Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda im. Benedykta Polaka. Kapituła wybrała zwycięzców

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Nagroda im. Benedykta Polaka. Kapituła przyznała nagrody
Nagroda im. Benedykta Polaka. Kapituła przyznała nagrody Powiat Łęczycki
Za nami obrady Kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka. W zabytkowym ratuszu w Łęczycy wybrano laureatów.

Nagrodę główną otrzyma: dr hab. Marta Kolanowska, która została zgłoszona przez Ambasadę RP w Bogocie (Kolumbia)

- Dr Marta Kolanowska jest zatrudniona na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego w grupie pracowników badawczych. Badaczka znana jest z prowadzenia prac naukowych w południowej części Kolumbii, gdzie współpracuje z przedstawicielami rdzennego kolumbijskiego plemienia. Wspólnie z naukowcami z innych ośrodków naukowych na świecie dąży do utworzenia rezerwatu przyrody w Dolinie Sibundy, a w nim stacji badawczej pod auspicjami Uniwersytetu Łódzkiego. Jest autorem ponad 150 artykułów i 10 monografii naukowych. Zorganizowała i brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych oraz prowadziła badania materiałów zielnikowych w ponad 40 instytucjach naukowych. Otrzymała nagrodę amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami. Łódzka biolożka, która brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych, odkryła dotąd 370 nieznanych nauce gatunków orchidei - czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Łęczycy.

Kapituła przyznała także nagrodę dla obcokrajowca, który współpracuje także z ośrodkami naukowymi polskimi. W 2023 roku jest nim: prof. Rimvydas Petrauskas, zgłoszony przez Ambasadę RP na Litwie.

Rektor Uniwersytetu Wileńskiego, od 1998 r. zatrudniony w Zakładzie Historii Starożytności i Średniowiecza tego wydziału. Studiował i odbył staż naukowy na uniwersytetach w Bazylei, Wolnym Uniwersytecie Berlińskim, Greifswaldzie, Krakowie oraz w Instytucie Herdera w Marburgu. Prof. R. Petrauskas jest autorem ważnych książek o Wielkim Księstwie Litewskim. Należy do nowego pokolenia historyków litewskich, którzy zreinterpretowali znaczenie Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczpospolitej Obojga Narodów dla państwowości Litwy. Jego prace przyczyniły się do zmiany wcześniejszej, opartej na pracach A. Šapoki interpretacji dziejów Litwy, w myśl której WKL i RON były najgorszym okresem w historii państwa. Ta zmiana litewskiego mitu jest kluczowa dla ewolucji polityki międzynarodowej Litwy w kierunku zacieśnienia współpracy z Polską i wpisuje się w politykę wobec obu krajów wobec Białorusi.

Kapituła postanowiła także wyróżnić za zbliżanie obszarów różnych kulturowo, jest nim: dr Odpurev Gankhuyag, zgłoszony przez Ambasadę RP w Mongolii.

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2011 roku organizował w Polsce wystawy artystyczne pod tytułem „Plamka Mongolska” we współpracy z ASP we Wrocławiu oraz Galerią Sztuki Impart. W latach 2011-2022 roku regularnie organizował wystawy, konferencje oraz wykłady polskich naukowców w Ułan Bator, m.in. prof. Jana Kukuly, prof. Rościsława Żerelika, prof. Andrzeja Rozwadowskiego. Od 2016 roku z ramienia Mongolskiego Uniwersytetu Edukacyjnego organizuje badania polsko-mongolskiej ekspedycji na pustyni Gobi pod kierownictwem prof. Mirosław Masojcia z Uniwersytetu Wrocławskiego – jest to obecnie najpoważniejszy wspólny polsko-mongolski projekt naukowy, wprost nawiązujący do działalności polskich archeologów i paleontologów, którzy są jedną z „wizytówek” Polski w Mongolii: „Wokół Tsakhiurtyn Hondi. Badania epoki kamienia pogranicza Ałtaju i Pustyni Gobi w Mongolii”.

W skład kapituły wchodzą osoby z The Explorers Club: prof. Stanisław Rakusa Suszczewski, prof. Mariusz Ziółkowski, Monika Rogozińska, prof. Tomasz Schramm; z Towarzystwa Naukowego Warszawskiego: prof. Leszek Zasztowt, prof. Paweł Haensel, prof. Maria Krzysztof Byrski, prof. Lech Mróz; Łęczycę i Powiat Łęczycki reprezentują: starosta Janusz Mielczarek, Krystyna Pawłak, prof. Ryszard Grygiel oraz Jacek Ziółkowski.

Po spotkaniu w Łęczycy, goście zostali zaproszeni do Grodziska w Tumie.

Wręczenie nagród odbędzie się w miesiącach letnich w Warszawie.

Info: Powiat łęczycki

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto