18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łęczycanie i więzienie w filmie "Marusarz. Tatrzański orzeł" ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
W filmie jako statyści wystąpili również łęczycanie
W filmie jako statyści wystąpili również łęczycanie zrzut ekranu vod.tvp.pl
W niedzielę w TVP1 mogliśmy zobaczyć premierę filmu pt. „Marusarz. Tatrzański Orzeł”. W materiale przedstawiona została historia legendarnego skoczka narciarskiego i kuriera tatrzańskiego - Stanisława Marusarza. Sceny do filmu były kręcone m.in. na terenie łęczyckiego więzienia.

Marusarz to wyjątkowa postać polskiego sportu. Był czterokrotnym olimpijczykiem, siedmiokrotnym uczestnikiem narciarskich mistrzostw świata, kurierem tatrzańskim oraz podporucznikiem Armii Krajowej.

Zdjęcia do najnowszej produkcji TVP dotyczące życia skoczka realizowane były m.in. w Łęczycy, Warszawie, Zakopanem i Chochołowie. Pod koniec kwietnia 2021 roku filmowcy spędzili cztery dni na terenie byłego zakładu karnego w Łęczycy. Kręcono tutaj bowiem sceny dotyczące pobytu i legendarnej ucieczki głównego bohatera z więzienia przy ulicy Montelupich w Krakowie. W filmie aktorów możemy zobaczyć m.in. w obskurnej celi, korytarzu oraz na dziedzińcu łęczyckiego więzienia.

W postać Stanisława Marusarza wcielił się Mateusz Janicki. Podczas scen kręconych w Łęczycy mogliśmy zobaczyć aktora w starych i brudnych ubraniach więziennych. Na jego twarzy widać było przygnębienie oraz sińce pod oczyma. W filmie jako statyści (osadzeni) wystąpili również chętni łęczycanie.

Reżyserem jest aktor Marek Bukowski. Film można oglądać za darmo w vod.tvp.pl - TUTAJ

Brawurowa ucieczka z więzienia

W czasie II wojny światowej Marusarz wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, gdzie został kurierem na trasie Zakopane-Budapeszt. Przeprowadzał ludzi, przenosił materiały konspiracyjne i pieniądze na działalność podziemną.

Po jakimś czasie postanowił wraz z żoną uciec na Węgry. Zostali jednak złapani i oddano ich Niemcom. Po przesłuchaniu Marusarz siedzibie zakopiańskiego gestapo został przewieziony do więzienia przy ulicy Montelupich w Krakowie. Stanisław Marusarz 2 lipca 1941 roku dokonał brawurowej ucieczki z hitlerowskiego więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie. Nogą od taboretu wraz innymi osadzonymi wygięli kraty w oknie celi, a następnie przecisnęli się przez nie. Przebiegł przez dziedziniec więzienny, a następnie wspiął się na czterometrowy mur. Gdy uciekinierzy byli na murze rozległy się pierwsze strzały, syreny alarmowe i okrzyki esesmanów. Marusarz został postrzelony w udo, jednak zdążył uciec.

Skoczek zmarł 29 października 1993 roku na zawał serca, wygłaszając przemówienie na pogrzebie Wacława Felczaka, urodzonego na Ziemi Łęczyckiej profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obaj spoczęli na Cmentarzu Zasłużonych na Pękowym Brzyzku w Zakopanem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto