Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grabów będzie miastem. Prawa miejskie odzyska 1 stycznia 2024 roku

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Grabów będzie miastem. Od 1 stycznia 2024 roku w powiecie łęczyckim będą trzy miasta
Grabów będzie miastem. Od 1 stycznia 2024 roku w powiecie łęczyckim będą trzy miasta Joanna Kaźmierczak
Od 1 stycznia w powiecie łęczyckim będą już trzy miasta. To właśnie Grabów odzyska prawa miejskie, które utracił w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym.

Grabów będzie miastem

Początki Grabowa sięgają średniowiecza. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości znajduje się w dokumencie z 1232 roku. W 1372 roku miejscowość ta otrzymała prawa miejskie. Utraciła je jednak w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym (1863-1864). Dziś Grabów liczy około 1500 mieszkańców, a sama gmina ma 5 800 osób. Pomysł odzyskania praw miejskich pojawił się już kilka lat temu. Od początku tego w gminie rozpoczęły się formalności związane z odzyskaniem praw miejskich. Zebrano stosowne dokumenty, radni podjęli uchwałę oraz przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami.

- Grabów posiadał prawa miejskie przez blisko 500 lat. Wracamy zatem do naszych tradycji - powiedział Janusz Jagodziński, wójt gminy Grabów.

WIDEO: Grabów odzyska prawa miejskie

od 16 lat

Wójt opowiedział nam o obawach mieszkańców, ale również o korzyściach, które niesie ze sobą odzyskanie praw miejskich.

- Odbyłem 40 spotkań z mieszkańcami sołectw z naszej gminy. Na tych spotkaniach udało się przekonać mieszkańców oraz odpowiedzieć na nurtujące ich pytania. Przede wszystkim mieszkańcy obawiali się, czy z tytułu odzyskania praw miejskich nie wzrosną podatki i inne opłaty lokalne. Pytano, czy nie zwiększy się zatrudnienie w urzędzie oraz czy burmistrz nie będzie pobierał większego wynagrodzenia. Wszystkie odpowiedzi na te pytania są oczywiście negatywne. W mojej ocenie odzyskanie praw miejskich może przyczynić się do pozyskiwania większych środków zewnętrznych na rozwój małych miast. To również prestiż dla młodzieży - dodaje Janusz Jagodziński.

Jak Grabów będzie świętował?

- W lutym planujemy zorganizować spotkanie biesiadno-koncertowe. Chciałbym na nie zaprosić wszystkich radnych, sołtysów, byłych wójtów, parlamentarzystów oraz wszystkie osoby, które przyczyniły się do podnoszenia rangi naszej miejscowości - dodaje wójt.

Gmina zmieni herb

Wraz z odzyskaniem praw miejskich, Grabów będzie musiał zmienić także herb. Aktualnie herb przedstawia mur oraz wrota, które są zamknięte.

- Zamknięte drzwi oznaczają odebrane nam prawa miejskie. W momencie odzyskania praw miejskich będziemy chcieli zmienić herb, aby wrota były otwarte - mówi nam wójt Jagodziński.

Wymienić trzeba będzie także szyld oraz pieczątki.

Przypomnijmy, Grabów w całym regionie znany jest m.in. z organizacji Święta Palanta. Dawniej uznawane było za święto rzemieślników, dziś ma charakter gminnego festynu.

Obecnie w województwie łódzkim są 52 miasta. Od 1 stycznia 2024 roku pojawią się kolejne trzy miasta: Grabów (pow. łęczycki), Osjaków (pow. wieluński) i Parzęczew (pow. zgierski). Przypomnijmy, w tym roku prawa miejskie odzyskały Dąbrowice (pow. kutnowski), a w 2020 roku Piątek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto