Ogłoszono konkurs na koncepcje szlaku turystycznego z Łęczycy do Tumu

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Ogłoszono konkurs na koncepcje szlaku turystycznego z Łęczycy do Tumu
Ogłoszono konkurs na koncepcje szlaku turystycznego z Łęczycy do Tumu UM Łęczyca
Udostępnij:
Urząd Miejski w Łęczycy wraz z UG w Górze św. Małgorzaty ogłosili konkurs na projekt koncepcyjny szlaku pieszo-rowerowego prowadzącego z łęczyckiego parku do Grodziska w Tumie.

W grudniu informowaliśmy o planach inwestycyjnych Łęczycy oraz gm. Góra św. Małgorzaty. Samorządy chcą utworzyć pętlę, która da możliwość przejścia lub przejechania rowerem od łęczyckiego parku do grodziska i archikolegiaty. Szlak nazwano „Pierścieniem Salomei”, ponieważ kształtem ścieżka ta przypomina pierścień.

Konkurs polega na wykonaniu i dostarczeniu projektu koncepcyjnego szlaku pieszo-rowerowego przebiegającego przez grunty położone na terenie miasta i gminy Góra św. Małgorzaty tworzącego Pierścień Księżnej Salomei. Szlak ma zawierać charakterystyczne elementy małej architektury związane z obszarem Grodziska w Tumie. Projekt koncepcyjny szlaku powinien uwzględnić takie punkty jak: miejsca przystankowe dla uczestników szlaku (ławki, altany) czy miejsca naprawy rowerów.

Udział w konkursie dopuszcza pracę w zespołach dwuosobowych. Prace konkursowe w formie grafiki komputerowej w formacie PDF należy dostarczyć osobiście lub pocztą na nośniku CD/DVD albo w wydruku na kartce A3 o wysokiej rozdzielczości. Projekt należy złożyć do 28 lutego do Urzędu Miejskiego w Łęczycy (ul. Marii Konopnickiej 14, Wydział Promocji Kultury i Sportu, pokój 30) do godziny 14. Rozstrzygnięcie wyniku konkursu zaplanowano 16 marca. Samorządy wspólnie ufundują nagrodę dla zwycięzcy konkursu w wysokości 5 tys. zł.

- Na podstawie tej koncepcji, razem będziemy wnioskować o dofinansowanie np. z Polskiego Ładu lub innych źródeł – mówił Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy.

W tej chwili dotarcie do grodziska przez łąki od strony Łęczycy jest dość trudne. Dlatego władze obu samorządów chcą to zmienić. Marzą, by nowy szlak był fajnym miejsce na dłuższy spacer lub wycieczkę rowerową. Według wstępnych planów trasa zaczynałby się tuż za parkiem. Z drogi 703 w trzeba będzie skręcić w prawo w łąki w kierunku mostku nad Bzurą i dalej do kolegiaty i grodziska. Powrót stamtąd w kierunku osiedla Waliszew przez kolejny mostek w pobliżu schroniska dla zwierząt i dalej wzdłuż starego koryta Bzury do parku.

Obecnie kończą się prace związane z częściową rekonstrukcją średniowiecznego grodziska, jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych powiatu łęczyckiego. Inwestycję wartą blisko 12 mln zł będzie można zwiedzać już na wiosnę.

Kim była księżna Salomea?

Salomea z Bergu była drugą żoną Bolesława III Krzywoustego. Po śmierci władcy, księżna wraz z młodszymi synami Henrykiem i Kazimierzem zamieszkała na dworze Salomei w Łęczycy. W 1141 księżna zwołała bez wiedzy seniora Władysława (najstarszego syna Krzywoustego z pierwszego małżeństwa) zjazd książąt juniorów i możnych do Łęczycy. Zjazd ten miał na celu doprowadzenie do ślubu córki Bolesława i Salomei – Agnieszki z księciem kijowskim Wsiewołodem. Salomea broniła interesów swoich synów i widziała w pasierbie konkurenta. Zjazd wobec szybkiej kontrakcji Władysława i zawarcia przez niego sojuszu z książętami ruskimi nie przyniósł spodziewanych efektów. Salomea zmarła 27 lipca 1144 w Łęczycy. Pochowana została u boku męża w katedrze w Płocku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie