat reprezentowali m.in. Elżbieta Wencel - sekretarz miasta, Janusz Mielczarek - starosta łęczycki, Andrzej Domagała - przewodniczący Rady Miejskiej, Zofia Wodzyńska - radna miejska, Jarosław Świtoń - dyrektor ZSP nr 1 w Łęczycy, Grzegorz Wasiak - dyrektor I LO w Łęczycy, Krzysztof Wójcik - dyrektor ZS im. J. Grodzkiej w Łęczycy oraz Edward Cymmer - wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

W tym roku kapituła Benedykta Polaka nagrodziła:

  • dr hab. Martę Kolanowską – Badaczkę, zatrudnioną na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, znaną z prowadzenia prac naukowych w południowej części Kolumbii, gdzie współpracuje z przedstawicielami rdzennego kolumbijskiego plemienia. Jest autorką 150 artykułów i 10 monografii naukowych. Otrzymała nagrodę amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami, odkryła dotąd 370 nieznanych nauce gatunków orchidei.
  • prof. Rimvydasa Petrauskasa – Rektora Uniwersytetu Wileńskiego, zatrudnionego w Zakładzie Historii Starożytności i Średniowiecza. Litewki badacz jest autorem ważnych książek o Wielkim Księstwie Litewskim. Należy do nowego pokolenia historyków litewskich, którzy zreinterpretowali znaczenie Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczpospolitej Obojga Narodów dla państwowości Litwy. Jego prace przyczyniły się do zmiany wcześniejszej, opartej na pracach A. Šapoki interpretacji dziejów Litwy, w myśl której WKL i RON były najgorszym okresem w historii państwa.
  • dr Odpureva Gankhuyaga – Absolwenta Uniwersytetu Wrocławskiego, który od 2011 roku organizował w Polsce wystawy artystyczne pod tytułem: „Plamka Mongolska” we współpracy z ASP we Wrocławiu oraz Galerią Sztuki Impart. W latach 2011-2022 roku regularnie organizował wystawy, konferencje oraz wykłady polskich naukowców w Ułan Bator, m.in. prof. Jana Kukuly, prof. Rościsława Żerelika, prof. Andrzeja Rozwadowskiego. Od 2016 roku z ramienia Mongolskiego Uniwersytetu Edukacyjnego organizuje badania polsko-mongolskiej ekspedycji na pustyni Gobi pod kierownictwem prof. Mirosław Masojcia z Uniwersytetu Wrocławskiego

Patronat honorowy nad ceremonią wręczenia nagród objął Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto