Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto ogłosi kolejny przetarg na budowę pierścienia Salomei. Będzie to już czwarte podejście

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Miasto ogłosi kolejny przetarg na budowę pierścienia Salomei. Będzie to już czwarte podejście
Miasto ogłosi kolejny przetarg na budowę pierścienia Salomei. Będzie to już czwarte podejście wizualizacja UM Łęczyca
W przyszłym tygodniu miasto ogłosi kolejny przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy szlaku pieszo-rowerowego "Pierścień Salomei". Bank Gospodarstwa Krajowego przywrócił termin na ogłoszenie kolejnych przetargów.

Miasto ogłosi kolejny przetarg

Inwestycja ma być realizowana przez dwa samorządy: miasto Łęczycę i gminę Góra św. Małgorzaty. Dzięki niej mieszkańcy oraz turyści będą mogli bezpiecznie dostać się z łęczyckiego parku do grodziska i archikolegiaty tumskiej. Najważniejszy projekt tych samorządów zaczął się jednak komplikować, bowiem w trzech przetargach nie udało wyłonić się żadnego wykonawcy.

- W przyszłym tygodniu ruszamy z kolejnym przetargiem na wyłonienie wykonawcy budowy szlaku Salomei. Niestety trzy wcześniejsze przetargi nie wyłoniły wykonawcy inwestycji. Wystąpiliśmy do Banku Gospodarstwa Krajowego o zmianę zakresu inwestycji poprzez przywrócenie terminu na ogłoszenie kolejnych przetargów. Otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź. Inwestycja ma powstać do końca 2025 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace chcemy rozpocząć już na wiosnę - powiedział nam Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy.

Według planów trasa zaczynałby się tuż za parkiem. Z drogi 703 w trzeba będzie skręcić w prawo w łąki w kierunku mostku nad Bzurą i dalej do kolegiaty i grodziska. Powrót stamtąd w kierunku osiedla Waliszew przez kolejny mostek w pobliżu schroniska dla zwierząt i dalej wzdłuż starego koryta Bzury do parku. Samorządy na tę inwestycję otrzymały łącznie ponad 9 mln zł (miasto - 4 mln 750 tys. zł, gmina - 4 mln 275 tys. zł) z Polskiego Ładu.

5-kilometrowy szlak nazwano „Pierścieniem Salomei”, ponieważ kształtem ścieżka ta przypomina pierścień. Nazwa też odwołuje się do historii, bowiem w średniowieczu księżna Salomea (żona Bolesława Krzywoustego) przebywała w Łęczycy.

Zwycięska koncepcja szlaku

Spośród 10 zgłoszonych prac zgłoszonych w konkursie na projekt szlaku, największe uznanie w oczach komisji zyskała praca Łukasza Modrzejewskiego, architekta i absolwenta wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Praca ta zawierała w sobie połączenie elementów historycznych i architektonicznych. Sama trasa podzielona została na trzy odcinki: kamienny, drewniany i ceglany. Materiały wykorzystane do budowy ścieżek są nieprzypadkowe, bowiem to właśnie z nich zbudowane są najpopularniejsze atrakcje i zabytki w pow. łęczyckim (zamek w Łęczycy – cegła, grodzisko w Tumie – drewno, archikolegiata tumska – kamień).

W projekcie szlaku uwzględniono m.in. ławki, altany, stanowiska naprawy rowerów, tablice informacyjne czy oświetlenie. Twórca zwycięskiego projektu otrzymał od samorządów nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych.

O sprawie będziemy Państwa jeszcze informować.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto