Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grabów chce być miastem. Ruszyły procedury, będą konsultacje z mieszkańcami

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Janusz Jagodziński, wójt gminy Grabów
Janusz Jagodziński, wójt gminy Grabów Joanna Kaźmierczak
Wiele wskazuje na to, że od przyszłego roku w powiecie łęczyckim będą już trzy miasta. W gminie Grabów ruszyła procedura zmierzająca do odzyskania praw miejskich.

Grabów będzie miastem?

Początki Grabowa sięgają średniowiecza. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości znajduje się w dokumencie z 1232 roku. W 1372 roku miejscowość ta otrzymała prawa miejskie. Utraciła je jednak w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym (1863-1864).

Dziś Grabów liczy około 1500 mieszkańców, a sama gmina ma 5 800 osób. Jak mówi wójt, pomysł odzyskania praw miejskich pojawił się już kilka lat temu.

- Teraz widzę dużą szansę na ich przywrócenie m.in. z uwagi na 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oraz duże zaangażowanie Tobiasza Bocheńskiego, wojewody łódzkiego, z którym jestem już po konsultacjach. W tej chwili zbieramy archiwalne dokumenty potwierdzające nadanie miejscowości praw miejskich. Ponadto w dokumentach musimy przedstawić, że urbanistyka Grabowa ma znamiona miasta, czyli istnieje zabudowa ulicowa, przestrzeń publiczna typu rynek, organizowane są targi, jarmarki czy imprezy. Wystąpiliśmy również do geodezji i głównego geodety kraju o mapy ewidencyjne. Na najbliższej sesji rady gminy podjęta zostanie uchwała w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Przeprowadzimy je w formie spotkań sołeckich. Na dopełnienie formalności mamy czas do końca marca - mówi Janusz Jagodziński, wójt gminy Grabów.

Część mieszkańców ma jednak obawy, czy w związku z odzyskaniem praw miejskich nie wzrosną opłaty. Wójt jednak uspokaja.

- Jestem w trakcie przygotowania analizy kosztów i na tę chwilę jednoznacznie mogę stwierdzić, że z całą pewnością nie wzrosną podatki czy opłaty lokalne, ponieważ cały czas bazujemy na tej samej ustawie, która dotyczy miast i wsi do 15 tys. mieszkańców. W mojej ocenie odzyskanie praw miejskich może przyczynić się do pozyskiwania większych środków zewnętrznych na rozwój małych miast. To również prestiż. Obecnie w Grabowie większość mieszkańców utrzymuje się z pracy poza rolniczej - dodaje wójt Jagodziński.

Grabów w całym regionie znany jest m.in. z organizacji Święta Palanta. Dawniej uznawane było za święto rzemieślników, dziś ma charakter gminnego festynu. Gmina chce również, aby to wydarzanie wpisano na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Obecnie w województwie łódzkim są 52 miasta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już od 1 stycznia 2024 roku pojawią się kolejne trzy miasta: Grabów (pow. łęczycki), Osjaków (pow. wieluński) i Parzęczew (pow. zgierski). Przypomnijmy, w tym roku prawa miejskie odzyskały Dąbrowice (pow. kutnowski), a w 2020 roku Piątek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto