Łęczyccy radni podnieśli podatki od nieruchomości. "Do kasy miasta wpłynie ponad 300 tys. zł"

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
- Do kasy miasta po podwyżkach podatków wpłynie ponad 300 tys. zł - mówi Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy.
- Do kasy miasta po podwyżkach podatków wpłynie ponad 300 tys. zł - mówi Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy. zrzut ekranu YT
Udostępnij:
Nie mamy dobrych informacji dla mieszkańców Łęczycy. Radni miejscy przyjęli uchwałę o podniesieniu podatków od nieruchomości od 1 stycznia.

W Łęczycy podniesiono podatki

- Podwyżki będą zaledwie kilkugroszowe. Niestety, są one spowodowane rosnącą inflacją oraz zmniejszeniem dochodów bieżących samorządu. Wynika to pomysłu rządu PiS, który zakłada zmniejszenie udziału podatku PIT w dochodach gmin. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że Łęczyca może stracić grubo ponad trzy miliony zł. Do kasy miasta po podwyżkach podatków wpłynie ponad 300 tys. zł - mówi Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy.

Za podniesieniem podatków od nieruchomości było 13 radnych: Karol Zieliński, Zofia Wodzyńska, Michał Witkowski, Marcin Tober, Krzysztof Razik, Zbigniew Lizak, Marek Lisiecki, Magdalena Koperska, Zenon Koperkiewicz, Lidia Keller, Marek Jóźwiak, Andrzej Domagała oraz Tomasz Baranowski. Od głosu wstrzymały się Katarzyna Jeleńska i Agata Szkop.

Podatek od nieruchomości to opłata, którą ponoszą właściciele działek budowlanych, domów, garaży czy mieszkań. Płaci się go też za wszystkie grunty w mieście (oprócz gruntów rolnych i lasów) i lokale użytkowe.

Podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Łęczycy będzie wynosił teraz 0,96 zł za metr kwadratowy powierzchni (było 0,92). Za grunt, na którym prowadzona jest działalność pożytku publicznego będzie trzeba zapłacić 0,45 zł (było 0,37). Od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowanie przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową trzeba zapłacić 2,90 zł od mkw. Ta stawka nie zmieniła się.

Podniesiono również podatki od budynków lub ich części. Od budynku mieszkalnego zapłacimy 0,78 zł od mkw. powierzchni (wcześniej 0,74). Od obiektu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej właściciel będzie musiał zapłacić 22,29 za mkw. (wcześniej 22,20). Jeśli w obiekcie prowadzona jest działalność lecznicza, podatek od powierzchni użytkowej będzie wynosił 4,89 zł za mkw. (było 4,70). W obiektach, w których prowadzona jest działalność pożytku publicznego, za mkw. powierzchni trzeba będzie zapłacić 7,91 zł. (było 7,60)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie