Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski w Łęczycy cieszy się coraz mniejszą popularnością

Katarzyna Michalak
W Domu Kultury w Łęczycy odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku konkurs obchodził swoją okrągłą - 60. rocznicę. Niestety okazało się, że chętnych było jak na lekarstwo.

- W tym roku było bardzo mało chętnych, aż musiałam w pewnym momencie interweniować w starostwie - żali się Grażyna Wiśniewska, organizatorka konkursu. - Można powiedzieć, że z roku na rok jest coraz gorzej, musimy coś z tym zrobić, bo ostatnio młodzież w ogóle się w takie inicjatywy nie angażuje - dodaje Wiśniewska.

We wcześniejszych latach konkursy recytatorskie cieszyły się większą popularnością. Ostatnimi czasy chyba faktycznie jest coś nie tak, bo do tegorocznych eliminacji przystąpiło tylko trzech śmiałków. - Są to eliminacje ogólnopolskie, konkurs jest naprawdę bardzo prestiżowy, nie mam pojęcia czemu zaniknęła w dzisiejszych czasach chęć do recytowania - mówi organizatorka konkursu.

Z czterech szkół, które mogły zgłosić swoich uczestników tylko ZS im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy wystawił swoich reprezentantów. Zebrana komisja, czyli Olga Kurowska, dyrektor Domu Kultury w Łęczycy, prof. Henryk Stokwiszewski, wybitny polonista oraz Przemysław Podwysocki, instruktor z łęczyckiego Domu Kultury podziękowała serdecznie przybyłym osobom, które jakby nie patrzeć uratowały honor konkursu.

Pierwsze miejsce wywalczyła poezją śpiewaną Paulina Nowakowska (śpiewała m. in. "Romans" Bolesława Leśmiana), z kolei na drugiej pozycji ex aequo uplasowali się Jacek Witczak (recytował m. in. przejmujący wiersz Tadeusza Różewicza "Ocalony") oraz Patrycja Domińczyk (wyrecytowała m. in. fragment książki "Chichot losu" Hanki Lemańskiej).

- Niestety bardzo daje się dziś odczuć brak w szkołach autorytetów, osób, które jeszcze niedawno potrafiły podtrzymać wagę tego konkursu - podsumowała ze smutkiem Olga Kurowska.

Eliminacje do największego konkursu recytatorskiego w kraju są rzeczą znaczącą i ważną, przechodząc dalej naprawdę można sporo osiągnąć. - Przydałoby się może większe wsparcie ze strony nauczycieli, którzy może bardziej powinni starać się mobilizować młodzież do tego typu inicjatyw. Jeszcze dzieci ze szkół podstawowych chętniej się angażują, bo później jest już tylko gorzej - mówiła dyrektor Domu Kultury w Łęczycy.

Konkurs recytatorski i jego coraz słabsza popularność pokazuje spadek, a być może nawet zanik pewnych wartości. Wobec czego może warto byłoby coś z tym zrobić?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto