Morsowanie w Polsce. Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie zacznie się już 10 lutego 2022

Emil Hoff
Emil Hoff
To właśnie w Mielnie co roku w lutym organizowany jest Międzynarodowy Zlot Morsów. Zlot uświetniają parady morsów i grupowe kąpiele w baliach. Na promenadzie stoi nawet pomnik morsa (zwierzęcia, nie kąpielowicza).

Na zdjęciu: V Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, 17 lutego 2008.
To właśnie w Mielnie co roku w lutym organizowany jest Międzynarodowy Zlot Morsów. Zlot uświetniają parady morsów i grupowe kąpiele w baliach. Na promenadzie stoi nawet pomnik morsa (zwierzęcia, nie kąpielowicza). Na zdjęciu: V Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, 17 lutego 2008. Michał Okla / Polska Press
Udostępnij:
Morsowanie w Polsce to coraz popularniejsze zimowe zajęcie, rodzaj sportu ekstremalnego, do którego nie potrzeba drogiego sprzętu. Sezon na morsowanie zaczął się wraz z jesienią 2021 i potrwa do wiosny 2022. W tym czasie polskie jeziora, jeziorka, oczka wodne, brzegi rzek, a nawet wybrzeża Bałtyku zapełnią się ludźmi ochoczo wskakującymi do lodowatej wody. To morsy – fani zimnych kąpieli. Morsowanie to dobry sposób na poprawę zdrowia, kondycji i spalenie kalorii. Polacy upodobali sobie morsowanie i nawet pobili już w tej konkurencji kilka rekordów Guinnessa. Może sami chcielibyście spróbować morsowania? Zapoznajcie się z programem Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie i najlepszymi miejscami w Polsce na morsowanie!

Spis treści

Morsowanie: zimowa miłość Polaków

Morsy spotkać można niemal w każdym zakątku Polski. Do morsowania potrzeba tylko zimnej wody, towarzystwa i oleju w głowie. Czy morsowanie jest zdrowe? Jak zacząć morsować i gdzie najlepiej to robić w Polsce? Przeczytajcie nasz poradnik i dowiedzcie się, gdzie działa najbliższy Was klub morsów.

Morsowanie: co to takiego?

Morsowanie to kąpiel w zimnej lub lodowatej wodzie (poniżej 12 stopni Celsjusza, często nawet poniżej 4 stopni), najczęściej na wolnym powietrzu, w morzu, jeziorze czy rzece, chętnie w przeręblu. Morsowanie najczęściej odbywa się w grupach, a uprawiający lodowate kąpiele – czyli morsujący – nazywani są morsami. Sezon na morsowanie przypada jesienią i zimą, kiedy temperatury są odpowiednio niskie, a zbiorniki wodne skuwa lód.

Polacy lubią morsowanie, a lodowate kąpiele zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Pierwsza w Polsce organizacja, zrzeszająca fanów morsowania, to założony w 1975 r. Gdański Klub Morsów. W 2015 r. Polacy pobili nawet rekord Guinnessa pod względem liczby uczestników morsowania. W czasie Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie w 2015 r. jednocześnie morsowało 1799 osób.

Morsowanie: co daje i jakie ma zalety?

Skąd pomysł na kąpiele w przeręblach? Morsy odpowiadają, nie bez racji, że zimna woda wpływa hartująco na organizm, a regularne morsowanie pozwala w dużej mierze uodpornić ciało na zimno. Wzmaga też ogólną odporność, parametry krwi i krążenie, polepsza ukrwienie skóry, odstresowane, dodatkowo może stanowić narzędzie hartowania woli.

W czasie lodowatej kąpieli organizm ekspresowo spala kalorie, co także przekonuje do morsowania wiele osób, które chcą dbać o linię.

Czy morsowanie jest bezpieczne?

Morsowanie jest bezpieczne, o ile uprawia się je rozsądnie.

Zimna woda sama w sobie nie ma właściwości leczniczych, a zbyt nagłe zanurzenie może stanowić silny szok dla organizmu. Dlatego morsowanie wymaga rozwagi, świadomości własnego zdrowia, możliwości fizycznych i odpowiedzialności za innych.
Przed rozpoczęciem przygody z morsowaniem trzeba zasięgnąć opinii lekarza. Zanurzanie w zimnej wodzie powinno być poprzedzone przygotowaniami, tzn. stopniowym przyzwyczajeniem organizmu do chłodu.

Nie należy morsować w pojedynkę, bo w razie szoku termicznego czy utraty przytomności tylko szybka reakcja innych morsów może uratować przed utonięciem. Dlatego najlepszym pomysłem na rozpoczęcie przygody z morsowaniem jest przyłączenie się do któregoś z klubów morsów i skorzystanie z ich sprawdzonych kąpielisk (morsowisk).

Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie 10-13 lutego 2022

10-13 lutego 2022 odbędzie się w Mielnie Międzynarodowy Zlot Morsów. Wielkie Kąpiele zaplanowane są na sobotę i niedzielę, ale nie zabraknie atrakcji także w czwartek i piątek.

Ponieważ w minionym roku Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie został odwołany z powodu pandemii koronawirusa, w lutym 2022 oficjalnie połączono 18. oraz 19. Zlot.

W programie wydarzenia przewidziano m.in. znane i lubiane z poprzednich edycji imprezy atrakcje i konkursy, w tym Turniej Mrozoodpornych i Akademię Młodego Morsa. W tym roku na plaży w Mielnie odbędą się także warsztaty bębniarskie. Organizatorzy zrezygnowali z Wielkiego Balu z powodu obostrzeń COVID, ale w zamian obędzie się w sobotę Wielki Koncert dla morsów, na którym zagrają zespół Piersi i Drugi Tydzień.

Program 18-19. Międzynarodowego Zlotu Morsów dostępny jest TUTAJ.

Morsowanie w Polsce: najlepsze miejsca dla morsów

W znalezieniu najbliższego Was klubu morsów i morsowiska bardzo pomocna będzie Morsowa Mapa Polski i Świata, wykonana przez Roberta Franckowskiego ze Starogardzkiego Klubu Morsów Miedwianie. Znajdziecie na niej ponad 470 morsowisk w całej Polsce.

Poniżej prezentujemy najlepsze w Polsce miejsca na morsowanie w sezonie 2021/2022 wraz z lokalnymi klubami morsów, do których warto się przyłączyć! Koniecznie obejrzyj galerę z mapami morsowisk i facebookowymi profilami morsowych stowarzyszeń.

To właśnie w Mielnie co roku w lutym organizowany jest Międzynarodowy Zlot Morsów. Zlot uświetniają parady morsów i grupowe kąpiele w baliach. Na promenadzie stoi nawet pomnik morsa (zwierzęcia, nie kąpielowicza).

Na zdjęciu: V Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, 17 lutego 2008.

Morsowanie w Polsce. Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie za...

Mielno: nieformalna stolica morsowania w Polsce

Zaczynamy od omówienia strefy wybrzeża Bałtyku. To tutaj organizuje się najsłynniejsze polskie imprezy dla morsów.
To właśnie w Mielnie co roku w lutym organizowany jest Międzynarodowy Zlot Morsów. Zlot uświetniają parady morsów i grupowe kąpiele w baliach. Na promenadzie stoi nawet pomnik morsa (zwierzęcia, nie kąpielowicza).

W Mielnie działają przynajmniej trzy grupy morsów: Koszaliński Klub Morsów Posejdon, Morsiaki Koszalin i mniej formalni Morsacze Biegacze. Morsowanie odbywa się najczęściej w niedzielę ok. godz. 9:00.

To właśnie w Mielnie co roku w lutym organizowany jest Międzynarodowy Zlot Morsów. Zlot uświetniają parady morsów i grupowe kąpiele w baliach. Na promenadzie
To właśnie w Mielnie co roku w lutym organizowany jest Międzynarodowy Zlot Morsów. Zlot uświetniają parady morsów i grupowe kąpiele w baliach. Na promenadzie stoi nawet pomnik morsa (zwierzęcia, nie kąpielowicza).

Na zdjęciu: V Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, 17 lutego 2008.Michał Okla / Polska Press

Kołobrzeg: morsowanie na poziomie światowym

Kołobrzeski Klub Morsów organizuje Światowy Festiwal Morsowania, na który faktycznie zjeżdżają się fani lodowatych kąpieli z całego świata, w tym fińskie foki i amerykańskie polarne niedźwiedzie.

Otwarcie sezonu morsowania 2021/2022 w Kołobrzegu obyło się 14 listopada 2021. Szczegóły można znaleźć na facebookowym profilu Kołobrzeskiego Klubu Morsów.

Morsowanie w Trójmieście

Skoro Bałtyk tak przyciąga fanów morsowania z całego świata, nie ma co się dziwić, że w Trójmieście działa wiele organizacji morsów.

Na plaży w Brzeźnie w Gdańsku w każdą niedzielę ok. godz. 9:00 zaczynają się rozgrzewać członkowie grupy Gang Morsiaków. Jeszcze wcześniej, ok. godz. 7:00 można wziąć udział w biegu morsów, który kończy się kąpielą w Bałtyku. Komu jeszcze mało, może poczekać do południa i znowu morsować z grupą Morsy.pl, która ma nawet własną stronę internetową.

Kto ma bliżej na plażę w Jelitkowie, może morsować z członkami Gdańskiego Klubu Morsów w każdą sobotę, niedzielę i święta ok. godz. 11:00.

Sopot ma swój Sopocki Klub Morsa, który spotyka się w niedzielę o godz. 11:30 przy południowym skraju Parku Północnego.

Z kolei w Gdyni działa Morsy Gdyńskie im. Jana Bobczyka, z którymi można się kąpać w niedziele o 11:00 przy tzw. Chatce Morsów – spa koło plaży przy Polance Redłowskiej. Z Morsami gdyńskimi można skontaktować się przez stronę internetową lub profil na Facebooku.

Skoro Bałtyk tak przyciąga fanów morsowania z całego świata, nie ma co się dziwić, że w Trójmieście działa wiele organizacji morsów. Na plaży w Brzeźnie
Skoro Bałtyk tak przyciąga fanów morsowania z całego świata, nie ma co się dziwić, że w Trójmieście działa wiele organizacji morsów.
Na plaży w Brzeźnie w Gdańsku w każdą niedzielę ok. godz. 9:00 zaczynają się rozgrzewać członkowie grupy Gang Morsiaków. Jeszcze wcześniej, ok. godz. 7:00 można wziąć udział w biegu morsów, który kończy się kąpielą w Bałtyku.

Na zdjęciu: gdańskie morsy obchodzą lany poniedziałek, 5 kwietnia 2021.

Karolina Misztal / Polska Press

Świnoujście: morsowanie na wesoło

W Świnoujściu działa kilka morsowych klubów, z których największy jest chyba Klub Morsów „Morświny”. Członkowie spotykają się na wspólne kąpiele w soboty o 8:00 i w niedziele o 10:00, można skontaktować się z nimi przez profil na Facebooku.

Świnoujście słynie jednak wśród polskich morsów jako miejsce dorocznej Inwazji Morsujących Mikołajów. To impreza, na której spotykają się morsy z całej Polski w aranżacji świątecznej. Organizowana jest parada morsów w mikołajowych czapkach, odbywają się też wybory miss i mistera morsów.

VII Inwazja Morsujących Mikołajów odbyła się w sobotę 4 grudnia 2021 r.

Szczecin: morsowanie w ślad za Pośladem

W okolicach Szczecina działa kilka grup morsów. Na Facebooku aktywna jest np. grupa Morsy Dziewkolicz, zrzeszająca fanów zimnych kąpieli w Odrze Zachodniej. Nad Jeziorem Głębokim morsują członkowie grupy Morsole. Z kolei na plażach po wschodniej stronie Jeziora Dąbie w każdą środę o 20:00 i niedzielę o 10:00 można morsować z goleniowską grupą Mokry Poślad.

Stargardzki Klub Morsów Miedwianie morsuje z kolei nad jeziorem Miedwie aż trzy razy w tygodniu: w środy o 17:30, w soboty o 15:30 i niedziele o 11:30. To właśnie ta grupa położyła niemałą zasługę dla polskich morsów, tworząc mapę krajowych i zagranicznych morsowisk.

Warszawa: morsowe zagłębie nad Wisłą

Z wybrzeża Bałtyku przenosimy się w głąb kraju. Omówimy teraz najlepsze morsowiska i kluby morsów z największych polskich miast.

W Warszawie działa kilka grup morsów. Na Facebooku aktywna jest np. grupa Morsy Warszawa, zrzeszająca fanów lodowatych kąpieli w Jeziorku Czerniakowskim na Sadybie.

Z kolei grupa Krio-faza działa w Pruszkowie i spotyka się w Parku Kultury i Wypoczynku „Mazowsze”.

Wśród warszawskich morsów popularna jest też plaża Rusałka na prawym brzegu Wisły (naprzeciwko Zamku Królewskiego), a także Łacha Potocka, czyli podłużne jeziorko przecinające park Kępa Potocka, gdzie spotkają się członkowie grupy Żoliborskie Morsy.

Wiele grup morsów działa też w okolicach Warszawy. Nad Zalewem Zegrzyńskim w Nieporęcie morsują członkowie Klubu Morsów Icebear, a w Wieliszewie Morsy Legionowo. W Łomiankach można spotkać morsujących w Jeziorku Dziekanowskim, a w Żyrardowie – w Zalewie Żyrardowskim.

Wśród warszawskich morsów popularna jest też plaża Rusałka na prawym brzegu Wisły (naprzeciwko Zamku Królewskiego), a także Łacha Potocka, czyli podłużne
Wśród warszawskich morsów popularna jest też plaża Rusałka na prawym brzegu Wisły (naprzeciwko Zamku Królewskiego), a także Łacha Potocka, czyli podłużne jeziorko przecinające park Kępa Potocka, gdzie spotkają się członkowie grupy Żoliborskie Morsy.

Krystian Dobuszyński / Polska Press

Morsowanie po krakowsku

Prawdopodobnie największą organizacją morsów w Krakowie jest Krakowski Klub Morsa „Kaloryfer”. Członkowie Klubu morsują w Zalewie Bagry w dzielnicy Pogórze w każdą niedzielę ok. południa. Mają nawet własnego ratownika. Można się z nimi skontaktować przez stronę internetową i profil na Facebooku.

Innym popularnym nieformalnym morsowiskiem w Krakowie jest Zalew Zakrzówek, gdzie można spotkać fanów zimnych kąpieli o różnych porach dnia w tygodniu i w weekendy.

Łódź: morsowanie na łonie natury

Morsy z Łodzi upodobały sobie morsowanie na łonie natury. Oczywiście, niemal każde morsowisko to jakaś forma naturalnego zbiornika wodnego. Jednak w Łodzi najpopularniejszym miejscem wśród morsów są Stawy na Arturówku w Lesie Łagiewnickim. Tutejsze morsy taplają się więc dosłownie w środku malowniczego lasu. Morsowanie w Lesie Łagiewnickim to impreza otwarta, chętni proszeni są w soboty ok. godz. 11:00.

Innym popularnym morsowiskiem są stawy nad Nerem w Konstantynowie Łódzkim. Na plaży koło Centrum Sportu i Rekreacji można tu spotkać w weekendy morsujących z kilku różnych klubów.

Wrocław: morsowe zacisze

Członkowie klubu Wrocławskie Morsy najchętniej spotykają się w weekendy koło południa nad Morskim Okiem na terenie osidla Zacisze. Rezerwowym miejscem spotkań jest plaża przy Kładce Siedleckiej na Oławie.

Członkowie klubu Wrocławskie Morsy najchętniej spotykają się w weekendy koło południa nad Morskim Okiem na terenie osidla Zacisze. Rezerwowym miejscem
Członkowie klubu Wrocławskie Morsy najchętniej spotykają się w weekendy koło południa nad Morskim Okiem na terenie osidla Zacisze. Rezerwowym miejscem spotkań jest plaża przy Kładce Siedleckiej na Oławie.

Na zdjęciu: kąpiel wrocławskich morsów, 7 stycznia 2017.

Paweł Relikowski / Polska Press

Poznań: tu każdy mors znajdzie coś dla siebie

W Poznaniu działa kilka klubów zrzeszających fanów morsowania. Kąpiele w lodowatej wodzie organizowane są w aż czterech głównych zbiornikach wodnych, tak że każdy entuzjasta morsowania znajdzie tu coś dla siebie.

Do największych klubów morsowych na terenie Poznania należą Morsy Poznań, które organizują sobie zimne kąpiele w niedziele o godz. 11:00 w Jeziorze Kierskim. Tutejszym morsom życie uprzyjemnia sauna na kółkach, dostępna niemal co tydzień.

Wielkopolski Klub Pływania Zimowego MINUS organizuje własne kąpiele w pobliskim Jeziorze Strzeszyńskim, także w niedziele o 11:00.

Innym popularnym poznańskim morsowiskiem, leżącym najbliżej centrum miasta, jest Jezioro Rusałka, gdzie spotkać można członków grupy Piątkowo na Biegowo (PnB) Morsy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Neo Tools

NEO TOOLS 81-551-L

248,99 zł136,80 zł-45%
miejsce #2

adidas

Adidas Terrex Swift Solo D67031

339,99 zł239,99 zł-29%
miejsce #3

CMP

CMP Rigel Mid Wmn Trekking Shoe Wp 3Q12946 Granatowy

399,00 zł289,00 zł-28%
miejsce #4

adidas

Adidas Przeciwdeszczowa Męska Core18 Rain Czarny

169,00 zł139,00 zł-18%
miejsce #5

Hi-Tec

Hitec Męska Kurtka Softshell Hi-Tec Neti Czarna

154,99 zł137,99 zł-11%
miejsce #6

Karrimor

Karrimor Spike Low K950 Bkr Czarny Czerwony

292,99 zł279,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Historia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Materiał oryginalny: Morsowanie w Polsce. Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie zacznie się już 10 lutego 2022 - Strona Podróży

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie