MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust w Woźnikach. Przekazanie ikony Matki Boskiej Częstochowskiej ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Odpust w Woźnikach. Przekazanie ikony Matki Boskiej Częstochowskiej
Odpust w Woźnikach. Przekazanie ikony Matki Boskiej Częstochowskiej Fot. W., W.Piekarczyk/K. Kolenda
3 maja do dzień szczególny dla mieszkańców Woźnik - dzielnicy Sieradza. Tego bowiem dnia w tamtejszej kaplicy, odbudowanej przez mieszkańców wówczas wioski w roku 1947, po tym jak poprzednią zniszczyli w czasie okupacji Niemcy, odbywają się uroczystości odpustowe. Godnym podkreślenia jest fakt, iż grupa mieszkanek Woźnik pamięta o tradycji i bierze udział w uroczystościach w sieradzkich strojach ludowych.

Nabożeństwo na którym zgromadzili się nie tylko mieszkańcy dzielnicy, celebrował ksiądz kanonik Piotr Czopiński, proboszcz parafii pod wezw. św. Wojciecha w Męce, do której Woźniki należą. Wikarym w tejże parafii jest ks. Karol Kolenda, również obecny na odpuście.

W trakcie nabożeństwa duchowni przekazali mieszkańcom Woźnik i Polkowa kopię ikony Matki Bożej Częstochowskiej, która będzie pielgrzymować po parafii.

Kaplicę przy której odprawiono mszę świętą zbudowali mieszkańcy Woźnik w roku 1947. W zachowanym akcie jej poświęcenia czytamy: "Działo się to w Wośnikach dnia 3 maja 1947 roku. Na miejscu kaplicy z roku 1906, fundowanej przez Gromadę, a przez Niemców w roku 1943 zburzonej, poświęcono dziś nową i większą kaplicę. Poświęcenia dokonał ks. dziekan Apolinary Leśniewski, w obecności proboszcza z Męki, ks. Stanisława Szatko, przy licznym udziale parafian i zaproszonych gości" - czytamy w akcie poświęcenia kaplicy, który do dziś zachował się w dobrym stanie.

Wśród licznych podpisów mieszkańców wioski, która jest od 8 listopada 1979 roku dzielnicą Sieradza, jest także i ten Szczepana Andrzejewskiego, artysty malarza mieszkającego w Woźnikach w drewnianym domku nad stawem. Po Stefanie Andrzejewskim pozostała dziś w Woźnikach ulica nazwana jego imieniem. Był świetnym malarzem. Absolwent Akademii Monachijskiej. Miał swoją szkołę w Łodzi. W czasie okupacji niemieckiej był więziony w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau.

Do dziś zachowało się wiele jego obrazów w sieradzkim Muzeum Okręgowym oraz prywatnych zbiorach. Święcący kaplicę ksiądz Apolinary Leśniewski, późniejszy infułat, który do Sieradza trafił w marcu 1945 roku, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był kapelanem Armii Krajowej Okręgu Warszawa-Śródmieście. Zmarł 5 listopada 1984 roku. Spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Sieradzu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto