Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne kończy sezon wykopaliskowy

Mateusz Lipiński
Mateusz Lipiński
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi kończy kolejny sezon badań archeologicznych na Szwedzkiej Górze w Tumie. Archeolodzy pracują na stanowisku znajdującym się kilkanaście metrów na południowy wschód od dawnego grodu. Szukając śladów osadnictwa, w ciągu trzech miesięcy przekopali blisko 20 arów. Prace potrwają do końca października. Naukowcy twierdzą, że wyniki ich badań mogą okazać się przełomowe.

- Osada przygrodowa, na której obecnie pracujemy, była już badana 60 lat temu, kiedy przeprowadzany był tzw. wykop sondażowy, ale teraz znacznie rozszerzyliśmy działania - mówi Ryszard Grygiel, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. - Potwierdziliśmy, że osadnictwo w okolicach grodu było dobrze rozwinięte. Wcześniej sądzono, że podgrodzie pełniło tylko charakter służebny. Okazuje się jednak, że toczyło się tam bogate życie osadnicze, a sam gród do połowy XIV wieku pełnił bardzo ważną funkcję obronną. Nadal odkrywamy na tym stanowisku nowe ciekawostki archeologiczne.

W samym grodzie odkopano m.in. kolejną studnię. Dotychczas odkryto tylko dwie. Znaleziono też piękną bramę wjazdową. Dyrektor twierdzi, że dalsze badania znalezionych eksponatów i ich żmudna konserwacja w muzeum doprowadzą do odkrycia kolejnych sensacyjnych niespodzianek. Analiza konserwatorska ma też pozwolić na rozszyfrowanie charakteru osadnictwa i umożliwić dopisanie nowych kart w historii Łęczycy i Tumu.

Archeolodzy odkopali niezwykle rzadką monetę. To srebrny kwartnik z najwcześniejszej emisji krakowskiej, na którym widnieje Kazimierz Wielki na tronie z koroną na głowie oraz berłem i jabłkiem w dłoniach.

- Pamiątek po Kazimierzu Wielkim jest naprawdę mało, dlatego to odkrycie trzeba docenić. Potwierdza ono silny związek ówczesnej władzy królewskiej z tym miastem. Moneta z królem w pełnym majestacie i przepięknym orłem piastowskim jest sensacyjnym odkryciem - twierdzi dyrektor.

Sezon wykopaliskowy jest tym bardziej owocny, że prawdopodobnie zakończyły się także zawirowania w sprawie budowy parku kulturowego i całego projektu "Tum - perła romańskiego szlaku".

- Etap zawirowań wokół inwestycji na szczęście mamy za sobą. Jeszcze w tym roku na kupionych przez MAiE trzech hektarach ziemi obok grodziska stanie wiatrak z początku XX wieku, który pierwotnie stał w pobliskiej wsi Zawada - informuje Grygiel.

Badania prowadzone w Tumie mają na celu zebranie dokładnych informacji o wyglądzie i charakterze grodziska, tak żeby rekonstrukcja osady była jak najbardziej podobna do oryginału. W przyszłym roku w Tumie powstanie muzeum, a za cztery lata cały skansen etnograficzny. Z powodu ochrony obszaru historycznego, nowe obiekty zostały nieco odsunięte od grodu i wybudowane zostaną na polach położonych bliżej Kwiatkówka.

W ubiegłym roku negatywnie o pomyśle zrekonstruowania grodu na Szwedzkiej Górze wypowiedział się wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi. - Pieniądze na inwestycje są przyznane. Park kulturowy powstanie do końca 2015 roku - zapowiada Grygiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto