Odcinkowy pomiar prędkości na A1: Mandaty dostało 12 tys. kierowców. Na autostradzie A1 fotoradar złapał już 90 tys. kierowców

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
Budowa autostrady A1 w województwie łódzkim
Budowa autostrady A1 w województwie łódzkim GDDKiA
Udostępnij:
W 10 tygodni odcinkowy pomiar prędkości zamontowany na budowanej autostradzie A1 zarejestrował prawie 90 tys. wykroczeń. Między Tuszynem a Piotrkowem wpadło 41,8 tys. kierowców, a miedzy Kamieńskiem a Częstochową równo 6 tys. więcej, czyli 47, 8 tys. - razem daje to 89,6 tys. przekroczeń prędkości.

Odcinkowe pomiary prędkości zaczęły funkcjonować od 20 i 22 stycznia 2021 roku. Powód? Po oddawaniu kolejnych betonowych odcinków drogi kierowcy zaczęli traktować ją jak gotową autostradę i jeździli, mimo wprowadzonych ograniczeń, po 140 i więcej kilometrów na godzinę. A jest to wciąż plac budowy. Nadmierna prędkość stwarzała olbrzymie zagrożenie dla samych użytkowników dróg, ale także dla pracowników firm budujących A1. Stąd objęcie dwóch fragmentów powstającej autostrady elektronicznym nadzorem i wprowadzenie na nich ograniczenia prędkości do 70 km/h.

Chociaż minęło już 10 tygodni, to wciąż nie widać, by liczba stwierdzanych wykroczeń malała. Można nawet powiedzieć, że marzec był rekordowy. Na początku minionego miesiąca (5 marca) Główny Inspektorat Transportu Drogowego przekazał nam dane o ponad 47 tys. wykroczeń, a teraz jest ich prawie 43 tys. więcej.

Do właścicieli pojazdów wysłano 44,4 tys. wezwań. Upraszczając – mają się oni określić: przyjmuję mandat lub nie. A w szczegółach wygląda to tak, że właściciel/posiadacz pojazdu składa jedno z trzech oświadczeń:

  • nr 1 wypełnia osoba, która kierowała pojazdem w chwili wykroczenia i wyraża zgodę na przyjęcie mandatu karnego za wykroczenie lub odmawia jego przyjęcia,
  • nr 2 wypełnia właściciel/posiadacz pojazdu, który wskazuje, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie,
  • nr 3 wypełnia właściciel/posiadacz pojazdu, który nie wskazuje, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie i wyraża zgodę na przyjęcie mandatu karnego lub odmawia jego przyjęcia.

Do tej pory nałożono już 11,7 tys. mandatów. Największym dotychczas zarejestrowanym wykroczeniem – podał nam wczoraj (1.04.2021) Główny Inspektorat Transportu Drogowego – było przekroczenie dopuszczalnej prędkości 70 km/h o 84 km/h. Kierujący samochodem marki KIA ukarany został 500 zł mandatem karnym i 10 punktami.

Odcinkowe pomiary prędkości na A1 mają działać do czasu zakończenia budowy autostrady. A pierwszy gotowy jej odcinek (Tuszyn – Piotrków) ma być oddany pod koniec września tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Materiał oryginalny: Odcinkowy pomiar prędkości na A1: Mandaty dostało 12 tys. kierowców. Na autostradzie A1 fotoradar złapał już 90 tys. kierowców - Dziennik Łódzki

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie