Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolęda 2022 w Łęczycy. Wiemy, jak będą wyglądać wizyty duszpasterskie w łęczyckich w parafiach

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Kolęda inna niż zwykle. Jak odbędą się kolędy w łęczyckich parafiach?
Kolęda inna niż zwykle. Jak odbędą się kolędy w łęczyckich parafiach? Archiwum DZ
W czasie pandemii koronawirusa inaczej niż we wcześniejszych latach przebiega wizyta duszpasterska, popularnie zwana kolędą. Jak będzie w tym roku wyglądać w łęczyckich parafiach?

Parafia Św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy kolędę rozpoczyna we wtorek (4 stycznia). Duchowni odwiedzą tylko te osoby, które będą sobie tego życzyć. 4 stycznia od godz. 16 księża odwiedzą wiernych z ul. Belwederskiej 7, 11, 22, 39, 41, 43. W środę od godz. 16 kolęda będzie kontynuowana wizyta wiernych mieszkających przy ulicy Belwederskiej 38 a, b, c. W sobotę od godz. 9.30 duchowni odwiedzą miejscowości Konary oraz Dzierzbiętów Mały. W poniedziałek (10 stycznia) od godz. 9.30 wizyta duszpasterska przeprowadzona zostanie w Dzierzbiętowie Dużym, a od godz. 16 na ul. Bitwy n/ Bzurą 24 i 26 w Łęczycy.

- Rozumiemy obawy i różne życiowe sytuacje, dlatego mamy świadomość, że nie ze wszystkimi będziemy mogli się spotkać, choć zapukamy do wszystkich drzwi. Księża są zaszczepieni i będą w maseczkach. Kto czuje taką potrzebę niech także założy maseczkę na czas kolędy. Podczas powitania rezygnujemy z podawania rąk, aby obie strony czuły się bezpiecznie. Nie rezygnujemy natomiast z modlitwy, z poświęcenia mieszkańców i domu oraz chwili wspólnej rozmowy o tym co dla nas ważne. Zachęcamy aby przed modlitwą kapłana podać szczególne intencje, które chcemy polecić Panu Bogu. Znamy gościnność wielu parafian. Doświadczaliśmy jej podczas poprzednich wizyt duszpasterskich, ale w tym wyjątkowym roku prosimy abyście nie trudzili się przygotowując posiłki - czytamy na stronie parafii św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy.

Klasztor OO. Bernardynów w Łęczycy wizytę duszpasterską rozpocznie w poniedziałek (10 stycznia). Plan kolędy na pierwszy tydzień podany zostanie w uroczystość Trzech Króli oraz w niedzielę. Będzie on również dostępny na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej parafii.

- Wszyscy, którzy pragną, by w ich mieszkaniu zagościł kapłan z modlitwą  i błogosławieństwem, są proszeni o jakiś widoczny znak na swoich drzwiach wejściowych (np. kartka zapraszająca, obrazek, czy nakreślony krzyżyk); zaproszenie osobiste czy też przez sąsiadów - czytamy na stronie internetowej Klasztoru Ojców Bernardynów w Łęczycy.

W parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Topoli Królewskiej kolęda rozpoczęła się już w poniedziałek. We wtorek proboszcz odwiedzi wiernych z Gawron (55 -76, 78 -91), a w środę z Jabłonnej (Północna, Południowa 1-13.,23-15) oraz Upale (nr 33). W piątek natomiast wizyty duszpasterskiej mogą spodziewać się wierni z Chrząstówka (nr. 22 -1), zaś w sobotę osoby zamieszkujące Topolę Królewską od numerów 1 do 25. W poniedziałek, 10 stycznia duchowny odwiedzi odwiedzi mieszkańców Prądzewa (nr. 27-1).

- Będę przemieszczał się swoim pojazdem (od godz. 10. 00 – możliwość zmiany), ze swoją wodą święconą i kropidłem. Po przybyciu na podwórko (otwarta brama) i chwili czasu dla domowników na ubranie zewnętrznego odzienia, spotykamy się przed domem na wspólnej modlitwie (trzymając w ręku zapaloną świecę, krzyż), utrzymując odległość dwóch metrów i mając założone maseczki, ale na wyraźne zaproszenie wejdę do domu na krótką modlitwę i błogosławieństwo. Gdyby istniała potrzeba dłużej rozmowy będę się umawiał na konkretny dzień po kolędzie. Osoby starsze, chore lub na kwarantannie proszę o podejście z zapaloną świecą do okna (jeśli jest to możliwe) i wspólną modlitwę. Tradycyjnie też osoby, które nie będą mogły być obecne w czasie kolędy w domu bądź są na kwarantannie, proszę o kontakt telefoniczny, umówimy się w innym, dogodnym terminie - napisał ks. Kamil Leśniewski, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Topoli Królewskiej.

Jak kolęda będzie wyglądać w Siedlcu?

Tegoroczna kolęda w parafii św. Marcina w Siedlcu rozpocznie się we wtorek, 18 stycznia.

- Kapłan będzie przemieszczał się swoim pojazdem, ze swoją wodą święconą i kropidłem. Nie znam lokalizacji wielu gospodarstw, proszę sołtysa o wyznaczenie kierowcy, który podjedzie pod plebanię i będzie prowadził księdza swoim pojazdem. Po przybyciu na podwórko (znakiem - otwarta brama) i chwili czasu dla domowników, przeznaczonej na założenie zewnętrznego odzienia, spotykamy się przed domem na wspólnej modlitwie. Można trzymać w ręku zapaloną świecę, na pewno trzeba zabrać krzyż. Proszę o utrzymanie odległości dwóch metrów, należy też mieć założone maseczkę. Osoby starsze, chore lub na kwarantannie proszę o podejście z zapaloną świecą do okna (jeżeli będzie to możliwe) i o wspólną modlitwę. Tradycyjnie też osoby, które nie będą mogły być obecne w czasie kolędy w domu, proszę o kontakt telefoniczny, umówimy się w innym, dogodnym terminie - napisał ks. Jarosław Swędrak, proboszcz parafii św. Marcina w Siedlcu.

W parafii św. Stanisława BM w Grabowie kolęda rozpoczęła się tuż po świętach Bożego Narodzenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto