Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łęczyca wysoko w rankingu zmian demograficznych. Niestety nie mamy powodów do radości

Joanna Kaźmierczak, J. Elwertowska-Janik, wsp. A. Zboińska
Łęczyca od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej straciła 11,59 procent mieszkańców
Łęczyca od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej straciła 11,59 procent mieszkańców J. Kaźmierczak
Złe wieści dla naszego regionu przynosi nowy ranking zmian demograficznych, który przygotowało czasopismo „Wspólnota”. Autorzy zestawienia sprawdzili, ilu mieszkańców procentowo straciły poszczególne miasta. W kategorii najbardziej wyludniających się miast powiatowych 4. miejsce w Polsce zajęła Łęczyca.

latach 2004-2020. Zestawienie osobno uwzględnia miasta wojewódzkie, na prawach powiatów, powiatowe oraz pozostałe. Uwzględniono tam zarówno gminy, które straciły ponad 10 proc. mieszkańców w tym czasie jak i te, którym mieszkańców przybyło.

Niestety, w kategorii najbardziej wyludniających się miast powiatowych czwarte miejsce w Polsce zajęła Łęczyca. Miastu w ciągu 16 lat ubyło 11,59 procent mieszkańców. Powodów tego stanu rzeczy według burmistrza może być wiele.

- Jesteśmy miastem starzejącym się, można powiedzieć dla osób 50 plus. Łęczyca jest „ciepłą sypialnią” dla osób pracujących w większych miastach m.in. Zgierzu czy Łodzi. Staramy się zatrzymać u nas młode osoby, m.in. budując nowe mieszkania. Szkoły średnie też oferują ciekawe kierunki kształcenia. Prawda jest jednak taka, że młodzież wyjeżdżając na studia, osiedla się w większych miastach i tam podejmuje prace. Spadła również dzietność. Efekt programu 500 plus nie przyniósł w naszym mieście zapowiadanych przez władze centralne skutków. Niestety, w ostatnim czasie do spadku liczby mieszkańców przyczyniła się również pandemia - powiedział nam Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy.

14. miejsce w tym samym rankingu miast powiatowych zajęło Kutno. Z zestawienia wynika, że w mieście ubyło aż 9,99 proc. mieszkańców.

- Większość średniej wielkości miast próbuje za wszelką cenę zatrzymywać ten niekorzystny trend, jednak jest to zadanie niezwykle trudne. Przyczyn tej negatywnej tendencji jest wiele, po pierwsze bliskość większych ośrodków miejskich takich jak: Płock czy Łódź, do których młodzi ludzie chętnie wyjeżdżają na studia, a później nie wracają, bo podejmują tam pracę. Po drugie spore piętno w tym względzie odcisnęła pandemia. Z danych Urzędu Miasta Kutno wynika, że w ostatnich dwóch latach było o około 20 procent więcej zgonów niż w 2019 roku. Strach przed koronawirusem i niepewność, co do ochrony zdrowia paraliżuje młodych ludzi, którzy obawiają się posiadania dziecka i odkładają tę decyzję na stabilniejsze czasy, co widać po liczbie urodzeń w naszym mieście. Monitorujemy sytuację związaną z jakością życia mieszkańców. W ostatnim badaniu przeprowadzonym wśród kutnian okazało się, że żyje się tutaj dobrze. Tworząc miejscowe plany zagospodarowania pod budownictwo mieszkaniowe braliśmy pod uwagę fakt, że na rynku brakuje mieszkań dla młodych. Teraz deweloperzy budują prawie tysiąc lokali w różnych punktach Kutna. W 2018 roku otworzyliśmy żłobek miejski. To ruch, który miał ułatwić młodym rodzicom powrót do pracy i dać pewnego rodzaju stabilizację. Żeby jeszcze bardziej poprawić sytuację rodzin z dziećmi wprowadziliśmy darmowe bilety komunikacji miejskiej dla uczniów. Robimy, co możemy i mamy nadzieję, że trend się odwróci - napisali nam w odpowiedzi na nasze pytania urzędnicy kutnowskiego magistratu.

W kategorii „inne miasta” 21. miejsce zajął Żychlin, któremu ubyło 12,11 proc. mieszkańców. Na 41. miejscu uplasował się Piątek, tam ubyło 10,71 proc. mieszkańców. Krośniewice znalazły się na 52 miejscu w Polsce z wynikiem - 10,06 proc.

Gmina Kutno „na plusie”

Powody do radości mają z pewnością władze gminy Kutno. Liczebność gminy wzrosła o 4,35 proc.

- Przybywa nam mieszkańców, bo jesteśmy przyjazną gminą. Tylko w 2021 roku nowych zameldowań było u nas 315, a wymeldowań tylko 15. To pozytywna informacja -­ uważa Justyna Jasińska, wójt gminy Kutno.

Za kilka tygodni mają być znane wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który był przeprowadzony w ubiegłym roku. Nowe dane będą zawierały informacje dotyczące nieformalnego przemieszczania się ludności, co może sprawić, że sytuacja część miejscowości ulegnie poprawie. Dane mają być dostępne pod koniec stycznia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto