Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łęczyca zapomniała o święcie Wojska Polskiego. Mieszkańcy są oburzeni

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Zdjęcia pochodzą z 15 sierpnia br. Wykonał je nasz Czytelnik
Zdjęcia pochodzą z 15 sierpnia br. Wykonał je nasz Czytelnik fot. nadesłane przez czytelnika
W poniedziałek w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony. Mieszkańcy byli oburzeni tym, że Łęczyca nie uznaje państwowego święta Wojska Polskiego, które obchodziliśmy w niedzielę 15 sierpnia. Naszą redakcję odwiedziło też kilku innych mieszkańców. Niektórzy przynieśli zdjęcia przedstawiające budynki miejskich urzędów, na których nie było flag narodowych.

- Brak obchodzenia tak ważnego święta państwowego poprzez wywieszenie chociażby flag jest dla mnie smutne i żenujące. Osobiście przejechałem się po całym mieście i rozczarował mnie ten widok. Na budynkach urzędów (miasta i starostwa), prokuratury, ratusza i sądu nie wywieszono flag. Zrobili to jedynie policjanci i strażacy. Nasuwa mi się pewna refleksja. Skoro my zapominamy o grobach naszych przodków, o ich walce to z czasem nasze dzieci zapomną o nas - mówi Zenon Koperkiewicz, radny miejski w Łęczycy.

- Jestem oburzony tym widokiem. Od dawna w naszym mieście nie są organizowane obchody tego święta. Nie złożono kwiatów pod pomnikami, nie wywieszono flag. To przykre - twierdzi natomiast pan Andrzej, mieszkaniec Łęczycy.

- Od kiedy pamiętam to nigdy miasto nie wywieszało flag na budynkach użyteczności publicznej w związku ze świętem Wojska Polskiego. Pamiętam, że gdy były uroczyste obchody, to tego dnia na placu Kościuszki flagi były umieszczane na ratuszu. W tym roku takie obchody nie były organizowane - powiedział Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy.

Przypomnijmy, że 15 sierpnia są aż dwa święta: państwowe i kościelne. Jednym z nich jest święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą. Według historyków wydarzenie to pomogło powstrzymać sowiecką inwazję na całą Europę Zachodnią oraz zachować przez Polskę niepodległość.

Drugim jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane świętem Matki Boskiej Zielnej. Ma ono na celu upamiętnienie wzięcia ciała Maryi wraz z duszą do nieba po jej ziemskiej śmierci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto