Grodzisko w Tumie zostanie zrekonstruowane?

Joanna Kaźmierczak, Łukasz Janikowski
fot. Starostwo Powiatowe w Łęczycy
Wart blisko 12 mln złotych projekt rekonstrukcji średniowiecznego grodziska w Tumie koło Łęczycy nadal stoi w miejscu. Inwestycja, która ma stać się kolejną, obok archikolegiaty i skansenu, atrakcją turystyczną naszego regionu nadal nie ma wykonawcy.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi odpowiedzialne za rekonstrukcję grodziska w Tumie przeprowadziło już dwa postępowania przetargowe o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych. Niestety w żadnym z postępowań nie udało się wyłonić zwycięzcy.

Stolica piastów

Projekt rekonstrukcji w Tumie został poprzedzony szczegółowymi badaniami archeologicznymi, które zakończyły się w październiku 2011 roku. Dokonane podczas nich odkrycia pozwoliły na uzyskanie wiedzy o przeszłości tego miejsca i rzuciły nowe światło na to, co wiemy o początkach państwa polskiego. Gród w Tumie w czasach pierwszych Piastów pełnił okresowo funkcję stolicy Polski, zwłaszcza w okresie panowania Bolesława Krzywoustego, o czym wspomina w swojej kronice Gall Anonim. Przebywali tu także inni władcy z dynastii Piastów, a w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm, zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, który jest tematem obrazu Jana Matejki „Sejm w Łęczycy”. Gród odgrywał też zasadniczą rolę w rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Unijne dofinansowanie

Rekonstrukcja grodu była w planach niemal od samego początku, ale dopiero powstanie projektu „Tum - perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej” realizowanego wspólnie przez Powiat Łęczycki i Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi pozwoliło na pozyskanie dotacji. Wspólny wniosek został złożony pod koniec kwietnia 2017 roku. Pod koniec października było już wiadomo, że szanse na dotacje są niemal stuprocentowe - projekt zajął 6. miejsce wśród 56 ocenionych pozytywnie wniosków z całego województwa. Pod koniec stycznia 2018 roku podpisana została umowa na dofinansowanie całego przedsięwzięcia. Od tego czasu projekt zamarł.

I co dalej?

Kiedy wydawało się, że realizacja inwestycji w Tumie rozpocznie się już niebawem, pojawiły się schody. Pierwszy z ogłoszonych przetargów, trzeba było unieważnić. Powodem był brak zainteresowania wykonawców. Kolejnego przetargu również nie udało się rozstrzygnąć. Obecnie MAiE w Łodzi przygotowuje się do trzeciego przetargu.

Rekonstrukcja i prace drogowe
Powiat łęczycki ma w planach związanych z inwestycją: poszerzenie istniejącej nawierzchni w obrębie wjazdu do skansenu, wykonanie nowej warstwy ścieralnej, przebudowę istniejącego zjazdu w drogę wewnętrzną, budowę zatoki parkingowej na 21 miejsc postojowych, budowę chodników, przejścia dla pieszych z oświetleniem, remont poboczy, czyszczenie rowów, przebudowę istniejącej wiaty przystankowej oraz położenie nowej nawierzchni skrzyżowań drogi powiatowej z drogami Marynki - Tum i Tum - Leśmierz.

Muzeum odpowiada za częściową rekonstrukcję średniowiecznego grodziska w Tumie . Projekt obejmuje budowę wałów z budynkiem bramy wjazdowej, budowę przedpola z pomostem i fosą, zabudowę wnętrza grodziska z wieżą i studnią oraz ułożenie brukowanej nawierzchni z kamieni polnych. Ponadto wykonane zostaną instalacje elektryczne, sanitarne i system monitoringu. Zagospodarowany zostanie również teren wokół, m.in. przygotowany zostanie szlak turystyczny dookoła grodziska. Powstaną drogi dojazdowe, parking oraz kładki i pomosty, które będą łączyły grodzisko z istniejącym już skansenem „Łęczycka Zagroda Chłopska”.

Pijani wciąż prowadzą - jest raport NIK!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jasiu
do Jana

a jaki jest pożytek z muzeów, parków, aqua-parków i innych atrakcji turystycznych?

taki że przyjadą turyści i zostawią w Łęczycy pieniądze;

gospodarka głupcze, jak mówił Obama
G
Gość
SŁYSZĘ O TYM OD 13 LAT - TYLE CZASU MIESZKAM JUŻ W ŁĘCZYCY.

PODOBNIE JAK O : DRODZE BURSZTYNOWEJ, STADIONIE MIEJSKIM, RONDZIE, REMONCIE DK 91, BASENIE ITP. UDAŁO SIĘ WŁADZOM MIASTA ZEZWOLIĆ DYSKONTOM NA URUCHOMIENIE SWOICH OBIEKTÓW HANDLOWYCH /BIEDRONKA, NETTO/ I BUDOWĘ KOLEJNYCH /GALERIA PRZY KOŚCIELE PW. ŚW. ANDRZEJA CZY PKS.
J
Jan
i na co to komu? jaki z tego będzie pożytek?
Dodaj ogłoszenie