Gdzie pojechać na krótką wycieczkę blisko Łęczycy? Tum - to nasza kolejna propozycja! ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
W galerii znajdziecie Państwo zdjęcia z archikolegiaty NMP i św. Aleksego oraz muzeum w Tumie
W galerii znajdziecie Państwo zdjęcia z archikolegiaty NMP i św. Aleksego oraz muzeum w Tumie fot. Joanna Kaźmierczak
Udostępnij:
Tum jest idealną propozycją na krótką wycieczkę dla całej rodziny. Można zwiedzić tutaj m.in. Archikolegiatę NMP i św. Aleksego czy też pierwsze przykościelne muzeum w diecezji łowickiej.

Kiedy można zwiedzać obiekty?

Archikolegiatę w Tumie można zwiedzać od środy do soboty w godz. 10 – 18 oraz w niedzielę w godz. 13.15 – 18. Będąc w Tumie koniecznie trzeba odwiedzić także pierwsze przykościelne muzeum w diecezji łowickiej (te same godz. otwarcia, co świątyni).

Archikolegiata w Tumie

Świątynia należy do najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce.

- To zdecydowanie najważniejsza budowla w całym województwie łódzkim. Myślę, że w Polsce jest w samej czołówce. To unikatowy zabytek, który posiada niezwykłe detale architektoniczne – powiedział nam dr Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

W 1241 roku świątynia oparła się najazdowi Tatarów, ale w Zielone Świątki w 1293 r. Litwini pod wodzą Witenesa zdołali ją zdobyć. Część ludności, która się schroniła w kościele wzięli ze sobą w niewolę, a pozostałych zabili lub wraz z kolegiatą spalili (w tym czasie spłonął też gród łęczycki). Kilkanaście lat później, w 1306 rok Łęczycę najechali Krzyżacy, którzy wrócili tu raz jeszcze w 1331 r. Przez kilka dziesięcioleci kolegiata pozostawała zrujnowana. Podczas późniejszych prac nad jej odbudową zacierano częściowo jej dotychczasowy romański charakter. Po zniszczeniach w 1705 r. przez Szwedów, kościół został przebudowany w stylu klasycystycznym. Tragiczne losy dla budowli przyszły wraz z II wojną światową w 1939 r. ze wszystkich najdokuczliwsze. Zbombardowana przez niemiecką artylerię świątynia, wypaliła się do fundamentów. W 1947 roku rozpoczęto odbudowę kościoła. Świątynię postanowiono odbudować w stylu romańskim.

W świątyni znajdują się relikwie m.in. Biskupa męczennika i pierwszego patrona Polski – św. Wojciecha, a także św. Aleksego, św. Jana Pawła II oraz św. Maksymiliana Kolbego.

Archikolegiatę odwiedzili m.in. Karol Wojtyła, prymas kard. Stefan Wyszyński, Alojzy Orszulik, Józef Zawitkowski, Andrzej F. Dziuba, a także prezydenci naszego kraju: Bronisław Komorowski oraz Andrzej Duda.

Muzeum w Tumie

W Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Tumie można zobaczyć: kielichy, monstrancje, krzyż późnoromański wykonany z mosiądzu czy romańską płaskorzeźbę Chrystusa. W gablotach znajdują się księgi liturgiczne, mitry biskupów, kapa z jedwabnej tafty, papieska sutanna, medale pamiątkowe. Wśród szat liturgicznych znaczące miejsce zajmują ornaty z pasów kontuszowych. W zbiorach złotnictwa wyróżnia się gotycka monstrancja wieżyczkową z 1899 r. Muzeum w 2021 roku otrzymało także osiem pamiątkowych medali w brązie, upamiętniających lata pontyfikatu pp. Benedykta XVI, mitrę i pastorał pierwszego biskupa Łowickiego – Alojzego Orszulika, dwie mitry i strój biskupi bp Józefa Zawitkowskiego. Wystawę uzupełniają historyczne zdjęcia, ukazujące kościół w Tumie z zewnątrz oraz jego wnętrze z wyposażeniem a także ludzi uczestniczących w obrzędach religijnych. W oddzielnej sali zgromadzone są sprzęty gospodarstwa domowego, rękopisy, książki, dokumenty przynoszone przez ludzi, którzy posiadali te cenne rzeczy, ale też często były wyszukiwane i gromadzone przez księdza proboszcza.

Będąc w muzeum szczególnie polecamy zakup łakoci - tumskich czekolad i chipsów. W obiekcie można kupić także książki ks. Piotra Nowaka na temat archikolegiaty.

Niespełna kilometr od archikolegiaty znajduje się grodzisko w Tumie. Obecnie trwają tam pracę mające na celu odtworzenie średniowiecznego grodziska. Niektórzy twierdzą, że będzie ono przypominało wielkopolski Biskupin. Prace pochłoną blisko 12 mln zł.

Wioskę obok, w Kwiatkówku znajduje się skansen "Łęczycka Zagroda Chłopska". O tej propozycji na wycieczkę pisaliśmy - TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie