Program:
godz. 10.00 - Masz św. w intencji pomyślnej realizacji projektu "Tum - perła romańskiego szlaku Ziemi Łęczyckiej". (Rzymskokatolicka parafia pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego przy Archikolegiacie w Tumie).
godz. 13.30 - powitanie gości i przemowy okolicznościowe oraz odczytanie, podpisanie i położenie aktu erekcyjnego (Grodzisko w Tumie).
godz. 12.00 - występ grup rekonstrukcji historycznej, pokazy uzbrojenia, walk oraz rzemiosła wczesnośredniowiecznego (Grodzisko w Tumie).
- Planujemy 28 września oficjalnie rozpocząć realizację długo wyczekiwanego projektu odbudowy dawnego grodu łęczyckiego w Tumie. Wbijemy wtedy symboliczną łopatę - mówi Janusz Mielczarek, Starosta Łęczycki.
Przypomnijmy inwestycja warta jest ponad 11 mln zł finansowana będzie w 85 proc. ze środków europejskich, pozostałe 15 proc. pokryją wspólnie Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz łęczyckie Starostwo.
Stolica piastów
Projekt rekonstrukcji w Tumie został poprzedzony szczegółowymi badaniami archeologicznymi, które zakończyły się w październiku 2011 roku. Dokonane podczas nich odkrycia pozwoliły na uzyskanie wiedzy o przeszłości tego miejsca i rzuciły nowe światło na to, co wiemy o początkach państwa polskiego. Gród w Tumie w czasach pierwszych Piastów pełnił okresowo funkcję stolicy Polski, zwłaszcza w okresie panowania Bolesława Krzywoustego, o czym wspomina w swojej kronice Gall Anonim. Przebywali tu także inni władcy z dynastii Piastów, a w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm, zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, który jest tematem obrazu Jana Matejki „Sejm w Łęczycy”. Gród odgrywał też zasadniczą rolę w rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Dz PMM