Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Można starać się o unijne pieniądze na eko-projekty [FOTO]

red.
Rozpoczyna się nabór wniosków do Programu LIFE 2020. To jedyny program Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. O te unijne pieniądze mogą starać się wszyscy, którzy mają pomysł na eko-projekt i rozwiązanie ważnego europejskiego problemu środowiskowego lub klimatycznego, w tym m.in. przedsiębiorcy, organizacje pożytku publicznego, samorządy, instytuty i uczelnie.

Komisja Europejska ogłosiła nowe rozdanie w Programie LIFE. Budżet tego programu to 450 mln euro.

Polscy beneficjenci dostaną dodatkowe wsparcie: krajowe współfinansowanie i pomoc w przygotowaniu wniosku

– zapowiada wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Śropdowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski.
Unijny LIFE i wsparcie NFOŚiGW to nawet do 95% dofinansowania dla najlepszych projektów.

W podprogramie na rzecz środowiska KE czeka na fiszki projektowe, czyli noty koncepcyjne, do 14 lub 16 lipca , a na pełne wnioski tych, którzy będą najlepsi – do lutego 2021 r. (nie podano jeszcze konkretnej daty). Termin obowiązujący dla projektów na rzecz klimatu, gdzie ubieganie się o dofinansowanie jest jednoetapowe (tylko pełny wniosek), to 6 października .

Rolę Krajowego Punktu Kontaktowego LIFE pełni Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na podstawie porozumienia z Ministerstwem Klimatu, które z kolei jest instytucją wdrażającą Program LIFE w Polsce.
Od 11 lat współfinansujemy najlepsze polskie eko-przedsięwzięcia, którym Bruksela otwiera drogę do realizacji. To już 83 projekty, na które przeznaczyliśmy ponad 300 mln zł. W tym roku nie tylko Komisja Europejska, ale i my przygotowaliśmy szereg udogodnień dla tych, którzy sięgną po unijne fundusze. Wkrótce je ogłosimy – zapowiada Wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski. – _Ze względu na COVID-19 zrezygnowaliśmy z Dnia Informacyjnego LIFE, ale podzielimy się wiedzą i doświadczeniem podczas szkoleń online, które odbędą się jeszcze w kwietniu _– wyjaśnia.

Przygotować projekt i ubiegać się o środki w Programie LIFE może każdy podmiot zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej (publiczny i prywatny, komercyjny i niekomercyjny). Poziom unijnego dofinansowania projektów LIFE przez KE wynosi 55% kosztów kwalifikowanych, ale w obszarze ochrony przyrody można uzyskać z LIFE nawet 75% dofinansowania. Jeżeli projekt będzie realizowany na terenie Polski, NFOŚiGW wesprze go ze środków krajowych – nawet do 40% kosztów kwalifikowanych. W sumie – unijny LIFE i pomoc NFOŚiGW – to nawet do 95% dofinansowania dla najlepszych projektów.

Na jakie przedsięwzięcia można będzie otrzymać dofinansowanie?

Na przykład na budowanie korytarzy środowiskowych, tworzenie rejonów przyrodniczych, na instalacje do produkcji ekologicznych farb i innych artykułów, ochronę zagrożonych siedlisk ptaków lub zwierząt oraz ochronę zwierząt i roślin na terenach leśnych a także na projekty dotyczace szkoleń i informacyjme mające podnieść świadomość ekologiczną.

Więcej o programie LIFE można znaleźć tutaj:
ec.europa.eu,
NFOŚiGW

Chcący skorzystać z dofinansowania mogą dopytywać o szczegóły programu także w Krajowym Punkcie Konsultacyjnym LIFE drogą mailową: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto