Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łęczyca w czasie II wojny światowej. Zobacz, jak wtedy wyglądało miasto ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
1939 rok, na zdjęciu obóz jeniecki w Łęczycy
1939 rok, na zdjęciu obóz jeniecki w Łęczycy fotopolska.eu
Dokładnie 7 września 1939 roku Oddziały 8. Armii Niemieckiej wkroczyły do Łęczycy. W naszej galerii prezentujemy zdjęcia przedstawiające Łęczycę w latach 1939 - 1945. Na fotografiach możemy zobaczyć m.in. jeńców wojennych, getto łęczyckie, płonącą synagogę, cmentarz żydowski czy zniszczone budynki. Zdjęcia pochodzą z serwisu fotopolska.eu.

Minęły 82 lata od wybuchu II wojny światowej. Jak możemy przeczytać w książce pt. "Łęczyca. Dzieje miasta", z około 3650 Żydów, zamieszkujących Łęczycę przed wojną tylko nieliczni przeżyli holokaust.

- 7 września 1939 roku Oddziały 8. Armii Niemieckiej wkroczyły do Łęczycy. Wielu łęczycan i uciekinierów z Wielkopolski znalazło schronienie w dawnym klasztorze bernardynów, wtedy jezuitów. Potajemne schronienie było m.in. w piwnicy. Dzięki temu przeżyli... - czytamy na stronie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej.

Niewiarygodna historia Adama Wojnowskiego

5 września 1939 roku kilkanaście osób z parafii w Siedlcu (gm. Łęczyca) zostało aresztowanych przez gestapo. 2067 dni, 299 tygodni, 69 miesięcy – 5 lat i 9 miesięcy, dokładnie tyle spędził w obozach koncentracyjnych Adam Wojnowski, jedna z pierwszych ofiar II Wojny Światowej z powiatu łęczyckiego.

Mieszkaniec gminy Łęczyca do kwietnia 1940 roku przebywał w więzieniach niemieckich, następnie do końca wojny przebywał w czterech niemieckich obozach koncentracyjnych: Dachau (od 14.09.1941 do 17.12.1943. Numer więźnia 27395), Sachsenhausen (od 17.12.1943 do końca wojny. Numer więźnia 135216), a także w Neuengamme oraz Niederhagen.

Adam Wojnowski przeżył ewakuację obozu "marszu śmierci" z Sachsenhausen do miasta Lebki pokonując 250 kilometrów. Gehenna mężczyzny zakończyła się dokładnie 2 maja 1945 roku w chwili oswobodzenia przez aliantów. Z kilkunastu osób, które zostały pojmane przez Niemców 5 września 1939 roku, wróciły 4 osoby.

Więcej na ten temat pisaliśmy: TUTAJ

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto