Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi Łęczycanie na Festiwalu Nauki, techniki i Sztuki

Łukasz Janikowski
Łęczycanie na festiwalu nauki, techniki i sztuki w Łodzi
Łęczycanie na festiwalu nauki, techniki i sztuki w Łodzi nadesłane
„Bezrobocie wśród informatyków i programistów w Łodzi sięga -50%, tak ogromne jest zapotrzebowanie na te zawody na rynku pracy” - tę żartobliwą puentę dr Marka Majewskiego, Pełnomocnika Dziekana ds. promocji Wydziału Matematyki i Informatyki nagrodzili wczoraj brawami młodzi łęczycanie. Blisko 50 uczniów gimnazjalnych klas 2 i 3 Szkoły Podstawowej nr 1 wzięło bowiem tradycyjnie już udział w Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi.

Choć mogło się wydawać, że wykładowcy i studenci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy przygotowali dla młodzieży serię warsztatów i wykładów, porozumiewają się w nowym, tajemnym języku, to okazało się, że określenia takie jak „gamedev, RGB, spline, bugi, silnik Unity czy komparator” są łęczyckim gimnazjalistom już dobrze znane. Szymon Gąsiński, Zuzanna Kowalska i Aleksandra Cieślak z klasy II b popisywali się swoją praktyczną umiejętnością działania na sumatorze jednobitowym, Wojciech Durys z klasy II e ponownie zadziwiał wiedzą i swobodą pracy z komparatorem.

Możliwość rozmowy i praktycznych ćwiczeń z grupą studentów specjalności „Grafika komputerowa i projektowanie gier” i jednocześnie twórców gry The Warhorn, dało młodym łęczycanom niepowtarzalną szansę na zweryfikowanie swoich wyobrażeń na temat procesu projektowania, tworzenia, testowania i sprzedaży produktów, których łączna wartość rynkowa wyniosła w 2016 roku ok. 1,5 miliarda złotych.

Wycieczka po fascynującym świecie nauk matematycznych miała też zaskakujące punkty, jak wyjaśnienie czym są problemy izoperymetryczne poprzez nawiązanie do legendy o powstaniu Kartaginy czy też zabawa z bańkami mydlanymi rodem z „Kalejdoskopu matematycznego” Steinhausa.

Wizyta na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego, to kontynuacja działań zapoczątkowanych przez łęczycką placówkę w poprzednich latach. Dzięki staraniom nauczycieli: Renaty Wasiak, Łukasza Cybulskiego, Agnieszki Andryskowskiej, przychylności władz uczelni, a także wykładowców: dr hab. Tadeusza Antczaka i dr Agnieszki Palmy ta współpraca stała się możliwa i jest cały czas rozwijana. Zajęcia na uczelniach wyższych, praca z wykładowcami i studentami cieszą się dużą popularnością wśród uczniów oraz są bardzo pozytywnie odbierane przez rodziców. Stanowią znakomitą okazję do poszukiwania życiowych pasji.

Warto dodać, że udział w festiwalu to część prowadzonej od kilku lat działalności szkoły mającej na celu wdrażanie nowego, innowacyjnego przedmiotu jakim jest robotyka, uczenia programowania i konstruowania robotów, stwarzania uczniom warunków do przeżycia niezwykłej przygody w świecie nowoczesnych technologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto