Musisz tam być! W sobotę uroczyste rozpoczęcie prac rekonstrukcji grodziska w Tumie

Redakcja
fot. Starostwo Powiatowe w Łęczycy
W najbliższą sobotę, 28 września w Tumie odbędzie się uroczyste rozpoczęcie realizacji projektu "Tum - perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej". Poniżej dokładny program uroczystości.

Program:
godz. 10.00 - Masz św. w intencji pomyślnej realizacji projektu "Tum - perła romańskiego szlaku Ziemi Łęczyckiej". (Rzymskokatolicka parafia pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego przy Archikolegiacie w Tumie).
godz. 13.30 - powitanie gości i przemowy okolicznościowe oraz odczytanie, podpisanie i położenie aktu erekcyjnego (Grodzisko w Tumie).
godz. 12.00 - występ grup rekonstrukcji historycznej, pokazy uzbrojenia, walk oraz rzemiosła wczesnośredniowiecznego (Grodzisko w Tumie).

- Planujemy 28 września oficjalnie rozpocząć realizację długo wyczekiwanego projektu odbudowy dawnego grodu łęczyckiego w Tumie. Wbijemy wtedy symboliczną łopatę - mówi Janusz Mielczarek, Starosta Łęczycki.

Przypomnijmy inwestycja warta jest ponad 11 mln zł finansowana będzie w 85 proc. ze środków europejskich, pozostałe 15 proc. pokryją wspólnie Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz łęczyckie Starostwo.

Stolica piastów

Projekt rekonstrukcji w Tumie został poprzedzony szczegółowymi badaniami archeologicznymi, które zakończyły się w październiku 2011 roku. Dokonane podczas nich odkrycia pozwoliły na uzyskanie wiedzy o przeszłości tego miejsca i rzuciły nowe światło na to, co wiemy o początkach państwa polskiego. Gród w Tumie w czasach pierwszych Piastów pełnił okresowo funkcję stolicy Polski, zwłaszcza w okresie panowania Bolesława Krzywoustego, o czym wspomina w swojej kronice Gall Anonim. Przebywali tu także inni władcy z dynastii Piastów, a w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm, zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, który jest tematem obrazu Jana Matejki „Sejm w Łęczycy”. Gród odgrywał też zasadniczą rolę w rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
Łęczycanin
23 września, 18:41, Gość:

Nie wiem czy wolę ruiny ale autentyczne czy taką atrapę będącą więcej wytworem wyobraźni obecnych budowniczych i rekonstruktorów niż budowlą mającą jakieś uzasadnienie historyczne. Robienie z historii Disneylandu to chyba nie to.

Tylko że z ruin to tylko "....kamieni kupa", pisząc klasykiem.

Uważam, że taki skansen jest bardzo potrzebny, bo to dla Łęczycy i okolic będzie dużą nobilitacją rozwojem turystyki, a co za tym idzie rozwój gospodarczy i miejsca pracy.

G
Gość

Nie wiem czy wolę ruiny ale autentyczne czy taką atrapę będącą więcej wytworem wyobraźni obecnych budowniczych i rekonstruktorów niż budowlą mającą jakieś uzasadnienie historyczne. Robienie z historii Disneylandu to chyba nie to.

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie