Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs „Pomóżmy sprzątać lasy, poznajmy ich przyrodę” rozstrzygnięty! Poznajcie laureatów.

Izabella Mioduszewska
Izabella Mioduszewska
Zaśmiecanie lasów w naszym regionie staje się coraz większym problemem. Tej wiosny „Dziennik Łódzki” wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Łodzi chce zachęcić czytelników i internautów, aby wspólnymi siłami zadbać o czystość lasów, w których odpoczywamy.

Konkurs „Pomóżmy sprzątać lasy, poznajmy ich przyrodę”

[wytloczenie]Nadejście wiosny oznacza zwiększoną liczbę turystów w lasach. Niestety, część gości nie tylko w nich odpoczywa, ale też pozostawia po sobie niepożądane pamiątki: butelki, puszki, papiery czy różne plastikowe opakowania. Nadal niestety zjawiają się też ludzie pozbawieni świadomości ekologicznej, którzy wywożą do lasu śmieci ze swoich gospodarstw domowych, tworząc dzikie wysypiska. Zalegające odpady nie tylko niszczą wspaniałe leśne krajobrazy i zniechęcają do wypoczynku na łonie natury, ale są też niebezpieczne dla gleby, roślin i zwierząt żyjących w lasach.[/wytloczenie]

Zadanie konkursowe

Aby wziąć udział w konkursie, należy:

  • odwiedzić lasy znajdujące się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi,
  • posprzątać wybrane miejsce lub trasę wycieczki,
  • za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie przesłać dwa zdjęcia przestawiające uczestników konkursu oraz miejsce w lesie przed sprzątaniem i po sprzątaniu lub jeśli uczestnicy sprzątali śmieci na całej trasie wycieczki zdjęcie przedstawiające uczestników ze wszystkimi zebranymi śmieciami,
  • za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie podać lokalizację leśną, w której uczestnicy zebrali śmieci i zrobili zdjęcia,
  • za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie odpowiedzieć na pytanie konkursowe „Dlaczego warto dbać o czystość lasów”.

____________________

KLIKNIJ
zgłoś udział w konkursie
osoby pełnoletnie

____________________

KLIKNIJ
zgłoś udział w konkursie
rodzic/opiekun prawny z dzieckiem

____________________

Kto może wziąć udział w konkursie?

Uczestnikami naszego konkursu mogą zostać:

  • Za zgodą przedstawicieli ustawowych dzieci do 18 roku życia wraz rodzicami lub opiekunami prawnymi zamieszkującymi na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, którzy ukończyli 18 rok życia, posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść. Jeżeli w którymkolwiek z punktów regulaminu mowa o zgodzie to w przypadku osoby niepełnoletniej zgodę tą udziela rodzic lub opiekun prawny.
  • Osoby pełnoletnie, zamieszkujące na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść. W przypadku zgłoszenia kilku osób pełnoletnich prosimy w formularzu zgłaszać każdą osobę indywidualnie.

Ważne terminy

Na zgłoszenia konkursowe czekamy od 21.03.2022 r. do 09.05.2022 r. do godz. 23.59.

Nagrody

Autorzy trzech najciekawszych odpowiedzi na pytanie konkursowe otrzymają nagrody w postaci:

1. miejsce - hulajnoga elektryczna
2. miejsce - hulajnoga elektryczna
3. miejsce - hulajnoga elektryczna

Zwycięzcy

Dziękujemy Wszystkim osobom, które wzięły udział w naszej akcji. Poniżej lista osób, które zostały laureatami w naszym konkursie.

Nagrody główne otrzymują:

1 miejsce – Przemysław Stelmasiak

2 miejsce – Agata Warczachowska i Daria Grzelak

3 miejsce – Marta Kamińska

Wyróżnienia otrzymują:

Sebastian i Justyna Herbuś

Sebastian Kwiatkowski

Małgorzacie i Antonia Troń.

Specjalna aplikacja

Jak sprzątać las, aby się w nim nie zagubić? Uchroni nas przed tym specjalna aplikacja umożliwiająca dostęp do map lasów. Aplikację mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach) już można pobrać na telefony i tablety z systemem Android. Aplikacja umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach, także w trybie offline. Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne, takie jak: mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych, zagospodarowania turystycznego oraz zagrożenia pożarowego czy czasowych zakazów wstępu do lasów. Z poziomu aplikacji mBDL użytkownik ma dostęp w trybie online do pełnego opisu lasów. Opis taki zawiera m.in. informację o gospodarzu danego lasu, gatunkach drzew i krzewów występujących w odwiedzanym miejscu, adres leśny, wskazania gospodarcze i wiele innych informacji.

Jak Lasy Państwowe radzą sobie z problemem śmieci w lesie? Jakie wydatki za tym stoją?

Las to nasze wspólne dobro – mimo że z roku na rok wzrasta kwota, którą jako Lasy Państwowe przeznaczamy na zbiórkę i wywóz śmieci, wciąż są one istotnym problemem – nie tylko szpecą piękny krajobraz psując nam spacer, ale też stanowią śmiertelne zagrożenie dla dzikich zwierząt, niszczą rodzimą przyrodę, niejednokrotnie są przyczyną pożaru.

Z roku na rok wzrasta kwota, którą Lasy Państwowe przeznaczają na wywóz śmieci.

W ubiegłym roku tylko z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi usunięto 4 tys. m3 śmieci, co kosztowało 1,2 mln złotych. To jakby rozładować w jednym miejscu 100 wagonów kolejowych!

Czy wiesz, że wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia bardzo długo zalegają w środowisku?

  • karton po napoju 10–30 lat
  • puszka po konserwie 40–80 lat
  • puszka aluminiowa po napoju 50–100 lat
  • jednorazowa torba foliowa 100–120 lat
  • butelka plastikowa 500–1000 lat

Las to nie śmietnik!

Ponad 80 proc. śmieci znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, przez stare opony, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach. Śmieci wciąż przybywa, choć stale rośnie także liczba udanych interwencji, a co za tym idzie – ukaranych za śmiecenie. Wykrywanych jest coraz więcej sprawców dzięki współpracy ze społeczeństwem. Po zgłoszeniu nielegalnego wysypiska do najbliższego nadleśnictwa, na miejsce jadą strażnicy leśni. Jak zawsze w tego typu przypadkach podejmują próbę ustalenia tożsamości właściciela śmieci. Jeśli udaje się ustalić do kogo należały odpady, zostaje on ukarany mandatem do 500 zł i zostaje zobowiązany do posprzątania nielegalnego wysypiska.

Wiosenne sprzątanie lasów z leśnikami. Zebraliśmy 1400 worków śmieci!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Konkurs „Pomóżmy sprzątać lasy, poznajmy ich przyrodę” rozstrzygnięty! Poznajcie laureatów. - Dziennik Łódzki

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto